Współczesne żywienie w triatlonie nierozłącznie związane jest również ze spożywaniem żeli energetycznych zarówno podczas wysiłku, jak również pomiędzy okresami startów lub treningów. Dużą zaletą żeli energetycznych jest ich poręczność, jak również fakt, iż stanowią skoncentrowane źródło węglowodanów. Jeden żel zwykle odpowiada nawet 300-400ml standardowego napoju węglowodanowego lub około 250ml napoju Vitarade CL® lub Vitarade EL®, a nie każdy jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na węglowodany spożywając same napoje. Podczas triatlonu średnie spożycie węglowodanów waha się w granicach 60-90g węglowodanów na godzinę wysiłku. Oznaczałoby to wypijanie nawet ponad 1 litra płynów, co w rezultacie może być niepraktyczne, a wręcz niewykonalne. Producenci Vitarade® poszli o krok dalej i stworzyli 3 różne rodzaje żeli, które odzwierciedlają potrzeby organizmu podczas różnych rodzajów treningu lub też różnych etapów wyścigu.
Żel Vitarade Carboloader® to żel energetyczny oparty o mieszankę Vitargo® z maltodekstrynami, czyli dwa rodzaje węglowodanów o bardzo niskiej osmolalności i wysokiej przyswajalności. Przeznaczeniem żelu jest wspomaganie organizm w okresie ładowania węglowodanowego przed wysiłkiem fizycznym, jak również wspomaganie podczas treningu lub zawodów. W przypadku ładowania glikogenowego zaleca się uzupełnianie diety pomiędzy posiłkami poprzez spożycie 3-6 żeli dzienne rozpoczynając na 3 dni przed. Podczas wysiłku, zwłaszcza w pierwszej jego części, zaleca się poza wypijaniem 400-600ml Vitarade CL lub Vitarade EL, spożywanie 2 żeli Vitarade Carboloader® w ciągu godziny, po 1 żelu na każde 30 minut wysiłku. Takie postępowanie pozwala na zaoszczędzenie własnego glikogenu, z którego organizm będzie korzystał podczas części biegowej, gdy przyjmowanie większych ilości węglowodanów jest często niemożliwe ze względu na wzrastające zmęczenie i pojawiające się problemy z układem pokarmowym.
Żel Vitarade Energy® to żel energetyczny oparty o mieszkankę Vitargo® z maltodekstrynami oraz fruktozą (unikalna TRIPLECARB FORMULA) i kofeiną. W momencie narastającego zmęczenia zdolności absorpcyjne z przewodu pokarmowego spadają. Dodatek fruktozy, która wchłania się poprzez inne mechanizmy transportu jelitowego, zapewnia maksymalne wchłanianie się podanych węglowodanów zapobiegając pozostawaniu ich w przewodzie pokarmowym, a tym samym zapobiegając problemom żołądkowo-jelitowym. Poza tym Vitarade Energy® dostarcza optymalną dawkę kofeiny, która pobudza zmęczony organizm pozwalając utrzymać wysoką intensywność wysiłku do końca sesji treningowej lub do końca zawodów. W celu optymalnego wspomagania organizmu, żel Vitarade Energy® zaleca się szczególnie podczas drugiego etapu treningu lub zawodów w ilości 2 żeli na godzinę wysiłku, po 1 żelu na każde 30 minut. Żele Vitarade Energy® można również wykorzystać w pierwszym etapie wysiłku pamiętając również o spożywaniu napojów Vitarade CL lub Vitarade EL w ilości 400-600ml na każdą godzinę wysiłku.
Żel Vitarade Recovery® jest typowym żelem regenerującym po intensywnym wysiłku fizycznym, gdyż poza mieszanki Vitargo® z maltodekstrynami został wzbogacony w 2 rodzaje szybko działającego białka, jak również kompleks antyoksydacyjny. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny często prowadzi do zahamowania apetytu, a tym samym do ograniczenia spożycia węglowodanów i białek, kluczowych składników dla regeneracji organizmu. Żel Vitarade Recovery® jest szczególnie zalecany w celu zapewnienia szybkiej regeneracji organizmu, gdyż dostarcza węglowodanów szybko regenerujących zasoby glikogenu oraz szybko trawionych białek wspomagających regenerację mikrourazów mięśniowych. Ponadto, zawarty w Vitarade Recovery® kompleks antyoksydantów szybko obniża ilość wolnych rodników wytworzonych podczas wysiłku fizycznego. W celu zapewnienia optymalnej regeneracji organizmu należy spożyć 2 żele Vitarade Recovery® w pierwszych 30 minutach i ewentualnie kolejne 2 żele co 30-60 minut. Żel Vitarade Recovery® może być również spożywany podczas treningów rowerowych w celu rozpoczęcia procesu regeneracji jeszcze podczas trwania wysiłku. W takiej sytuacji zaleca się spożywanie 1 żelu Vitarade Recovery® na każdą godzinę wysiłku, zamiennie z żelem Vitarade Carboloader® lub Vitarade Energy®.
Przy spożyciu żeli Vitarade® należy pamiętać, iż najlepiej zapijać je wodą lub ewentualnie małą ilością Vitarade CL lub Vitarade EL.
Alternatywą dla napoi i żeli energetycznych są batony energetyczne. Wielu triatlonistów ma potrzebę „jedzenia”, zwłaszcza podczas treningów kolarskich lub części rowerowej podczas wyścigu. Spożywanie produktów w formie stałej wypełniają żołądek dając uczucie sytości. Linia Vitarade® oferuje smaki batonów energetycznych, które dostarczają węglowodany o różnym tempie uwalniania, dzięki czemu działanie każdego batonu zaczyna się od pierwszych minut po jego spożyciu i trwa przez kolejne kilkadziesiąt minut. Ponadto, dodatek białka serwatki wspomaga regenerację mikrourazów już podczas wysiłku, a kofeina zawarta w Vitarade Endurance Bar® pobudza organizm pozwalając kontynuować wysiłek nawet w okresie ekstremalnego zmęczenia. Ponadto, każdy baton Vitarade Endurance Bar® odpowiada dwóm żelom Vitarade® lub 400-600ml napoi Vitarade CL® lub Vitarade EL®. Optymalny schemat zakłada spożycie 1 batonu na każdą godzinę jazdy na rowerze przy dodatkowym spożyciu 400-600ml napoju Vitarade CL® lub Vitarade EL®. Batony Vitarade Endurance Bar® można również doskonale wykorzystać w okresie przygotowania do długotrwałego wysiłku spożywając 2 batony dziennie pomiędzy posiłkami, rozpoczynając na 3 dni przed. Vitarade Endurance Bar® spożywany po zakończeniu wysiłku będzie wspomagał proces regeneracji glikogenu oraz mikrourazów mięśniowych. W tym celu zaleca się spożycie 1 batonu Vitarade Endurance Bar® w pierwszych 30-60 minutach od zakończenia wysiłku, jak również ewentualnie kolejne batony co 30-60 minut.
PROPONOWANY SCHEMAT ODŻYWIANIA PODCZAS TRIATLONU NA DYSTANSIE HALF IRONMAN I IRONMAN OPARTY O ODŻYWKI VITARADE®
Ludzie, błagam… nie ma rzeczy najbardziej optymalnych, ani w Triathlonie ani nigdzie indziej. Coś albo jest optymalne, albo nie jest 🙂