Age-grouper rekordzistą trasy pływackiej MŚ IRONMAN [przegląd rekordów]

Na kilka godzin przed rozpoczęciem MŚ IRONMAN 2022 przeglądamy najlepsze czasowy w poszczególnych dyscyplinach. 2018 rok pod tym względem był niesamowity zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Czy w 2022 roku doczekamy się kolejnych rekordów na trasie wyścigu? Bardzo możliwe.

6 października rozpoczynają się mistrzostwa świata IRONMAN 2022. Czwartek jest pierwszym z dwóch dni startowych, w którym do rywalizacji przystąpią kobiety PRO oraz pierwsza grupa zawodników i zawodniczek w kategoriach wiekowych. Mężczyźni PRO i pozostali zawodnicy AG wystartują 8 października.

Do rozpoczęcia rywalizacji pozostały już tylko godziny. Gdy kobiety PRO będą rozpoczynały zawody, w Konie będzie godzina 06:30. W Polsce godzina 18:30. W oczekiwaniu na tradycyjny wystrzał z armaty, który oznajmia rozpoczęcie wyścigu, prezentujemy rekordowe czasy kobiet i mężczyzn w poszczególnych dyscyplinach.

Zanim zagłębimy się w szczegóły, przypomnijmy, że dystans pełnego Ironmana składa się z: 3,86 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, 42,2 km biegu.

ZOBACZ TEŻ: Ilu Polaków pojedzie w tym roku na MŚ w Konie? [pełna lista startowa, daty, kategorie] 

Rekordy odcinków – MŚ IRONMAN Kona (kobiety)

Rekord odcinka pływackiego wśród kobiet należy do Lucy Charles-Barkley. Na zawodach w 2018 roku, w których zajęła 2. miejsce, uzyskała czas 48:14 (1:14 min/100 metrów). Brytyjka sięgnęła później po tytuł wicemistrzowski.

W tym samym roku w wyścigu kobiet Daniela Ryf ustanowiła rekord w jeździe na rowerze. 180-kilometrowy odcinek pokonała w czasie 04:26:07 (40,64 km/h). Niecałe 3 godziny później Szwajcarka sięgnęła po swój 4. tytuł mistrzowski w karierze.

Rekordowy czas na trasie biegowej w Konie należy do Mirindy Carfrae. W 2014 roku Amerykanka przebyła trasę maratonu w 02:50:26 (4:02 min/km). Ten bieg zapewnił jej trzeci mistrzowski tytuł w karierze. Daniela Ryf zdobyła wówczas srebrny medal i pierwsze podium w Konie.

Rekordowe czasy poszczególnych odcinków - IRONMAN Kona
Źródło: PTO

ZOBACZ TEŻ: Charakterystyka i rekordziści trasy pływackiej mistrzostw świata IRONMAN

Rekordy odcinków – MŚ IRONMAN Kona (mężczyźni)

2018 rok był niezwykły na MŚ IRONMAN. Rekordowe czasy pływania i jazdy na rowerze ustanowiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Najszybszym pływakiem w Konie został w tym roku Jan Sibbersen. Niemiec pokonał trasę o długości 3,86 km w czasie 46:29 (1:12 min/100 metrów). Co ciekawe, Sibbersen startował w tym wyścigu w kategorii M40-44. Jego wynik nie jest jednak przypadkowy. Niemiec przed triathlonem uprawiał wyczynowo pływanie. Był członkiem kadry pływackiej w swoim kraju.

Rekord w jeździe na rowerze w tym samym roku pobił Cameron Wurf. Jadąc ze średnią prędkością 43,42 km/h, przebył dystans 180 km w czasie 04:09:06. Ostatecznie ukończył zmagania na 9. pozycji.

W 2016 roku rekord odcinka biegowego ustanowił Patrick Lange. Niemiec przebył maraton wchodzący w skład wyścigu IRONMAN w czasie 02:39:45 (3:47 min/km). Ten wynik wystarczył do zdobycia brązowego medalu. Co ciekawe, podium w całości opanowali zawodnicy z Niemiec. Wygrał Jan Frodeno, drugi był Sebastian Kienle.

Kristian Blummenfelt jest zdania, że w trakcie sobotnich zawodów jego kolega z drużyny Gustav Iden ma szanse poprawić rekordowy czas Langego. O tym, czy tak się stanie, dowiemy się już w nocy z 8 na 9 października.

Rekordowe czasy poszczególnych odcinków - IRONMAN Kona mężczyźni
Źródło: PTO

ZOBACZ TEŻ: Czego zawodnicy mogą się spodziewać na trasie kolarskiej MŚ IRONMAN?

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

15,980FaniLubię
1,116ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X