T100 z nowymi przepisami antydopingowymi. Wciąż budzą wątpliwości 

W ciągu kilku ostatnich tygodni na T100 spadła fala krytyki za luki w przepisach antydopingowych. Organizacja postanowiła wprowadzić nowy program, jednak wciąż budzi wątpliwości w środowisku triathlonowym. 

ZOBACZ TEŻ: Zwift podnosi cenę subskrypcji. Ile trzeba zapłacić?

Braki testów w T100

PTO w ostatnim czasie spotkało się ze sporą krytyką środowiska triathlonowego, kiedy okazało się, że nie wszyscy sportowcy rywalizujący w serii T100 są sprawdzani pod kątem stosowania zakazanych substancji w ten sam sposób.

Ośmiu z czterdziestu zakontraktowanych zawodników nie znajdowało się w RTP – zarejestrowanych pulach testowych. Oznacza to, że nie podlegali regularnym, niezapowiedzianym, kontrolom przeprowadzanym poza zawodami. Podobnie jak triathloniści, którzy w serii T100 występowali dzięki dzikim kartom. 

Sprawę dodatkowo pogorszył fakt, że dwóch z czterech dotychczasowych zwycięzców T100 India Lee (Miami T100) i Youri Keulen (Singapur T100 nie podlegało RTP. Oskarżenia o doping, padające w ich stronę nie były oparte na żadnych rzeczowych dowodach. Jedynie na fakcie, że byli rzadziej testowani niż inni zawodnicy. Zdaniem Keulen od roku prosił on organizację o dodanie do RTP. 

Źródło: TRI247

Testy dla (prawie) wszystkich

Kilka dni temu PTO ogłosiło zmianę. Organizacja ma zamiar przeprowadzać więcej testów antydopingowych, a wszyscy zakontraktowani zawodnicy zostaną włączeni do globalnej zarejestrowanej puli testów (RTP). Jak podają dziennikarze 220Triathlon: sportowcy, którzy są w RTP muszą cyfrowo uzupełniać swoje „miejsce pobytu”, wskazując konkretną godzinę, aby tester mógł pojawić się w celu przeprowadzenia kontroli poza zawodami. Powszechnie metoda ta jest uznawana za najskuteczniejszą w walce z dopingiem.

Problemem pozostają jednak zawodnicy z dziką kartą. Zostaną oni włączeni do RTP jednak dopiero po wzięciu udziału w co najmniej trzech wyścigach. Jak zauważają dziennikarze TriathlonToday: „wielu zawodników z dziką kartą nie weźmie udziału w trzech wyścigach. Zatem nadal będą poza RTP pomimo nowych środków”. 

Kontrole w ramach serii T100 przeprowadzane będą przez Międzynarodową Agencję Testów (ITA), wykonującą testy w imieniu World Triathlon. PTO ogłosiło również współpracę między krajowymi organizacjami antydopingowymi. Dodatkowo T100 zaoferuje „edukacyjny program antydopingowy”. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 7 maja. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze