Nie popełniaj tych błędów podczas treningów!

Aktualnie znajdujemy się w okresie coraz to bardziej wymagających przygotowań do zbliżającego się sezonu. Aby zyskać jak największy zwrot z inwestycji, jaką są treningi, unikaj tych błędów:

Nie powielaj treningów sprzed roku

Nie powielaj dokładnie tego samego planu treningowego co robiłeś przed rokiem. To, że w ubiegłym roku zadziałał znakomicie nie znaczy, że w tym roku będzie tak samo. Masz chociażby inną kondycję fizyczną, inne cele i terminy zawodów. Dopiero nowe bodźce pobudzają organizm do wkraczania na wyższe strefy.

Trzymaj się wyznaczonego grafiku

Nie kombinuj z przekładaniem treningów, odrabianiem ich w inne dni czy robieniem czegoś na własną rękę bez informowania o tym trenera. Jeśli korzystasz z usług trenera zaufaj jemu i staraj się wykonywać treningi takie jakie masz w planie.

Treningi regeneracyjne są równie ważne

Nie pomijaj krótkich luźnych treningów. To, że masz w planie spokojny bieg 30 minut nie znaczy żeby go lekceważyć jeśli trenujesz do długich dystansów. Wbrew pozorom takie jednostki pełnią bardzo ważną rolę. Przede wszystkim wspomagają one proces regeneracji po ciężkich zadaniach. Każdy kilometr się liczy, 30 minut to około 5-7 kilometrów dodatkowych kilometrów do Twojej objętości tygodniowej i miesięcznej.

Kontroluj ból

Nie trenuj z bólem. Kiedy czujesz, że coś Cię znacząco boli niezależnie czy to jest pływanie, rower czy bieg przerwij trening. Zrób sobie przerwę. Poświęć więcej czasu na rolowanie, rozciąganie bądź wizytę u fizjoterapeuty. Żeby trenować musisz być przede wszystkim zdrowy, dopiero wtedy możesz robić coś więcej. Rozbieganie kontuzji to jest mit, ryzykujesz tylko pogorszeniem stanu.

Śpij jak sportowiec

Nie zarywaj snu. Poświęć minimum 7,5 godziny na sen a unikniesz chronicznego zmęczenia, kontuzji, choroby i będziesz mieć więcej energii na treningi. W przypadku bardziej wymagających treningów sen powinien trwać jeszcze dłużej. Zawodowcy śpią nawet po 10 godzin na dobę. Pamiętaj, że trening jest tylko bodźcem, a głównie podczas regeneracji następuje rozwój.

Nie trenuj bezmyślnie

Nie trenuj w ciemno. Przygotowując się do najważniejszego startu sezonu na treningach imituj warunki jakie czekają Cię na zawodach. Jeśli na trasie będą podjazdy – trenuj je. Jeśli spodziewasz się wysokiej temperatury – korzystaj z sauny itp.

Licz przebieg butów

Nie biegaj w butach, które mają więcej jak 1.000 km przebiegu. To, że buty wizualnie wyglądają dobrze nie znaczy, że gwarantują dobrą amortyzację. Buty treningowe o normalnej amortyzacji zbliżając się do 1.000 km tracą swoje właściwości. Im wcześniej zareagujesz tym lepiej dla Ciebie. Unikniesz kontuzji czy bólów stawów, pleców. 1.000 km to umowna granica, która może być przesuwana w obie strony, wszystko zależy od stylu biegu, podłoża po jakim się najczęściej biega, wagi ciała oraz podeszwy zastosowanej w bucie.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,814ObserwującyObserwuj
21,800SubskrybującySubskrybuj

Polecane