Przedtreningówki w triathlonie? Lepiej unikać!

Odżywki przedtregingowe działają niemal natychmiastowo i kolokwialnie mówiąc: „dają kopa” podczas treningu. To mieszanki substancji pobudzających i zwiększających wydolność organizmu. I o ile w kulturystyce i sportach siłowych są bardzo chętnie stosowane, o tyle przedtreningówki w triathlonie mogą się nie sprawdzić.

ZOBACZ TEŻ: Lista Substancji i Metod Zabronionych 2024. Dyrektor POLADA ostrzega: „Wprowadzono ważne zmiany”

Dodatkowo, jeśli już stosujesz preparaty przedtreningowe – koniecznie sprawdzaj ich składy! Niektóre z popularnych substancji (jak np. DMAA) są zabronione w sporcie.

Czy przedtreningówki w triathlonie mają sens?

Suplementy przedtreningowe są dosyć zróżnicowane. Niektóre preparaty na pewno nie sprawdzą się w triathlonie. Przede wszystkim – unikaj środków przeznaczonych do sportów siłowych i kulturystyki. Stymulują one tzw. pompę mięśniową, czyli zwiększony dopływ krwi do mięśni i utrzymywanie w nich wysokiego poziomu tlenku azotu. Dzięki temu łatwiej można zwiększyć obciążenia podczas treningu i rozbudowywać masę mięśniową. Odżywki z dużą zawartością argininy i cytruliny sprawdzą się przy krótkim, intensywnym wysiłku. Z perspektywy sportów wytrzymałościowych to nie ma większego sensu.

źródło: freepik.pl

Trochę lepiej mogą zadziałać np. kofeina czy żeń-szeń, czyli substancje wywołujące pobudzenie psychoruchowe. Odpowiednia dawka ułatwi trening i pomoże nieco poprawić wyniki. Gorzej, jeśli tej kofeiny będzie za dużo. Skutki uboczne pojawiają się już powyżej 500 mg na dobę. Jeśli dzień zaczynasz od kawy, potem wypijasz jeszcze dwie, przyjmiesz jakieś suplementy poprawiające koncentrację, a przed treningiem sięgniesz np. po shota przedtreningowego – łatwo o przedawkowanie.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto brać suplementy z żeń-szeniem? Wpływ rośliny na odporność

Pierwsze objawy, jakie prawdopodobnie zauważysz, to nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i drżenie rąk. W takiej sytuacji trudniejsze może być np. utrzymanie stałego tempa czy ćwiczenia w określonej strefie tętna. I jeśli wykonujesz akurat jednostkę treningową wymagającą precyzji i skupienia – zbyt duże pobudzenie nie pomoże. Wszelkie zbędne ruchy będą wręcz obniżać jakość treningu.

źródło: freepik.pl

Kolejnym aspektem, na jaki wpływa kofeina, jest perystaltyka jelit. Substancja ta pobudza pracę układu pokarmowego. Przykrych konsekwencji z tym związanych doświadczył chyba każdy. Gdy przyjmiesz zbyt dużo kofeiny – z treningu może wykluczyć cię biegunka.

Pomocne substancje

Lepiej dbać o codzienną dietę i suplementację, niż pobudzać się przed treningiem. Jeśli mimo wszystko jesteś zwolennikiem przedtreningówek – niektóre substancje sprawdzą się w triathlonie lepiej niż preparaty dla kulturystów. Istotne jest przy tym, by dokładnie sprawdzać składy, rozsądnie dopasowywać dawki i nie stosować odżywek przedtreningowych w sposób ciągły.

ZOBACZ TEŻ: Sok z buraków – legalny doping sportowców

Na jakie grupy substancji triatlonista może zwrócić uwagę?

  • Pobudzające, jak wspomniana kofeina – warto jednak przy tym pamiętać, że w trakcie dnia i tak większość ludzi przyjmuje jej dosyć sporo, przez co łatwo przesadzić z dawką.
  • Składniki energetyczne – najczęściej są to po prostu węglowodany. Pomogą uzupełnić energię w mięśniach podczas długotrwałego wysiłku.
  • Związki poprawiające zakres tlenowy – tak działają np. niektóre substancje zawarte w buraku. Azotany z tego warzywa są przekształcane w organizmie w tlenek azotu.
Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane