Raport Garmin Fitness: Bieganie najpopularniejszą dyscypliną roku 2023. Konkurencją staje się e-sport? 

Jak co roku, Garmin zaprezentował swój „Garmin Fitness Report”, w którym przedstawił statystyczne dane oparte na aktywności milionów użytkowników zarejestrowane w ciągu roku, wskazując najpopularniejsze dyscypliny. 2023 przyniósł interesujące zmiany. Ogromne wzrosty zaliczył m.in. trening na bieżni czy e-sport. 

ZOBACZ TEŻ: Sleep Coach. Zegarek Garmina doradzi, ile powinieneś spać

Bieganie nieustannie najpopularniejsze 

Garmin co roku publikuje „Garmin Fitness Report” wskazujący na najchętniej wybierane dyscypliny sportowe wśród posiadaczy zegarków firmy. W 2023 niezmiennie najpopularniejszą aktywnością zostaje bieganie na zewnątrz, jednak w porównaniu do roku 2022 zanotowało jedynie 5% wzrostu. Ogromny przeskok zauważalny jest natomiast w bieganiu na bieżni lekkoatletycznej. W tej dyscyplinie wzrost wyniósł aż 76%. W przypadku bieżni mechanicznej wzrost wyniósł 15%. 

Na trzecim miejscu zestawienia znalazło się kolarstwo. Wzrost w kolarstwie wewnętrznym i zewnętrznym to kolejno 5 i 7%. Sporym zainteresowaniem cieszył się natomiast gravel, którego popularność w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła aż o 45%. 

Tryb „Multisport”, używany w znacznym stopniu przez triatlonistów, również odnotował poprawę. Blisko 19% więcej osób z zegarkami Garmin korzystało z tej funkcji w 2023. 

Źródło: Garmin

HIIT, tenis i… e-sport? 

Mimo tego, że bieganie pozostaje najpopularniejszą aktywnością to sportem, który w 2023 roku zyskał największy przyrost popularności, był trening wysokiej intensywności HIIT. Wzrósł o 112%. Warto jednak zważyć, że funkcja ta została wprowadzona do Garmina dopiero w 2023 roku, dlatego jak podkreślają dziennikarze TechWar: „będziemy musieli poczekać do premiery 2024, aby sprawdzić, czy tendencja się utrzyma”. 

Rok 2023 wykazał również większe zainteresowanie sportami takimi jak yoga, pilates czy ćwiczenia oddechowe. O 76% wzrosła również aktywność w zakresie tenisa ziemnego. 

Najciekawsza wydaje się jednak zmiana w kategorii e-sport. Osoby traktujące granie jako dyscyplinę sportu zwiększyły swoją aktywności w tej dziedzinie aż o 54%.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane