Ryby nie staną na przeszkodzie. Słynny Malibu Triathlon dostał zgodę rady miasta 

38. edycja Malibu Triathlon stanęła pod znakiem zapytania, gdy okazało się, że na trasie zawodów osiedlił się zagrożony gatunek ryb. Mimo starań organizatorów miasto odrzucało nowe propozycje trasy. Decyzja była niezrozumiała dla triathlonistów, ponieważ co roku podczas imprezy zbierane są pieniądze na rzecz walki z rakiem.

ZOBACZ TEŻ: Kultowy Malibu Triathlon zostanie odwołany? Na trasie rowerowej osiedlił się… zagrożony gatunek ryb

Malibu Triathlon to impreza z blisko 40-letnią tradycją. W 2023 roku organizatorzy musieli zmierzyć się z kilkoma niedogodnościami. Największym problemem okazały się rozmowy z władzami miasta.

Tegoroczne ulewne deszcze doprowadziły do zalania podziemnego przejścia Zuma, które było kluczową częścią trasy rowerowej triathlonu. Jak okazało się pod koniec sierpnia, ważny dotychczas element trasy zawodów, wypełniony wodą powodziową zamieszkały malutkie rybki zagrożonego gatunku Tidewater Goby. Ich obecność w tunelu uniemożliwia wypompowanie wody. Natomiast Departament Ryb i Dzikiej Przyrody nie pozwolił organizatorom na zbudowanie mostu nad wodą.

Pozytywna opinia rady miasta

Aby móc zorganizować zawody członkowie Malibu Triathlon wyznaczyli w ciągu kilku dni nową trasę. Jej projekt został jednak odrzucony, ponieważ: „spóźnili się na spełnienie wymaganego okresu 32 dni publicznego wypowiedzenia”.

Decyzja władz była niezrozumiała dla większości środowiska triathlonowego, przede wszystkim ze względu na fakt popularność triathlonu i jego charytatywnego wymiaru. Co roku impreza przyciąga tysiące uczestników, w tym licznych celebrytów. Tak duże zainteresowanie organizatory przykuwają w pomoc, co roku zbierając ponad milion dolarów na rzecz Szpitala Dziecięcego w Los Angeles. W przeciągu kilku lat zebrali już ponad 18 milionów dolarów. Jak mówiła Judy Villablanca, pracownica szpitala: „program onkologiczny jest absolutnie zależny od finansowania filantropijnego, takiego jak Malibu Triathlon”.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorzy odwołali się od decyzji. W poniedziałek 25 września rada miasta po ponownym rozpatrzeniu wniosku wyraziła zgodę najprzeprowadzenie zawodów z nową trasą.  

Źródło: Malibu Triathlon

Podwójny sukces SLT

Podmiotem odpowiedzialnym za organizację tegorocznej edycji Malibu Triathlon jest Super League Triathlon. Oprócz zawodów Malibu Triathlon pod znakiem zapytania stał kolejny wyścig SLT, który zaplanowany został na ten sam weekend – Super League Triathlon Championship Series Malibu. 

Decyzją rady miasta Super Ligue Triathlon Championship Series również otrzymało zgodę na zorganizowanie wydarzenia. Oznacza to, że w Mailbu na linii startu zobaczymy największe triathlonowe nazwiska w tym m.in. Kristaiana Blummenfelta czy Katie Zaferes. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,448ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze