W każdym regulaminie zawodów triathlonowych są ustanowione limity czasowe na każdy etap zawodów triathlonowych. Czemu takie limity istnieją? Ile wynoszą na niektórych zawodach? Co się stanie, kiedy nie wyrobisz się w limicie?
Czy będę w stanie płynąć odpowiednio szybko? Jak poradzę sobie na ciężkim odcinku rowerowym? Czy zmieszczę się w limicie czasowym zawodów? Takie pytania zadają czasem triathloniści.
Wbrew pozorom, takie wątpliwości nie są wcale rzadkie. W opublikowanym niedawno wywiadzie dla Akademii Triathlonu Kacper Kurzydło wspominał, że jego pierwszym startem był dystans 1/2 Ironman i musiał uczyć się pływania właśnie, aby zmieścić w limicie czasowym. – Byłem więc pod sporą presją. Wszystko się powiodło. Zmieściłem się w limicie podczas pływania w Gdyni i świetnie bawiłem – wyjaśnił.
Czemu w triathlonie stosuje się ograniczenia czasowe?
Limit czasu (spotkasz się także z określeniem cutoff time) oznacza ograniczenie czasowe na ukończenie danej części wyścigu (pływanie, rower, bieg) lub całej trasy. Zawodnik musi zmieścić się w wyznaczonym limicie, aby móc kontynuować rywalizację.
Co stanie się, kiedy przekroczysz limit czasu na daną konkurencję lub cały wyścig? Stosowny zapis znajdziesz w regulaminie. Zwykle jednak organizatorzy poproszą cię o zejście z trasy – zostaniesz wycofany przez sędziów. Nie będziesz mógł ich dokończyć, a przy nazwisku w wynikach pojawi się DNF (did not finished).
Dlaczego jednak w zawodach stosowane są limity czasowe? Nie ma to żadnego związku z tym, że organizatorzy chcą ograniczyć rywalizację do najlepszych zawodników i wyeliminować „amatorów”. Chodzi o kwestie organizacyjne i odpowiedzialność za bezpieczeństwo zawodników.
Rozegranie każdego wyścigu związane jest z logistyką i szeregiem przygotowań. Na czas rywalizacji zamykane są drogi, bo większość zawodów toczy się przy zamkniętym ruchu samochodowym ze względu na bezpieczeństwo zawodników. Ograniczenie ruchu na danym odcinku drogi jest dla lokalnej społeczności dużym problemem, a uzyskanie pozwolenia od lokalnych władz często niełatwe. To jeden z powodów stosowania limitów czasowych.
Ograniczenia wprowadzone są również po to, aby organizatorzy mogli zapewnić zawodnikom odpowiednie wsparcie na czas ich przebywania na trasie. Wiele zawodów triathlonowych to więcej niż jeden dystans – przykładowo dwa lub trzy wyścigi na różnych dystansach. To oznacza większą liczbę pracowników, dłuższą pracę ratowników, a także wolontariuszy, którzy pomagają w strefach zmian oraz na trasie przy stacjach odświeżania. Dzięki limitom czasowym wszystkie osoby związane z organizacją wiedzą, kiedy zakończy się ich praca.
Jak szukać informacji o limicie czasu w triathlonie?
W sieci znajdziesz wiele stron, na których podawane są czasy cutoff w triathlonie. Zwykle dla poszczególnych dystansów są one bardzo podobne. Nie warto jednak kierować się informacjami ogólnymi publikowanymi na stronach w postaci tabelek i podsumowań.
Wynika to z tego, że czasy cutoff mogą się różnić w przypadku różnych zawodów i dystansów. Dokładne informacje znajdziesz zawsze w aktualnym regulaminie zawodów.
Informacje o limitach czasowych podawane są zwykle w dwóch formatach: oddzielnie dla każdej dyscypliny (plus całość dystansu) lub dla całego dystansu.
Przykładowo tak wygląda to w regulaminie Challenge Gdańsk na dystansie średnim:
Rywalizacja rozpocznie się od 1900 metrów pływania. Zawodnicy będą mieli 60 minut na pokonanie tej części trasy. Następnie czeka ich 90 kilometrów na rowerach. Pływanie + rower trzeba ukończyć maksymalnie w 5 godzin. Ostatnią częścią rywalizacji jest 21,1 km biegu. Cały dystans średni trzeba ukończyć w 8 godzin.
W zeszłym roku najszybszym zawodnikiem był Pablo Dapena Gonzalez, który zrobił to w 03:44:47. Pośród ponad 200 zawodników Niemka June Glende miała ostatni czas wynoszący 07:11:17, czyli miała jeszcze prawie godzinę zapasu. Pamiętaj, że mamy 10% zniżki na dystans średni. Tutaj szczegóły.
Z kolei takie informacje znajdziesz w regulaminie Garmin Iron Triathlon:
To oznacza, że nie musisz martwić się o ukończenie konkretnej dyscypliny w jakimś przedziale czasowym, ale masz określony czas na ukończenie całego wyścigu na danym dystansie.
ZOBACZ TEŻ: Dystanse w triathlonie – wszystko, co musisz wiedzieć