World Triathlon wyraża solidarność z Ukrainą, ale… dopuszcza do rywalizacji Rosjan i Białorusinów 

Zarząd World Triathlon wydał oficjalne oświadczenie, w którym przywraca możliwość udziału w międzynarodowych zawodach obywatelom Rosji i Białorusi. To kolejna dyscyplina, w której sportowcy z tych krajów wracają do rywalizacji. 

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie chcą wystąpić na igrzyskach w Paryżu 

Kiedy w ubiegłym roku Rosja zaatakowała Ukrainę decyzją międzynarodowych organów, w tym przede wszystkim Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, sportowcy z Rosji i Ukrainy zostali wykluczeni z udziału w zawodach sportowych. Zakaz obejmował również starty w triathlonie. W czwartek, 13 kwietnia, na stronie World Triathlon pojawiło się jednak oficjalne oświadczenie, które wycofuje sankcje z marca 2022. 

Śladem MKOI

Zgodnie z decyzją World Triathlon Rosjanie i Białorusini oficjalnie będą mogli brać udział w zawodach triathlonowych na szczeblu międzynarodowym. Z pewnością duży wpływ na decyzję World Triathlon miał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

W marcu tego roku ogłosił on ponowną możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych. Warunkami są: start pod neutralną flagą, niewspieranie wojny oraz brak powiązań z wojskiem. 

Zarząd Światowego Triathlonu zatwierdził zasadniczo swoje poparcie dla zalecenia MKOl, dotyczącego powrotu do rywalizacji sportowców z paszportami rosyjskimi i białoruskimi w zawodach międzynarodowych oraz zniesienia zawieszenia stosowanego wobec udziału tych krajów w imprezach Światowego Triathlonu na początku inwazji Rosji na Ukrainę – możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu World Triathlon. 

Źródło: World Triathlon

„Kuriozalne oświadczenie”

Na organizację szybko spłynęła fala krytyki. Portale dziennikarskie nazywają oświadczenie kuriozalnym. Negatywne emocje wzbudza nie tylko sam fakt zniesienia sankcji, lecz również dalsza część oświadczenia, w której władze World Triathlon zapewniają, że: „zarząd potwierdza swoją solidarność z Ukrainą w obliczu trwającej wojny z Rosją”. 

World Triathlon zaznacza również, że podejmie współpracę z MKOI, aby opracować procedurę pozwalającą na weryfikację i podejmowanie indywidualnych decyzji w sprawie powrotu triathlonistów i działaczy z Rosji oraz Białorusi do rywalizacji. 

Triathlon jest kolejną dyscypliną, która ponownie dopuściła do rywalizacji Rosyjskich i Białoruskich sportowców. Podobną decyzję podjęły rownież federacja szermiercza, tenisa stołowego czy taekwondo. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,302ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze