TOP 9 ekstremalnych triathlonów w Polsce i w Europie

Ekstremalne triathlony cieszą się coraz większą popularnością. W tym zestawieniu przedstawiam wam te najbardziej ekstremalne w Polsce i Europie. Wielu triathlonistów zaliczyło dystans Ironman i szuka nowych wrażeń. Organizatorzy zaś wyszukują najtrudniejsze trasy, aby doprowadzić zawodnika do granic jego możliwości. Najczęściej te lokalizacje są osadzone w pięknych sceneriach górskich. Jeżeli masz zamiar zapisać się na tego typu zawody, możesz liczyć na niesamowitą przygodę, którą zapamiętasz do końca życia. Ekstremalnych triathlonów przybywa z roku na rok. Każdy jest unikalny i bardzo wymagający. W Polsce mamy w tym roku dwie nowe imprezy Triminator i Żywiec Beskid Extreme Triathlon, na których łącznie będzie pięć nowych dystansów. 

Zacznijmy od prezentacji zawodów odbywających się w naszym kraju.

 

1. Karkonoszman


Ekstremalny triathlon z najdłuższą tradycją w Polsce, na dystansie połowy Ironman, czyli 1,9-90-21,1. Możecie liczyć na 1800 m przewyższenia na części kolarskiej, z kolei na biegu 1300 m. Pływanie w Jeziorze Leśnieńskim pod zamkiem Czocha nadaje wspaniałego klimatu całej imprezie. Meta znajduje się na szczycie Śnieżki.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow5.jpeg

 

www.triathlonkarkonoski.pl

 

2. Triminator


Triminator to debiutancki triathlon górski w Górach Stołowych, którego start i meta będą nad zalewem w Radkowie. Lokalizacja może być znana dla części triathlonistów, ze względu na to, że wcześniej na podobnej trasie odbywał się Garmin Iron Triathlon Radków. „Dzień sądu” to nazwa najdłuższego dystansu czyli ½ IM. Zawody zaczynają się od pływania 1,9 km w Zalewie Radkowskim. Trasa rowerowa o dystansie 90 km wytyczona została szosą stu zakrętów, na każdej z 4 pętli zawodnicy będą mieli podjazd o długości około 8 km i średnim nachyleniu 4%. Bieg to trail. Do pokonania będą 24 kilometry górskich szlaków i ścieżek.

 

Triminator mini.jpg

 

www.triminator.pl

 

3. Hardasuka Ultimate Triathlon Challenge


Triathloniści startują z łodzi, która wypływa na lodowate wody Zalewu Orawskiego i płyną 4,5 km w linii prostej. Po pływaniu na zawodników czeka 225 kilometrowa pętla rowerowa okrążająca cały masyw Tatr. Trasa obfita w podjazdy i zjazdy o przewyższeniu prawie 3 tysiące metrów, w tym kilka bardzo stromych podjazdów m.in. słynny Zuberec, znany z górskich kolarskich premii. Dużą część trasy rowerowej zawodnicy będą musieli pokonać w nocy, tak żeby o świcie przejść do etapu biegowego. Na koniec zawodników czeka 55 kilometrowy ultra bieg przez całe Polskie Tatry z przewyższeniem około 5 tysięcy metrów. Całość to ponad 8 tysięcy metrów przewyższenia. Nie byłeś jeszcze w Tatrach? Lepiej pojedź tam przed zawodami zobaczyć co Cię czeka.

 

 

HardaSuka.JPG

 

www.hardasuka.pl

 

4. Diablak – Beskid Extreme Triathlon


To ekstremalny triathlon górski w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Zawody wchodzą w skład Beskid Extreme Triathlon Series. Na dystansie 3,8 km pływania w Jeziorze Żywieckim. 180 km na rowerze – dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską z przewyższeniem 3200 metrów. 44 km biegu górskiego na szczyt Babiej Góry 1725 m n.p.m. Razem 5600 metrów przewyższeń. W tym roku odbędzie się druga edycja, ambasadorem zawodów jest Mistrz Świata Ultraman Inaki de la Parra.

 

Diablak 1.jpg

 

www.plxtri.com

 

5. Żywiec Beskid Extreme Triathlon


Drugie zawody w cyklu Beski Extreme Triathlon Series. Tutaj mamy do wyboru triathlon górski na dwóch dystansach. 1/4 IM będzie po bardzo malowniczej trasie ze wspinaczką na Wielką Puszczę, Targanice i Kocierz. Bieg na wszystkie szczyty Grojca i meta na rynku w Żywcu. Połowa dystansu Ironman odbędzie się po rowerowej pętli Diablaka, a zakończy się wbiegnięciem na Skrzyczne.

 

Zywiecbeskidtriathlon.png

 

www.plxtri.com

 

 

Teraz coś tuż za Polską granicą, po czeskiej stronie.

6. Winterman


Skąd taka nazwa? Ponieważ zawody odbywają się 15 października. Organizatorzy zapewniają, że trasa jest poprowadzona przez piękne czeskie krajobrazy niedostępnych lasów, głębokich dolin i klifów. Finisz jak to zwykle bywa na takich imprezach znajduje się na szczycie góry Jested (1012 m). Na zawodach trzeba się zmierzyć z dystansem 3,8 km pływania w rzece, 180 km jazdy rowerem z przewyższeniem 4000 m i maratonem z ostatnim podbiegiem długości 14 km. W ubiegłym roku jedyny Polak, Kamil Ostapski zajął 10 miejsce.

 

 

Winterman.jpg

 

www.czxtri.com

 

 

Poniżej trzy klasyki, znane i cenione na całym świecie.

7. Norseman


To już jest legenda wśród triathlonów ekstremalnych. Najbardziej znane i rozpoznawalne zawody przyciągają jak magnes triathlonistów z całego świata. Impreza jest rozgrywana na ekwiwalencie dystansu Ironman. Start odbywa się ze skoku do wody z płynącego promu. Pierwsze 40 kilometrów roweru to podjazd do wysokości 1200 m n.p.m. Po T2 przez 25 km biegnie się po całkiem płaskim terenie, ale to nie koniec ponieważ meta znajduje się na szczycie Gaustatoppen 1880 m n.p.m. W zawodach bierze udział tylko 250 śmiałków każdego roku. Pierwszych 160 zawodników wbiega na szczyt góry i dostaje najbardziej pożądaną czarną koszulkę Norseman. Pozostali biegną alternatywną trasą płaskowyżem i muszą zadowolić się tylko białą koszulką.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow8.png

 

www.nxtri.com

 

8. Celtman


Zawody odbywają się w Szkocji. Klimat i krajobraz tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zawodnicy mają do pokonania trochę dłuższy dystans niż przeciętny Ironman. Trasa obejmuje 3,8 km pływania, 202 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. Oczywiście można spodziewać się trudnych warunków pogodowych na trasie, lodowatej wody, wiatrów, deszczu i mgły. Zawodnicy podobnie jak w Norsemanie mogą zdobyć dwa kolory koszulek. Niebieska jest zarezerwowana dla tych, którzy dotrą do strefy T2 w ciągu 11 godzin. Biała dla tych, którym zajmie to dłużej.

 

celtman 2.jpg

 

www.cxtri.com

9. Swissman


Kolejnym klasykiem z wielkiej trójki to Swissman Xtreme Triathlon. Pływanie odbywa się w jeziorze Maggiore na wysokości 196 m n.p.m. Swissman jest znany z wyjątkowo trudnej trasy kolarskiej ciągnącej się przez trzy przełęcze Gotthard, Furka i Grimsel. Furka znajduje się na wysokości 2436 m n.p.m. Natomiast do strefy T2 należy znowu zjechać w dół do 567 m n.p.m. Bieg to ciągły podbieg do wioski Kleine Scheidegg, która jest położona na wysokości 2061 m n.p.m. Suma przewyższeń to około 5500 m. Dlatego warto poćwiczyć podjazdy, jeżeli masz zamiar wystartować w tej imprezie.

 

Swissman2.jpg

 

www.suixtri.com

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,744ObserwującyObserwuj
16,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane