„Run Forest! Run!” – felieton Marka Kacprzaka

Dwa cytaty: „“Pan zmienił moje życie”. “”Pokazałeś mi bieganie, nigdy bym nie wiedziała, jak bardzo można cieszyć się wolnością„. Te są dla mnie szczególne, choć to jedne z wielu takich zdań, które miałem przyjemność usłyszeć. Lubię biegać i lubię o tym opowiadać. Robię to w sieci, gazetach, w telewizji, podczas spotkań towarzyskich. Każdy przebiegnięty kilometr daje taką ogromną dawkę pozytywnej energii, daje takie pokłady radości, że samoistnie człowiek ma potrzebę się tą radością dzielić. A im bardziej robi to nieświadomie i z pasją, tym bardziej ma moc zarażania. Dla biegacza nie ma chyba nic bardziej piękniejszego, niż to, gdy zobaczy jak biegnie ktoś, kto jeszcze nie tak dawno mówił, że “bieganie jest „nie dla niego”. Choć nie, jest coś jeszcze piękniejszego. Zobaczyć i usłyszeć jak ten ktoś z niebywałą pasją opowiada jak bieganie zmieniło mu życie, jak zmieniło jego samego i dzięki temu zaraża do biegania kolejnych zadeklarowanych niebiegaczy. Tak, ta najpiękniejsza choroba roznosi się w zastraszająco szybkim tempie i zbiera swoje żniwo.

 

Spędziłem tydzień urlopu w swoim ulubionym Nowym Sączu. Mieszkałem tam cztery lata, a jeszcze przez kilka kolejnych byłem z nim blisko związany. Nie pamiętam, bym przez cały ten czas widział tam kogoś biegającego. W każdym razie nie przypominam sobie takiego widoku. Teraz, gdy wyszedłem by zrobić nieśpieszne 20km po terenie miasta, minąłem w różnych odstępach czasu siedmiu biegnących. To podobnie jak w mazowieckim lesie, w którym biegam na co dzień. Każdego miesiąca mijam więcej ludzi zarażonych tą biegową chorobą. W Warszawie są dni i są miejsca, gdzie jest zwyczajnie ciasno. I jeśli to prawda, że o poziomie cywilizacyjnym państwa świadczą trzy rzeczy: kultura picia alkoholu, stan toalet miejskich i liczba biegających po miejskim parku, to my, biegający doganiamy Europę znacznie szybciej, niż ci, którzy dbają o nasz wzrost gospodarczy. Jeszcze trzy lata temu podczas porannego biegania po parku w Berlinie zazdrościłem Niemcom tego, że biegających jest tam cała masa ludzi.

Dziś już wiem, że nie mam czego zazdrościć. Nasze parki, ścieżki, lasy zapełniły się biegaczami. Bo my, biegający zarażamy i zarażajmy dalej. Gdy ktoś patrzy mi przez ramię na wykresy, gdzie widać kolejne przebiegnięte kilometry i ciągnące się trasy, gdy mówi, że podziwia i nie wie jak tak można, to już wiem, że to zaproszenie do tego by opowiadać jak to się robi, dlaczego i po co. Rodzi się kolejny biegacz dla świata. Nawet jeśli on, czy ona jeszcze nawet o tym nie wiedzą, nawet gdy ciągle jeszcze boją się zrobić pierwszy krok. Bo bieganie ma wielką moc, tak jak i opowiadanie o nim, pod warunkiem, że towarzyszy temu ten specyficzny błysk w oku.

Poprzedni artykułZakładka…?
Następny artykułCiężki tydzień czyli…
Łukasz Grass
Łukasz Grasshttp://www.lukaszgrass.pl
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

12,852FaniLubię
540ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

25cz06:0013:00Triathlon Garwoliński 2022

25cz06:0014:00Diablak Beskid Extreme Triathlon 2022

25cz08:0020:00ENEA Junior Poznań Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X