Ściganie nie jest celem, ale idzie mu świetnie. Kim jest Jurand Czabański?

O starcie na dystansie 10x Ironman w Brazylii mówił, że ściganie nie jest jego głównym celem. Jednak od samego początku zaskakuje. Jurand Czabański znajduje się za celującym w rekord świata Robertem Karasiem i jeśli utrzyma dotychczasowe tempo, ukończy zmagania z fenomenalnym czasem.

Start w Brasil Ultra Tri jest dla niego debiutem na dystansie 10x Ironman. Jego support nazywa go „Jurand-dzik” i przyglądając się wynikom zawodów, trudno się z tym pseudonimem nie zgodzić. To, że świetnie radzi sobie w wyścigach ultra udowadniał już kilka razy m.in. wygrywając podwójnego czy potrójnego Ironmana. W Brazylii Jurand Czabański zaskakuje swoją siłą i wytrzymałością. Po kilkudziesięciu godzinach wyścigu utrzymuje mocne tempo, zostawiając w tyle pozostałych zawodników.

Alternatywa – triathlon

Jurand Czabański od zawsze mierzył wysoko. I to dosłownie. Bo początkowo, zamiast startu w triathlonie planował wejście na najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali (6190 metrów n.p.m). Jak opowiedział w rozmowie z Akademią Triathlonu, pomysłu nie poparła żona, więc Czabański postanowił znaleźć alternatywę.

Zapisał się na start w triathlonie na dystansie 70.3. Okazało się jednak, że wyścig był zbyt mało męczący. Następnym startem był podwójny Ironman w Oregonie, gdzie zajął 6. miejsce. Po zawodach Czabański postanowił zainwestować w lepszy sprzęt i skupił się na poprawie jakości swoich treningów.

Zmiany przyniosły efekty – miesiąc później wygrał zawody Impossible Man, następnie do swojej listy sukcesów dołożył zwycięstwo w 36-godzinnym triathlonie Washington Island Ultra oraz triumf w potrójnym Ironmanie w Virginii

Źródło: Facebook

W poszukiwaniu własnych limitów

Pod koniec marca tego roku Czabański poinformował, że kolejnym wyzwaniem na liście będzie 10x Ironman w Brazylii. Jak przyznał, chce poznać możliwości swojego organizmu, więc ściganie na tym dystansie jest dla niego kwestią mniej istotną.

Tak naprawdę głównym celem jest ukończyć ten dystans. Chcę sprawdzić swoje możliwości, limity mojego ciała. Nie interesuje mnie do końca ściganie – mówił Czabański.

Mimo tego, Czabański od początku wyścigu narzucił bardzo mocne tempo. Dla lepszego zobrazowania zestawić można czas, w którym pokonał etap pływacki. Czabańskiemu w Brazylii zajęło to ok. 13h 30 min. Adrian Kostera podczas Swiss Ultra Triathlon ten sam dystans ukończył w czasie ok. 19 godzin.

Triathlonista nie ma zamiaru zatrzymywać się na tym dystansie. Jak twierdził przed startem, jeśli uda mu się skończyć 10x Ironmana, następnym celem będzie podwojenie tego dystansu i występ na 20x IM w Meksyku

Praca, dom i wyścigi ultra

Jurand Czabański na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracuje tam jako fizjoterapeuta, a jego klientami są znane ze świata sportów walki postaci. Jurand współpracował m.in. z byłą mistrzynią UFC Joanną Jędrzejczyk, Mateuszem Gamrotem czy Borysem Mańkowskim.

Jak przyznał w rozmowie z Akademią Triathlonu, łączenie pracy i treningów jest wymagające. Swój dzień zaczyna o 4:30 od treningu pływackiego, później w planie jest rower lub bieganie a o 11 melduje się w pracy, z której zdarza mu się wychodzić nawet o 23:00. W przygotowaniach do swojego dotychczas największego wyzwania w sportowej karierze, jakim jest start na dystansie 10x Ironman w Brasil Ultra Tri, Czabański nie zmienił swojej rutyny.

Źródło: Fot. Jurand Czabański

„Coco jumbo i do przodu”

Jednak zawodnik odnajduje się w tym trybie doskonale, a wyniki, które osiąga na zawodach, potwierdzają skuteczność jego metod treningowych. A jaka jest jego taktyka na wyścig?