IRONMAN sprzedany za 730 milionów dolarów!

1

Wanda Sports Group sprzedaje IRONMANA do Advance Publications, amerykańskiej firmy medialnej, która jest właścicielem Condé Nast i posiada znaczny pakiet akcji w Discovery. Cena transakcji to 730 mln dolarów.

Advance kupuje zatem cały biznes WTC, na który składają m.in. flagowe triatlony IRONMAN i IRONMAN 70.3, Rock ‘n’ Roll Marathon Series oraz wyścigi kolarstwa górskiego Epic Series. Grupa IRONMAN od ponad 40 lat jest właścicielem i organizatorem Mistrzostw Świata IRONMAN Hawaii, a także ponad 235 imprez w ponad 50 krajach.

W kupno IRONMANA zaangażowana jest również spółka private equity Orkila Capital – będzie współinwestorem w Ironman. Jesse Du Bey, partner zarządzający w Orkila, ponownie dołączy do zarządu Ironmana. Du Bey był wcześniej dyrektorem zarządzającym w Providence Equity Partners i kierował inwestycją firmy w Ironmana 12 lat temu.

Hengming Yang, prezes i dyrektor generalny Wanda Sports Group:

„Ta transakcja stanowi doskonały wynik dla obu stron. Advance pozyskuje największego na świecie organizatora imprez sportowych na masową skalę oraz portfolio marek, które są synonimem doskonałości ”

Andrew Messick, prezes i dyrektor generalny Ironman:

„Dziękujemy Wanda Sports Group za wsparcie w ciągu ostatnich czterech lat i jesteśmy dumni z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z Advance. ”

Chińska firma, należąca do Dalian Wanda Group, miliardera Wanga Jianlina, kupiła Ironmana w 2015 roku od Providence Equity Partners za 650 mln USD plus długi, które w 2015 roku wyceniane były na prawie 250 mln, co dawało łączną kwotę około 900 milionów dolarów!

Ostatnio o kupno Ironmana bardzo intensywnie zabiegała organizacja PTO (Professional Triathletes Organization). Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ>

Tuż po kupnie Ironmana przez Dalian Wanda, stał się on częścią Wanda Sports Group, która w zeszłym roku weszła na giełdę w Stanach Zjednoczonych.

Jednak od czasu debiutu w 2019 roku akcje Wanda Sports spadły na nowojorskiej giełdzie o około 63%, co dało wartość rynkową firmy na poziomie około 409 milionów dolarów. Negocjacje i poszukiwanie kupca na IRONMANA trwały intensywnie od kilku miesięcy.

Formalna sprzedaż zostanie zakończona w drugim kwartale 2020 r.

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here