Rekordy Kony. „Naj” pod wieloma względami

Mistrzostwa świata na Hawajach powróciły. Po trzech latach i w czasie dwóch dni rozgrywania pobito szereg rekordów. Jeszcze nigdy tak dużo zawodników nie walczyło w Konie!

Po raz pierwszy od 45 lat mistrzostwa świata na Hawajach podzielone zostały na dwa dni. IRONMAN opublikował już nieco ciekawych statystyk związanych z tym wydarzeniem.

Dwa dni rozgrywania wyścigów i przerwa spowodowana koronawirusem sprawiła, że na Hawajach ścigała się rekordowa liczba osób – ponad 5000 sportowców. W czwartek było to 2592 osoby, a w niedzielę 2612 osób. Zawodnicy pochodzili z 92 krajów. Przy imprezie pracowało ponad 5000 wolontariuszy.

Na metę dobiegło 44 zawodników PRO, 32 zawodniczki PRO, 1169 zawodniczek AG i 3435 zawodników AG. Linię mety przekroczyło też 8 osób używających rowerów ręcznych i 6 osób z upośledzeniem umysłowym.

Chelsea Sodaro zostało pierwszą Amerykanką od 1996 roku, która wygrała tytuł mistrzowski. Ostatnią obywatelką Stanów Zjednoczonych, która wygrała w Konie była Paula Newby-Fraser, czyli królowa Kony, która pochodzi z Zimbabwe, ale obywatelstwo USA otrzymała przed swoim zwycięstwem w 1996 roku. Sodaro została też pierwszą od 20 zawodniczką z USA (kobiety i mężczyźni), która zdobyła mistrzostwo.

Z kolei Lauren Parker została zaledwie trzecią zawodniczką i paratriathlonistką, która jeździ na rowerze ręcznym i ukończyła mistrzostwa świata. Pobiła również swój rekord o dwie godziny – dotarła na metę w czasie 12:20:35.

Informowaliśmy już, że szereg rekordów poprawiono w wyścigu mężczyzn. Sam Laidlow uzyskał najlepszy czas trasy rowerowej. Było to 04:03:34 i poprawił o 5 minut wynik Camerona Wurfa. Gustav Iden całą trasę pokonał w najlepszym czasie 7:40:24. Iden był też pierwszym debiutantem, który wygrał zawody od momentu wprowadzenia profesjonalistów. Dodajmy, że TOP10 mężczyzn uzyskało czasy poniżej 8 godzin.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez IRONMAN Triathlon (@ironmantri)

Kto najstarszy w Konie?

Cherie Gruenfield ukończyła zawody na Hawajach, stając się drugą w historii najstarszą zawodniczką. Amerykana w momencie przekroczenia mety miała 78 lat i 3 miesiące. Harriet Anderson dzierży ten rekord, bo w 2014 roku ukończyła wyścig, mając 78 lat i 11 miesięcy.

Najstarszy zawodnikiem Kony, który dobiegł na metę, został Warren Hill z Nowej Zelandii. Zawodnik przybiegł z czasem 16:16:25. Ma 82 lata i ukończył zawody na drugim miejscu w grupie wiekowej 80-84 lata. Co ciekawe, Hill pobił o 22 minuty swój czas z 2019 roku!

Przypomnijmy także, że po raz pierwszy w historii zawodnik z zespołem Downa ukończył rywalizację. Mowa o Chrisie Nikicu, który obchodził akurat 23. urodziny. Zawodnik przybiegł na metę z czasem 16:31:27. Z kolei Brytyjczyk Sam Holness to pierwszy zawodnik z autyzmem, który przebiegł całą trasę. Zajęło mu to nieco ponad 13 godzin.