World Triathlon rozpoczyna dochodzenie w sprawie butów Gustava Idena. Zostanie zdyskwalifikowany?

Gustav Iden zajął 52. miejsce w WTCS Abu Dhabi, ale wciąż nie wiadomo, czy utrzyma tę pozycję. Wszczęto śledztwo w sprawie jego butów i Norwega może czekać dyskwalifikacja.

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy World Triathlon. Buty Gustava Idena nielegalne 

Złamany regulamin?

To już kolejne zamieszanie dookoła obuwia, w którym startuje Gustav Iden. Po zakończeniu zeszłorocznych mistrzostw świata IRONMAN na Hawajach wśród sportowców rozgorzała dyskusja na temat jego butów. Zwycięzca zawodów pobiegł w prototypach obuwia ON, które znacząco odbiegało od standardów World Athletics. Jednak na tamten moment buty Idena były w pełni legalne. Norweski sztab szkoleniowy sprytnie wykorzystał lukę w przepisach World Triathlon. W październiku nie obowiązywały jeszcze konkretne regulacje dot. butów startowych. 

Podczas ostatniego dnia finałów mistrzostw świata w Abu Dhabi (27.11.2022) narodowe federacje członkowskie World Triathlon spotkały się osobiście po raz pierwszy od 2019 roku. Ustalono wtedy, że od 1 stycznia 2023 roku przepisy dot. obuwia będą zgodne z wytycznymi World Athletics. Jeden z podpunktów nowego regulaminu mówi o tym, że  grubość podeszwy obuwia startowego nie może być większa niż 40 mm. 

Po wyścigu WTCS Abu Dhabi, który odbył się 3 marca 2023 roku urzędnicy World Triathlon zasygnalizowali podejrzenie, że buty, w których startował Iden, nie są zgodne z nowym regulaminem ze względu na wysokość podeszwy. Organizacja poinformowała oficjalnie o rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie. Jak wynika z informacji podanych przez dziennikarzy portalu Triathlon Magazine buty zostały wysłane do organów World Athletics, aby zweryfikować ich legalność. Dochodzenia ma trwać około dwóch tygodni. 

Źródło: 3athlon.be

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN. Nowe przepisy dotyczące obuwia startowego

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane