Pomysł realizacji tego przedsięwzięcia narodził się zupełnie przypadkiem. Jeśli w ogóle wierzyć, że przypadki się zdarzają… Jeden z członków AT Teamu (zawodowo programista) zgodnie z zaleceniami trenera zgłosił się na badania do zaprzyjaźnionego diagnosty laboratoryjnego. Od początku spotkania można było dostrzec, że nie mówią jednym głosem. Zawodowa Wieża Babel. Ona używała skomplikowanych słów (retikulocyty, kortyzol) i zawiłych skrótów (TIBC, MCHC, CK, TP, GFR). Niewiele to miało wspólnego z którymkolwiek znanym jemu językiem programowania. Zaufał koleżance, albo…jej fartuchowi. W rezultacie kontuzja minęła, udało się w oparciu o wyniki badań, ciężką pracę i…współpracę (zawodnika z trenerem, dietetykiem i diagnostą) powrócić do dobrej formy oraz satysfakcjonujących rezultatów. A równolegle powstawał i rozkwitał projekt pod nazwą „Triathlon pod mikroskopem”.
Projekt w ramach współpracy Akademii Triathlonu z siecią Laboratoriów Medycznych Synevo.
Celem projektu jest połączenie sportu i zdrowia z wiedzą i doświadczeniem poprzez rozpropagowanie wśród triathlonistów wiedzy z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, jej użyteczności w medycynie i utrzymaniu zdrowia oraz możliwości wykonywania badań w punktach Synevo. Projekt badawczy pozwoli miłośnikom triathlonu poznać lepiej możliwości swojego organizmu oraz spersonalizować trening na podstawie wyników badań. Kluczowym aspektem działań jest objęcie opieką aktywnych triathlonistów amatorów w obszarze diagnostyki laboratoryjnej, zapewnienie zawodnikom zindywidualizowanej opieki medycznej w placówkach Synevo w zakresie wykonywania, gromadzenia i interpretacji badań laboratoryjnych oraz zabezpieczenie materiału biologicznego po wykonaniu analiz medycznych. Finalnym produktem będą opracowane wyniki badań zawodników, które pozwolą precyzyjnie sterować treningiem, indywidualnie dostosowanym do potrzeb i możliwości sportowca.
Jednym słowem chcemy przez kilka miesięcy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania na triathlonistach amatorach, które z jednej strony dadzą zawodnikom obraz tego, jak trening triathlonowy wpływa na ich układ krążenia i parametry krwi, a z drugiej pozwoli na opracowanie pracy naukowej, dającej odpowiedź na pytanie, jak uprawianie tak wymagającej dyscypliny sportu wpływa na organizm człowieka, jakie daje korzyści, ale również jakie może nieść zagrożenia, jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad związanych ze zdrowym odżywianiem i regeneracją.
Do części badawczej projektu zostanie zaproszonych łącznie 40 triathlonistów i triathlonistek, którzy zdecydowali się na start w zawodach Herbalife Ironman 70.3 Gdynia 2015. To właśnie te zawody zostały wytypowane na finał wielostopniowych badań, które rozpoczną się już w pierwszym tygodniu lutego. Zadaniem triathlonistów będzie zgłaszanie się do punktu pobrań Synevo przy ul. Dzikiej 4 w Warszawie w celu pobrania krwi do badań. Laboratorium wykona bezpłatne oznaczenia wielu istotnych parametrów, wyselekcjonowanych specjalnie dla osób podejmujących tak intensywny wysiłek fizyczny. Będą to nie tylko podstawowe parametry morfologiczne i biochemiczne, ale też wybrane hormony, czynniki stanu zapalnego, a nawet wskaźniki oceniające stan mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Szczegółowy opis zakresu badań pojawi się na AT już na początku przyszłego tygodnia. Oznaczenia będą wykonywane co 8 tygodni, co pozwoli na uzyskanie wyników przekrojowo dla całego cyklu treningowego. Pierwsza seria pobrań planowana jest już na pierwszą połowę lutego 2015 roku. Triathloniści biorący udział w projekcie będą mieli dostęp do bieżących wyników badań, a to da im szansę na dostosowywanie intensywności treningów oraz składników diety do aktualnych potrzeb i kondycji organizmu.
Wyniki badań laboratoryjnych są źródłem rzetelnej, ale też co niezwykle istotne – obiektywnej wiedzy na temat stanu zdrowia zawodnika. Punkt kulminacyjny projektu stanowi pobranie krwi i wykonanie badań u zawodników, którzy przebiegną linię mety podczas pierwszej polskiej edycji Herbalife IRONMAN 70.3 w Gdyni! Takich badań w cyklu przygotowań do zawodów z serii Ironman i tuż po przekroczeniu mety nie przeprowadzono jeszcze nigdzie na świecie! W strefie mety powstanie specjalny namiot medyczny dla zawodników objętych opieką medyczną Synevo.
Projekt „Triathlon pod mikroskopem” pozwoli zobrazować wpływ tak ekstremalnego wysiłku na organizm, a po opracowaniu wykonanych oznaczeń u wszystkich zawodników również porównać wyniki badań na tle całej grupy objętej projektem. Dlatego też do udziału w tym przedsięwzięciu mogą zgłaszać się triathloniści, których nazwiska znajdują się na liście startowej IM Gdynia 2015. Z całej grupy zawodników i zawodniczek, którzy zgłoszą się do projektu, wytypujemy 40 osób, które zostaną objęte wielomiesięczną opieką za darmo. Pozostałej części zaproponujemy atrakcyjne zniżki na badania krwi.
Dodatkowe oznaczenie planowane jest także dwa tygodnie po zawodach w Gdyni, a jego celem jest ocena zdolności regeneracyjnych organizmu po „połówce”… jakkolwiek to brzmi… W trakcie najbliższych tygodni i miesięcy zawodnicy będą przygotowywać się do startu w Gdyni, a na stronie Akademii Triathlonu będziemy publikować serię tekstów edykacyjnych z zakresu badań krwi, fizjologii, wpływu długotrwałego wysiłku na układ krążenia.
Chętnych prosimy o wysłanie maila na adres: [email protected]
W mailu proszę o podanie następujących danych:
1. Imię i nazwisko
2. Data urodzenia
3. Staż treningowy (od ilu lat, miesięcy trenujesz triathlon)
4. Rekordy życiowe na dystansach: Ironman 70.3 lub/i Ironman, olimpijski, 1/4 IIM
5. Średnia, godzinowa objętość treningowa w tygodniu
Laboratoria Synevo stworzyły również produkt dla triathlonistów nieobjętych bezpośrednio tym projektem w postaci pakietu analogicznych badań laboratoryjnych z możliwością podglądu internetowego ich wyników. Jest to zakres oznaczeń „skrojony na miarę” potrzeb i zagrożeń organizmu eksponowanego na „potrójny” wysiłek fizyczny. Dla członków AT Teamu usługa będzie dostępna w ofercie cenowej z rabatem w stosunku do cen standardowych. Znaczenie i interpretację wyników poszczególnych parametrów wchodzących w skład proponowanego pakietu w kolejnych artykułach ukazujących się na łamach AT wyjaśnią i zaprezentują specjaliści w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Po zakończeniu części badawczej uzyskane wyniki badań posłużą jako baza do stworzenia pracy naukowej, której rezultaty zostaną opublikowane w piśmiennictwie o tematyce medycznej.Oczywiście wszystkie publikowane wyniki będą anonimowe! Wnioski wyciągane z uzyskanych badań będą ujęte zbiorczo, bez podawania imion i nazwisk osób objętych projektem.
Osoby zaangażowane w projekt:
prof. dr n. med. Marek Paradowski
Nadzór merytoryczny i wsparcie podczas opracowania wyników badań. Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Biochemii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej-Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi. Wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
dr n. med. Tomasz Anyszek
Nadzór nad prowadzeniem badań laboratoryjnych i zapewnieniem jakości. Dyrektor Generalny Synevo Sp. z o.o. Osoba z obszernym doświadczeniem w badaniach klinicznych oraz pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
dr n. med. Andrzej Marszałek
Konsultacje medyczne i wsparcie merytoryczne. Dyrektor Medyczny Synevo Sp. z o.o. Lekarz, wspólny mianownik między gabinetem lekarskim, a laboratorium. Współautor m.in. książki „Wyzwania ekstremalne”.
mgr Małgorzata Łukasik
Pomysłodawca „Triathlonu pod mikroskopem”, a jednocześnie osoba odpowiedzialna za przebieg badań podczas projektu. Młodszy Asystent Diagnostyki Laboratoryjnej w Laboratorium Medycznym Synevo Warszawa-Bielany. Autorka publikacji z dziedziny biochemii.
Witam, sam opis oraz pakiet badań powinien się pojawić na stronie Synevo na dniach, to pionierski projekt i właśnie kończymy wdrażanie go w nasze struktury
Ponieważ mamy łącznie ponad 100 zgłoszeń, przez kolejne dwa dni wybierzemy 40 osób, które wejdą do grupy badanych. Staramy się również o pozyskanie środków, które umożliwią poszerzenie grupy. Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie projektem będzie tak duże. Dziękuję za wszystkie maile i proszę o dwa dni cierpliwości. Na początku tygodnia pojawią się również kolejne artykuły z zakresu badań krwi i układu krążenia.
Jakub, Seba – na początku tygodnia będziemy odsłaniać kolejne karty. Wszystko podamy w kolejnych artykułach 🙂
Mam dostęp do laboratorium w Poznaniu.
Proszę podajcie całą listę badań jakie wykonywane są na próbce krwi abym mógł we własnym zakresie także taki program przeprowadzić.
Jak się nazywa ten produkt dla triathlonistów i gdzie można znaleźć jego opis oraz cenę na stronie Synevo? Chętnie się temu przyjrzę bliżej.
Super inicjatywa.! Swego czasu sam bym się zapisał 🙂