Charakterystyka i rekordziści trasy pływackiej mistrzostw świata IRONMAN

Mistrzostwa świata IRONMAN na Hawajach to marzenie wielu triathlonistów. Można kruszyć kopie w sporze, czy są one ważniejsze od Igrzysk Olimpijskich, niemniej jednak jest to jedna z najważniejszych imprez triathlonowych na świecie. W tym roku po raz pierwszy odbywać się będzie w formule dwudniowej. Zmiany nie ominęły także etapu pływackiego, które przedstawiamy poniżej.

Rywalizację w mistrzostwach świata IRONMAN zawodniczki i zawodnicy rozpoczynają od pływania w zatoce Kailua na dystansie 2,4 mili, czyli 3862 metrów. Z hydrologicznego i oceanograficznego punktu widzenia warunki są dalekie od idealnych. Zasolenie jest bardzo wysokie i wynosi około 35‰ (dla przykładu zasolenie Zatoki Gdańskiej wynosi 7‰, a średnia wartość dla wody morskiej wynosi 25‰), a temperatura około 26°C. Pływanie w piankach jest zabronione, a zawodnicy korzystają ze skór pływackich zakładanych na stroje triathlonowe celem minimalizacji oporu hydrodynamicznego. Jeśli dołożymy do tego silne prądy oraz co prawda niskie, ale krótkie i strome fale, to mamy obraz naprawdę wymagających warunków.

ZOBACZ TEŻ: Robert Wilkowiecki wicemistrzem Europy IRONMAN

Ironman pływanie
Źródło: Ironman

Start odbywa się z wody, a linia startu zlokalizowana jest w odległości około 60 metrów od plaży. Trasa nie jest skomplikowana, ponieważ po starcie płynie się około 1840 metrów w kierunku południowym. Następnie opływa się jacht „Body Glove” i płynie około 2 kilometry w kierunku pirsu. Wzdłuż trasy nie brakuje wolontariuszy i ratowników na deskach surfingowych pilnujących przed zboczeniem z trasy.

Rekordziści

Do 2018 roku rekord etapu pływackiego należał do Amerykanina Larsa Jorgensena. Najpierw pobił go w 1995 roku wynikiem 46 minut i 44 sekundy, a trzy lata później poprawił na 46 minut i 41 sekund. Po blisko 20 latach prób Niemcowi Janowi Sibbersenowi udało się poprawić ten wynik uzyskując czas 46 minut i 29 sekund. Zanim został triathlonistą Jan Sibbersen przez 10 lat był członkiem kadry narodowej Niemiec w pływaniu, a podczas swej amatorskiej kariery triathlonowej stworzył markę Sailfish. Dla porównania, najszybciej w historii etap pływacki na dystansie Ironman pokonał w 2014 roku w Chattanoodze Berrett Brandon. Zajęło mu to 38 minut i 6 sekund, jednak pomagał mu w tym prąd rzeczny. Na pokonanie etapu pływackiego wszyscy uczestnicy mają 2 godziny i 20 minut.

Start falowy

Do 2015 roku włączenie start mistrzostw świata na Hawajach był masowy. Zawodowcy i amatorzy startowali w tym samym momencie. W 2016 roku start zawodowców oddzielono od amatorów. Mężczyźni PRO startowali o 6:25, a kobiety PRO o 6:30. Amatorzy startowali o 0655, a amatorki o 0710. W 2019 roku wprowadzono start falowy z podziałem na kategorie wiekowe. W tym roku po raz pierwszy wyścig podzielono na dwa dni. Wszystkie kobiety, paratriathloniści oraz mężczyźni z kategorii wiekowych 65+, 60-64, 50-54 i 25-29 będą walczyć o tytuły mistrzowskie w czwartek 6 października. Mężczyźni PRO i pozostałe męskie kategorie wiekowe w sobotę 8 października.

Wszystko to przekłada się na bardzo wymagający, ale zlokalizowany w przepięknych warunkach etap. Niczym niezwykłym nie są towarzyszące zawodnikom żółwie morskie. A to dopiero przystawka do dań głównych, jakimi są etapy kolarski i biegowy, które przybliżymy Wam w kolejnych wpisach.

Emil Wydarty
Emil Wydarty
Kapitan Żeglugi Wielkiej. Pracę na morzu łączy z pasją do triathlonu i kolarstwa, a w szczególności do klasyków.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,831ObserwującyObserwuj
24,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane