Rywalizacja w sercu Paryża. Poznaliśmy trasy wyścigów olimpijskich

Wiemy już, jak będą wyglądały wszystkie trzy trasy zawodów olimpijskich Paryż 2024. Organizatorzy zapowiadają ciekawe technicznie zmagania, które śledzić będą tysiące widzów.

ZOBACZ TEŻ: Kibiców nie stać na oglądanie igrzysk w Paryżu? Ceny biletów zaskakują

Wczoraj zaprezentowano trasy zawodów triathlonowych igrzysk olimpijskich w Paryżu dla zawodów indywidualnych mężczyzn i kobiet oraz sztafet mieszanych. Poznaliśmy także trasy igrzysk paraolimpijskich.

Trzy różne trasy zostały opracowane we współpracy z World Triathlon i władzami Paryża. Będą wymagające technicznie dla sportowców, ale mają też zaprezentować jedne z najpiękniejszych zabytków stolicy Francji. Punktem startowym będzie Most Aleksandra III, na którym powstanie trybuna, która pomieści 1.000 osób. Dzięki temu widzowie będą mogli zobaczyć start zawodów, strefy T1 i T2, a także zakończenie rywalizacji.

Techniczna i wymagająca trasa

Triathloniści wystartują z Mostu Aleksandra III, gdzie umieszczony zostanie ponton startowy. Po przepłynięciu 1,5 km w Sekwanie dotrą do strefy T1 na umieszczonej również na tym moście. Czekają ich następnie do pokonania 32 schody, po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich.

Następnie czeka ich 40 kilometrów na rowerach. W tej części rywalizacji pojadą 7 pętli po 5.715 metrów każda. Trasa prowadzi między innymi wzdłuż Alei Winstona Churchilla, mijając Wielki Pałac, aby dotrzeć do Pól Elizejskich. W dalszej części przeprawią się przez Sekwanę i pojadą znanymi paryskimi bulwarami.

Strefa T2 znajdowała się będzie na Moście Aleksandra III. Ostatnią częścią rywalizacji będzie 10-kilometrowy bieg. Zawodnicy pokonają 4 okrążenia po 2,5 kilometra, biegnąc „sercem Paryża”. Meta znajdowała się będzie na Moście Aleksandra III.

Sierpniowy test trasy

Wszystkie trzy trasy zostaną sprawdzone podczas zawodów testowych, które odbędą się w dniach 17-20 sierpnia. Całość ma obejmować nie tylko wyścigi, ale również instalację i demontaż pontonu startowego, test trasy rowerowej i biegowej, a także zarządzanie ruchem samochodów i kibiców wokół trasy.

Start rywalizacji indywidualnej mężczyzn i kobiet zaplanowano na 30 i 31 lipca 2024 roku. W obu tych dniach 55 najlepszych zawodników i 55 najlepszych zawodniczek zakwalifikowanych na igrzyska powalczy o medale prestiżowej imprezy.

– Nie możemy się doczekać! Prezentacja tras to zawsze ważny moment w przygotowaniu zawodów. Wtedy konkretnie czujemy, że rywalizacja już się zbliża. Zaczynamy też wizualizować sobie trasę, przejścia, kluczowe i strategiczne momenty tej rywalizacji – powiedział doskonały francuski zawodnik Leo Bergere.

Czas na uchylenie rąbka tajemnicy związanej z trasami Paryża 2024. Jeszcze trochę, a do rywalizacji zostanie tylko rok. W sierpniu będziemy mogli przetestować trasy. Niesamowite, że igrzyska są już tak blisko – skomentował mistrz olimpijski Kristian Blummenfelt.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane