YouTube to prawdziwa skarbnica ciekawych materiałów o triathlonie. W kolejnej odsłonie naszego cyklu sprawdzamy, jak jeden z najlepszych zawodników MMA został triathlonistą. Czy IRONMAN może mieć problemy? Dowiemy się też, jak trenują doskonali zawodnicy z Norwegii.
Amerykanin Paul Felder był swego czasu jednym najlepszych zawodników MMA na świecie w swojej kategorii wagowej. Zajmował 6. miejsce w klasyfikacji. Zawsze uwielbiał rywalizację i walkę. W okolicach 2020 pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresował się triathlonem.
– To, co zainspirowało mnie do rozpoczęcia tej przygody to treningi, które robił Lionel Sanders. Wtedy nie wiedziałem jeszcze wiele o tych wszystkich liczbach, o których mówił. Pamiętam, że powiedział wtedy, że „zrobi coś głupiego do kamery”. Totalnie rozwalił ten trening w wysokiej temperaturze Arizony. W taki sposób zainteresowałem się tym sportem.
Felder rozpoczął treningi triathlonowe. To było coś nowego, w czym nie był jeszcze dobry. Wkrótce jego zainteresowanie zamieniło się w obsesję. Dzisiaj Felder startuje w zawodach. Dwa miesiące temu startował w Atlantic City, gdzie walczył o czas 4 godziny 30 minut na dystansie 70.3. Nie udało się, ale spróbuje w przyszłym roku.
Czy IRONMAN może mieć problemy?
Matti Weitz to zawodnik AG, który w przyszłym roku występował będzie w zawodach IRONMAN jako profesjonalista. Jakiś czas temu zrezygnował z pracy, aby realizować marzenie o występach na najwyższym poziomie. Niedawno na swoim kanale YouTube komentował sytuację, w jakiej znalazł się IRONMAN.
Zawodnik skomentował niedawne podwyżki opłat IRONMAN z punktu widzenia inwestorów. Nie są oni zainteresowani rozwojem sportu, ale większymi wpływami ze wpisowych na zawody. Zdaniem Weitza IM popełnia jednak błąd słabo komunikując się z zawodnikami podejmując takie decyzje – nigdzie nie było oficjalnego komunikatu.
To zresztą nie jedyne problemy, które wiszą nad IRONMANEM. Krytyka decyzji sędziowskich, zwrot wpisowych okresu pandemii koronawirusa i brak odpowiedniego profesjonalizmu.
– To pojawiło się, kiedy na scenę weszło PTO. Firma koncentruje się na razie na profesjonalistach, ale już próbowali kupić IRONMANA za około 600 milionów dolarów. PTO obserwuje i planuje teraz wielkie rzeczy, które przeznaczone będą także dla zawodników AG. Nie zdziwię się, jeżeli sami zorganizują mistrzostwa świata z wielkimi nagrodami.
Od powiększenia rodziny do mistrzyni świata
Miesiąc temu Chelsea Sodaro została mistrzynią świata IRONMAN na pełnym dystansie. Był to dla Amerykanki wielki powrót do czołówki światowej po okresie ciąży, o czym opowiadała w filmie dokumentalnym dla PTO.
– Oczekiwania kontra rzeczywistość. Pod względem treningowym okres ciąży miał wyglądać zupełnie inaczej. Chciałam trenować, ale okazało się, że codziennie rano przez 35 tygodni czułam się naprawdę źle.
Początki Sodaro w nowej roli nie były łatwe, o czym opowiada w filmie. Musiała łączyć wychowanie dziecka z chęcią powrotu do formy przed zawodami.
– Wszystkie młode mamy i młodzi ojcowie mogą chyba powiedzieć to samo. Walka o o to, aby znaleźć się ponownie na linii startu w formie fizycznej i mentalnej jest ogromnym wysiłkiem drużynowym – opowiada.
„To, co widzą ludzie to tylko czubek góry lodowej”
W tym roku Kristian Blummenfelt i Gustav Iden zdobyli łącznie trzy tytuły mistrzowskie IRONMAN. Zawodnicy gościli niedawno na kanale Global Triathlon Network, aby odpowiedzieć tam na pytanie… czemu są aż tacy dobrzy!
O co chodzi między innymi z tak częstym testowaniem i badaniem progu mleczanowego? Czy mistrzowie wiedzą, jaki jest sens każdego konkretnego pomiaru lub badania, które robi ich trener?
– Jeżeli rozumiesz, to zdecydowanie łatwiej podczas treningu jest podejmować mądre decyzje. Przed treningiem zwykle rozumiemy, jaki jest jego sens, przykładowo, jeżeli chodzi o efektywność konkretnej prędkości pływania lub wytrzymałości treningowej. Wiedząc, o co chodzi w sesji treningowej, możesz przykładowo nieco zwolnić i zrobić dodatkowe 10 minut lub docisnąć w końcówce i zobaczyć, jak na to reagujesz – wyjaśnia Gustav Iden.
Jak wygląda rywalizacja w wyścigu Celtman?
Celtman to jeden z legendarnych wyścigów cyklu XTRI World Tour, który co roku organizowany jest w Szkocji. Zawodnicy i zawodniczki pływają w niezwykle zimnym jeziorze Loch Shieldaig, następnie pokonują 200 kilometrów górskimi drogami ze sporymi przewyższeniami, aby na końcu biec maraton, odwiedzając szkockie góry.
Kilka dni temu premierę miał film „Celtman”, który pokazuje tegoroczną rywalizację na wymagającej i pełnej pięknych widoków trasie. Możecie go zobaczyć poniżej.