Rasmus Henning kończy karierę! Pożegnanie na Hawajach!

36-letni triathlonista z Danii – Rasmus Henning – kończy zawodową karierę i po raz ostatni weźmie udział w profesjonalnym wyścigu! 13 października wystartuje w Mistrzostwach Świata Ironman Hawaii 2012. Wyścig w Kona (po raz czwarty) będzie ukonorowaniem jego 13-letniej kariery. Poważne ściganie w triathlonie zaczął w wieku 25 lat.  Henning w oświadczeniu dla prasy napisał: „Ta decyzja dojrzewała we mnie od początku tego sezonu. Ostatecznie podjąłem ją w ubiegłym tygodniu, tuż po powrocie do Danii, po prawie dwóch latach życia w ośrodku sportowym na Fuerteventura. W tym sporcie, który kocham, osiągnąłem wiele sukcesów, był dla mnie źródłem wspaniałych doświadczeń, ale wszystko ma swoją cenę. W ostatnich latach zbyt często musiałem zostawiać swoją rodzinę, by realizować sportowe cele. Czuje, że nadszedł odpowiedni moment, aby pożegnać się z tym pięknym sportem, który uprawiałem na najwyższym poziomie. Miałem wspaniały sezon z trzema zwycięstwami: w Abu Dhabi, Half Challenge Fuerteventura i Ironman 70.3 Calgary. Podium w Mistrzostwach Świata na Hawajach jest moim marzeniem od 2009 roku i podejmę ostatnią próbę już w październiku.

 

 Kolejnym czynnikiem, który z pewnością zadecydował o zakończeniu kariery profesjonalnego triathlonisty są problemy zdrowotne.

 

Rasmus Henning: „W ostatnich latach widziałem, jak mój organizm boryka się z trudami ciężkich treningów, miałem dużo problemów ze stopami i kolanami. To  zmusza do myślenia o przyszłości, o tym, czy będziesz w stanie bawić się sportem z przyjaciółmi i rodziną przez resztę swojego życia. Nie mogłem lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm.”


Rasmus Henning startował na Hawajach 3-krotnie. Swój najlepszy występ zanotował podczas debiutu w 2009 roku, kiedy ukończył zawody na piątej pozycji finiszując ze złamaną ręką. Kolejne dwa występy nie były już tak udane – zajmował dalekie miejsca: 23 i 14.

 

Najważniejsze sukcesy na dystansie długim:


Zwycięzca Challenge Roth 2010 z piątym czasem w historii tych zawodów: 7:52:36 (maraton w czasie 2:39)
5-te miejsce na Ironman Hawaii w 2009 roku (debiut)
Mistrzostwo Europy ITU na długim dystansie w 2009
Zwycięzca Ironman China 2009
Srebrny medalista Mistrzostw Świata ITU w 2001

 

rasmus4         

 

Najważniejsze sukcesy na dystansie olimpijskim:

Mistrzostwo Europy 2004

Pięć tytułów Pucharu Świata

IO Ateny 2004 – 7 miejsce z czasem 1:52:37.32

IO Pekin 2008 – 8 miejsce z czasem 1:49:57.47

Wielokrotny zwyciężca Pucharów Europy i Mistrzostw Danii na dystansach od sprintu do Ironmana.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

8 KOMENTARZE

  1. a uzupełniając info o Henningu, to wcześniej był pływakiem. Zdobywał medal Mistrzostw Danii. Rekord na 200m kraulem to 1’54.

  2. Trening pływacki zaczyna się wcześnie i jest on naprawdę intensywny, ma dużo bardziej kwasomlekowy charakter niż np.bieganie, nawet jeśli wyścig trwa tu i tu 2′. Dlatego można znaleźć kolarzy i biegaczy trenujących samemu, a pływaka nie uświadczysz. Po prostu nie da się zmusić do takich obciążeń samemu, bez trenera z gwizdkiem czy grupy treningowej. A w wieku 15 lat można mieć już za sobą 10 lat treningu 🙂

    pozdrawiam 🙂

  3. Cześć Tomek, to prawda. Obok tej 15-latki z USA jest jeszcze 16-letnia Chinka Shiwen Ye, która popłynęła na IO 400m zmiennym bijąc rekord świata – 4:28.43. Na ostatnich 50 metrach popłynęła szybciej o 0,17 s niż Ryan Lochte, złoty medalista na tym samym dystansie. Generalnie nie mogę zrozumieć, jak w wieku 15, 16 lat osiąga się takie wyniki na dystansach wytrzymałościowych. Wytrzymałość to zdolność motoryczna, która rośnie wraz z wiekiem, a tu „dzieci” osiągają takie wyniki. Ale świat się zmienia…środki treningowe również 🙂

  4. Wielu triathlonistów wywodzi się z pływania, które jest dyscypliną stosunkowo wczesnej specjalizacji. W wieku 10-12 lat wielu pływaków zaczyna już porządny, wyczynowy trening. Nie szukając daleko w Londynie złoto na 800m zdobyła 15latka, popłynęła 8 minut z małym hakiem.

  5. Generalnie zaczął wcześniej, ale chyba się pomylił pisząc: ” I have been in elite sports for 25 years and have enjoyed much success.” …:-))) chyba mu chodziło, że od 25 roku życia.

  6. To ja się chyba za późno zabrałem. Bo w wieku jego sportowej emerytury ledwie co biegałem. Ale skoro mam jeszcze ze 12 lat treningów przed sobą to chyba jest nieźle.

    Wracam do domu pędzić córki na basen 🙂

  7. 🙂 13-letnia kariera…prawie 14-letnia Zaczął poważne ściganie w 1998 roku. Miał prawie 25 lat – doprecyzowaliśmy zdanie. Ale syna możesz już uczyć pływać 🙂

  8. 36-letni… 25-letnia kariera… to ile miał lat jak zaczął? 11? muszę już zacząć pracować nad synem:-)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,700SubskrybującySubskrybuj

Polecane