Susz Triathlon – stolica polskiego triathlonu

Wieloletnia tradycja, doświadczenie organizacyjne i niepowtarzalna atmosfera – najstarsza impreza triathlonowa w Polsce powraca już 30 czerwca! Susz Triathlon to trzy dni rywalizacji w miejscu, będącym stolicą polskiego triathlonu. 

ZOBACZ TEŻ: Susz Triathlon -1/2 IM z rekordem trasy!

Trzy dekady triathlonowej tradycji 

Historia triathlonu w Suszu to ponad trzy dekady sportowych emocji. Pierwsze zawody pod nazwą Ogólnopolski Sprint Triathlon odbyły się tam 1 czerwca 1991 roku, czyli dokładnie 32 lata temu. 

Impreza bardzo szybko zyskała sobie wielu sympatyków, a poziom, który od samego początku zaprezentowali organizatorzy, doceniony został już w drugiej edycji imprezy, kiedy Polski Związek Triathlonu, powierzył suskiej imprezie zorganizowanie zawodów o randzie mistrzostw Polski. 

Triathlon w Suszu nie tylko szybko stał się jedną z najpopularniejszych imprez w Polsce, lecz także jako jeden z pierwszych wyścigów organizowanych w kraju wykroczył poza jego granicę. W 1998 roku Susz stał się areną rywalizacji na międzynarodowym poziomie, kiedy rozegrany został tam Europejski Puchar Triathlonu, a relację zawodów wyemitowała Telewizja Eurosport, co przyniosło imprezie „duży wzrost rozpoznawalności medialnej w europejskim światku triathlonowym”.

Zawody w Suszu to najstarsze wciąż systematycznie organizowane zawody triathlonowe w Polsce, które dzięki wieloletniej tradycji i doświadczeniu nieustannie podnosiły i dalej podnoszą swój poziom. Impreza wielokrotnie nagradzana była przez Polski Związek triathlonu jako najlepsza impreza triathlonowa w kraju. 

Susz przez lata nazywany był przez społeczność triathlonową „stolicą polskiego triathlonu”. W 2019 roku stał się nią oficjalnie, kiedy organizatorzy opatentowali i zastrzegli hasło: SUSZ – STOLICA POLSKIEGO TRIATHLONU. 

Źródło: Susz Triathlon

Susz Triathlon 2023 – święto sportu w stolicy triathlonu 

Tegoroczna edycja Susz Triathlon jest wyjątkowa, ponieważ organizatorzy przewidzieli trzy dni rywalizacji, a nie jak miało to miejsce dotychczas dwa. Pierwszy dzień ma stać się: „prawdziwym świętem polskiego aquatlonu”. 

–  Zmieniamy harmonogram #susztri23, bo chcemy nadać naszym wyścigom w tym roku odpowiednią oprawę i móc celebrować je wraz z Wami tak, jak na to zasługują. Trzy dni startów to również forma docenienia wszystkich bez wyjątku uczestników Susz Triathlon 2023, bez względu na dystans czy formułę wyścigu, w którym występują. Szacun dla każdej i każdego z Was! – mówi dyrektor zawodów Jarosław Piechotka.

Susz Triathlon 2023 to: aquathlonowy piątek (30.06) z wyścigami rangi mistrzostw Polski w aquathlonie, sobota (01.07) z wyścigiem MP na dystansie średnim oraz startem rangi Pucharu Polski na dystansie supersprint oraz niedzielne (02.07) mistrzostwa Polski w sprincie dla kategorii: Junior, U23 i Elity oraz AG.

W MP age-group na dystansie sprinterskim zawodnicy rywalizować będą o sloty na mistrzostwa świata w Pontevedrze w Hiszpanii, na dystansie średnim i w aquathlonie o miejsca na mistrzostwa Europy age-group w Menen w Belgii, a dla żaków, młodzików i juniorów oraz juniorów młodszych zawody w Suszu będą zwieńczeniem cyklu Grand Prix w aquathlonie. 

Oprócz tego, po raz czwarty w historii wydarzenia na dystansie 1/2 IM odbędą się triathlonowe mistrzostwa Polski policji, w których udział wezmą funkcjonariusze policji, pracownicy cywilni i emeryci policyjni. 

Źródło: Susz Triathlon

Cała triathlonowa społeczność w jednym miejscu 

Na listach startowych, jak co roku, znajduje się już ponad 1000 zawodników. Susz to miejsce, w którym spotykają się miłośnicy triathlonu z całej Polski, czołowi age-grouperzy, zawodnicy sporty kwalifikowanego i PRO. 

W mistrzostwach Polski na dystansie średnim na liście startowej znajdują się m.in. takie nazwiska jak: Piotr Ławicki, Marcin Ławicki, Tomasz Brembor, Łukasz Kalaszczyński, Filip Szymonik, Jacek Krawczyk, Sergiusz Sobczyk, Bartosz Banach czy Jan Popławski. 

Oprócz tego na starcie zobaczymy reprezentantów polskiej kadry narodowej w kategorii Junior oraz U23 w tym m.in. Kubę Gajdę, Jana Chrzanowskiego, Filipa Glapę, Józefinę Młynarską, Filipa Pupkę czy Maję Wąsik. 

W mistrzostwach Polski Elity na dystansie sprintu jednym z pretendentów do zdobycia tytułu jest osiągający w tym sezonie świetne wyniki Kacper Stępniak.

Pełna lista startowa oraz szczegóły wydarzenia dostępna są na stronie organizatora

Źródło: Susz Triathlon

„Znakomita organizacja, stosunki międzyludzkie i wspaniała gościnność”

Susz Triathlon to miejsce, które tworzą nie tylko sportowcy, lecz także kibice i wolontariusze, zapewniający niepowtarzalną atmosferę. Co roku na trasie zawodów pojawiają się setki kibiców wspierający zawodników, a przeszkoleni wolontariusze budują profesjonalizm wydarzenia. 

Już 1998 roku po zakończeniu Triathlon European Cup ówczesny prezydent ETU Diedier Lehenaff mówił : „każdego tygodnia jeżdżę po Europie i biorę udział w różnych zawodach triathlonowych, ale nigdzie nie spotkałem takiego zaangażowania lokalnych mieszkańców. Znakomita jest tu organizacja, ale także stosunki międzyludzkie, życzliwość i wspaniała gościnność”.

* Impreza objęta jest patronatem medialnym Akademii Triathlonu.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,302ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze