Triathlon pierwszym sportem w Wielkiej Brytanii ograniczającym rywalizację osobom transpłciowym

Brytyjska triathlonowa federacja ogłosiła ostatnio nową zaktualizowaną politykę nawiązującą do uczestnictwa osób transpłciowych w triathlonie. Od przyszłego roku obowiązujące ich przepisy ulegną zmianie i zawodnicy powyżej 12. roku życia wykluczeni zostaną z rywalizacji w kategorii kobiet.

Obecnie obowiązującą w Wielkiej Brytanii politykę transpłciową ustanowiono cztery lata temu. We wrześniu 2021 roku rozpoczęto złożony proces dotyczący konkurencji krajowej [SCEG] oraz wytycznych w sprawie równości. Miał on na celu zapewnić uczciwość podczas rywalizacji w triathlonie.

Polityka transpłciowa zmienia się od 2023 roku

Po konsultacjach badających, jakie możliwości kategoryzacji mają brytyjskie władze triathlonowe, przyszedł czas na decyzję. Andy Salmon [CEO British Triathlon] ujawnił, że podwalem nowej polityki była między innymi ankieta przeprowadzona wśród członków federacji brytyjskiego triathlonu. Jej wyniki wskazywały, że 80% z 3167 ankietowanych opowiedziało się za tym, by zawodnicy transpłciowi i niebinarni, którzy urodzili się jako mężczyźni, klasyfikowani byli w kategorii otwartej.

W tym celu wzięliśmy pod uwagę wyniki naszych konsultacji i tego, jak ważna jest równość płci w triathlonie oraz w pływaniu, rowerze i bieganiu. – Andy Salmon.

British Triathlon ogłosiło więc, że od początku przyszłego roku wszystkich triathlonistów obowiązywać będzie nowa polityka. Zabrania ona transpłciowym sportowcom powyżej lat 12 na rywalizację w kategorii kobiet w triathlonowych konkurencjach na zawodach wszelkiej rangi. Tym samym triathlon zapisał się w brytyjskiej historii jako pierwsza dyscyplina z taką regulacją.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie krajowe federacje zaproszone na pierwszą międzynarodową konferencję w paratriathlonie

Jak klasyfikowani będą zawodnicy transpłciowi?

Od 1 stycznia przyszłego roku zawodnicy klasyfikowani będą w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest kategoria kobiet. Przeznaczona jest ona dla rywalizujących, którzy w chwili urodzenia byli płci żeńskiej. Kategoria otwarta dedykowana będzie wszystkim mężczyznom oraz osobom niebinarnym i transpłciowym, które po urodzeniu były płci męskiej.

Mocno wierzymy, że triathlon jest sportem dla każdego i ta wiara przewija się przez nasze myślenie, proces, przez który przeszliśmy i politykę. – Andy Salmon. – Mając u podstaw równość płci, jest to coś, z czego jesteśmy niesamowicie dumni. […] I to jest jeden z powodów, dla których uczciwość w naszym sporcie jest dla nas tak ważna.

Dyrektor generalny British Triathlon zapewnił także, że nawet po podjęciu decyzji federacja na bieżąco monitorować będzie sytuację. Jest jednak pewien, że nowa polityka uznaje prawo każdego startującego zawodnika do określenia własnej płci oraz zapewnia uczciwą rywalizację.

Obowiązującą do końca tego roku oraz przyszłą politykę transpłciową ustanowioną przez British Triathlon znajdziecie tutaj.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,097ObserwującyObserwuj
419SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze

The slider with the ID of 5 is empty.