Sleep Coach. Zegarek Garmina doradzi, ile powinieneś spać

Sleep Coach to nazwa jednej z nowości, która została wprowadzona w najnowszej aktualizacji zegarków Garmin. Pojawi się między innymi w popularnych Forerunnerach. Czego dowie się użytkownik?

Sleep Coach to nowa funkcja, która pojawi się wkrótce w popularnych zegarkach Garmina. Na razie w wersji early beta wprowadzono ją w modelach Forerunner 255, 955 i 965. Kilka miesięcy temu Asystent snu wprowadzony został w Venu 3. Czym właściwie wyróżnia się ta funkcja?

Jak to działa?

Zaleca się, aby codziennie spać od 7 do 9 godzin, chociaż jest to zależne od kilku czynników. Sleep Coach wspierany jest połączeniem danych zebranych od użytkownika z poradami ekspertów.

Dzięki tej funkcji w zegarku Garmin każdy użytkownik będzie mógł poznać zapotrzebowanie na sen. Wskaźnik obliczany jest na podstawie pięciu czynników: wieku, dziennego i długoterminowego poziomu aktywności, historii snu, odbytych drzemek i zmienności rytmu serca.

Wyjściowa wartość długości snu zależy od wieku. Przykładowo dla 35-letniej osoby będzie to około 8 godzin, a liczba ta zmniejsza się wraz z wiekiem. Asystent snu nigdy nie będzie zalecał więcej niż 9 godzin snu w nocy i mniej niż 7 godzin.

Zegarek zbiera dane dotyczące historii aktywności. Ciężki trening może zwiększyć zapotrzebowanie na sen, a lżejszy dzień, gdzie nie byłeś tak aktywny, zmniejszy to zapotrzebowanie.

Bez zgadywania

Sleep Coach bierze pod uwagę historię snu. Garmin wyjaśnia to dwoma pojęciami: długiem sennym i magazynowaniem snu. Krótka noc i mało snu oznacza zmęczenie, czego efektem jest dług snu, który należy uzupełnić dłuższym snem. Z kolei dłuższy sen oznacza magazynowanie, które zmniejsza zapotrzebowanie.

Podobnie na zapotrzebowanie na sen wpływają drzemki (mogą go zmniejszyć, ale to zależne od długość). Ważna jest też zmienność tętna.

Normalne, zdrowe poziomy zmienności rytmu serca różnią się w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby ustalić zakres zmienności, który jest dla Ciebie naturalny. Twój osobisty punkt odniesienia tworzy kontekst potrzebny do interpretacji oraz pomaga określić Twoje potrzeby w zakresie snu – wyjaśnia Garmin.

Efektem analizy i zebrania tych wszystkich danych jest informacja o tym, ile snu potrzebuje użytkownik. Wyświetla się w formie widżetu na zegarku, ale można ją też sprawdzić w Garmin Connect.

Aktualnie, aby skorzystać z Asystenta Snu, musisz zapisać się do programu Beta Garmina. To wczesna beta, co oznacza, że opcja ta na razie dostępna jest dla osób, które zaktualizują ręcznie oprogramowanie zegarka. Później będzie dostępna dla wszystkich. Bardzo możliwe, że nowa funkcja pojawi się również w zegarkach serii Fenix, Epix i innych.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,392ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze