PTO ogłasza wyścig mistrzostw Europy. World Triathlon zablokuje tę decyzję?

W sierpniu 2023 roku PTO i World Triathlon ogłosiło oficjalną współpracę, której efektem jest powstanie nowego formatu mistrzostw świata i mistrzostw kontynentalnych w sezonie 2024. Jednak kiedy PTO zapowiedziało pierwszy z wyścigów – mistrzostwa Europy, World Triathlon wydał zaskakujące oświadczenie. 

ZOBACZ TEŻ: PTO i World Triathlon zostają partnerami. Otrzymamy nowy format mistrzostw świata na długim dystansie

16 sierpnia PTO i World Triathlon oficjalnie potwierdziło swoją długofalową współpracę. Zamysłem organizacji jest stworzenie w 2024 roku serii zawodów, gdzie w kilku wyścigach zawodnicy rywalizować będą o punkty do rankingu, których suma doprowadzi ostatecznie do wyłonienia mistrza świata. Oprócz tego zorganizowanych ma zostać pięć odrębnych wyścigów mistrzostw kontynentalnych w obu Amerykach, Europie, Afryce, Azji i Oceanii. 

Problemy IRONMANA? 

7 listopada PTO ujawniło, że PTO European Open w 2024 roku powróci na Ibizę, a stawką będzie tytuł mistrza i mistrzyni Europy, zarówno dla sportowców PRO, jak i AG. Przyznanie tego tytułu możliwe będzie dzięki współpracy z World Triathlon, które uznaje PTO Tour 2024 za oficjalne mistrzostwa świata w triathlonie długodystansowym.

Zawiązana między dwiema organizacjami współpraca dla wielu osób ze środowiska triathlonowego była jawnym rzuceniem wyzwania i stworzeniem poważnej konkurencji dla IRONMANA. Data wyścigów na Ibizie te spekulacje potwierdziła. 

Mistrzostwa Europy w triathlonie organizowane przez PTO i WT zaplanowane zostały na 28 i 29 września 2024 roku, czyli sześć lub siedem dni po wyścigu mistrzostw świata kobiet IRONMAN w Nicei. Dla wielu topowych zawodniczek PRO taka decyzja przekłada się na konieczność wyboru między startem na jednych lub na drugich zawodach. 

„Umowa nie została sfinalizowana” 

Dzień po ogłoszeniu decyzji przez PTO World Triathlon wydało jednak zaskakujące oświadczenie. Jak podają dziennikarze TRI247: umowa między dwiema organizacjami dotycząca mistrzostw kontynentalnych nie została jeszcze sfinalizowana. 

World Triathlon potwierdził, że istnieje umowa zawarta między PTO a WT, ale szczegóły dotyczące mistrzostw kontynentalnych nie są jeszcze ustalone. W oświadczeniu WT stwierdziło, że PTO nie powinno ogłaszać rywalizacji o tytuł mistrza Europy, zaznaczając, że organizacje pozostają w kontakcie w celu wyjaśnienia sprawy. 

World Triathlon chciałby wyrazić, że jak wspomniano w sierpniu ubiegłego roku w umowie podpisanej z Organizacją Profesjonalnych Triathlonistów (PTO), zgodziliśmy się na uruchomienie oficjalnego cyklu Mistrzostw Świata w triathlonie na długich dystansach, w ramach którego przyznawany będzie tytuł Mistrza Świata”. Jeśli chodzi o mistrzostwa kontynentalne, negocjacje wciąż nie zostały sfinalizowane i mamy nadzieję osiągnąć porozumienie w nadchodzących tygodniach, dlatego na tym etapie PTO nie powinno przyznawać tytułu mistrza Europy. Jesteśmy w kontakcie z POT, aby to wyjaśnić – brzmi oświadczenie. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze