Relacja z konsultacji w Spale.

Za nami kolejne konsultacje dla triathlonistów. W miniony weekend adepci Akademii Triathlonu dostali niezły wycisk w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Centralny Ośrodek Sportu posiada świetną bazę dla wielu dyscyplin. Wielkość obiektu sprawia, że osoby będące tam po raz pierwszy błądzą czasem w labiryncie korytarzy. Do dyspozycji trenujących, oprócz kilkuset miejsc noclegowych, są dwa stadiony lekkoatletyczne, kryta pływalnia (25m), kompleks odnowy biologicznej, hala sportowa z 200-metrową bieżnią, hala do gier zespołowych oraz kilka siłowni. Naszym zdaniem ogromną zaletą tego miejsca jest niepowtarzalna atmosfera, w każdym zakamarku ośrodka czuć ducha pracy i zwycięstwa wielkich sportowców, których łatwo spotkać podczas treningu lub w restauracji.

{gallery}spala_konsultacja_2012_1{/gallery}

    Trenerami podczas konsultacji byli Marcin Florek i Filip Szołowski – obaj mający za sobą kariery sportowe ze znacznymi sukcesami. Przez trzy dni starali się przekazać uczestnikom konsultacji jak najwięcej swojej wiedzy i doświadczenia. Większość osób dotarła w czwartek i tego dnia wieczorem odbyło się spotkanie powitalne przy szklance soku pomidorowego.A później już tylko ciężka praca…

 

{gallery}spala_konsultacje_2012_2{/gallery}

 

Piątkowy poranek upłynął pod znakiem biegania. Po krótkim, półgodzinnym rozbieganiu w lesie rozpoczęliśmy zajęcia na stadionie oraz w hali sportowej, gdzie trenerzy zapoznali nas z nowymi ćwiczeniami siłowymi i rozciągającymi. Po obiedzie odbył się pierwszy wykład poprowadzony przez przedstawicieli firmy 4SportLab – „Testy spiroergometryczne i ich zastosowanie w triathlonie – wyznaczanie progów metabolicznych różnymi metodami diagnostycznymi”. Prezentacja była bardzo interesująca i wywołała wiele pytań. Zaraz po wykładzie uczestnicy szybko udali się na pływalnię na kolejny trening – m.in. ćwiczenia doskonalące technikę pływania. Dzień zakończył się bardzo dobrze przygotowanym wykładem na temat bikefittingu. Przedstawiciele firmy Veloart w niezwykle profesjonalny sposób opowiedzieli i pokazali na  przykładzie jednego z uczestników, co jest najważniejsze w doborze roweru. Mówili także o tajnikach ustawiania właściwej pozycji rowerowej metodą Retul. Pomimo późnej godziny zakończenia pokazu, nikt nie czuł zmęczenia i dyskusje na temat całego, bardzo aktywnego dnia przeniosły się jeszcze do kawiarni, gdzie trwały do północy.

{gallery}spala_konsultacje_2012_2a{/gallery}

 

W sobotę większość osób wyjechała na trening rowerowy. Grupę prowadził Marcin Florek, który w trakcie jazdy starał się przekazać jak najwięcej uwag i pokazać przydatne ćwiczenia. Kursanci uczyli się między innymi jak poprawnie wykonywać tzw. „mocne depnięcia”. Filip Szołowski – drugi trener – zabezpieczał grupę jadąc samochodem i wraz z naszą jedyną osobą towarzyszącą wcielił się w rolę w fotoreportera. Kilka osób, które nie zabrały ze sobą roweru udały się na trening biegowy ze mną – organizatorem wyjazdu z ramienia Akademii Triathlonu. W związku z tym, że mam za sobą 13-letnią karierę sprinterską pokazałam kilka ćwiczeń siły biegowej, które mogą urozmaicić treningi w terenie. Jak się później okazało…dałam im niezły wycisk 🙂

{gallery}spala_konsultacje_2012_3{/gallery}
 

Po południu ponownie odbył się trening na pływalni z kolejną porcją ćwiczeń. Triathloniści za każdym razem byli dzieleni na grupy, a ćwiczenia oraz obciążenia treningowe dostosowywane były do ich umiejętności. Dzięki obecności dwóch trenerów każdy mógł liczyć na cenne uwagi i korektę błędów technicznych. Dzień zakończony został wykładem poprowadzonym przez Marcina i Filipa na temat okresu przygotowawczego w triathlonie. Tak jak podczas poprzednich wykładów pojawiło się bardzo wiele pytań, w związku ze złożonością dyscypliny. Ostatniego dnia konsultacji, na prośbę uczestników o 7:30 odbył się crossowy trening biegowy. W spalskich lasach jest wiele górek o różnym stopniu nachylenia nadających się do tego typu treningów, więc trenerzy mieli duże pole do popisu. O godzinie 11.00 odbył się trzeci trening pływacki i tym samym zakończyliśmy nasze konsultacje.

 

{gallery}spala_konsultacje_2012_4{/gallery}

 

Niestety nie zabrakło przysłowiowego „ale”….-  było zdecydowanie za krótko! Mimo tego, łącznie od czwartku do niedzieli zrealizowaliśmy 6 jednostek treningowych, w tym 3 na basenie, 2 biegowe i jedną rowerową. Oprócz tego kursanci wysłuchali 3 wykładów i spędzili wiele godzin na interesujących dyskusjach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki technologiczne Reebok oraz specjalistyczny płyn do prania odzieży sportowej Bil Sport Active od Partnerów naszych konsultacji.

                                                 logo rbk tsofha pol2 small        Bil-SportActive - logo1

Wszystkich chętnych do pogłębiania triathlonowej wiedzy zapraszamy na kolejne kursy, szkolenia i obozy treningowe organizowane przez Akademię Triathlonu. Najbliższe wydarzenia to warsztaty rowerowe na torze kolarskim w Pruszkowie (15 grudnia) oraz obóz treningowy na Majorce (9-19 marca)

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze