Sam Long najszybszy na IRONMAN 70.3 Gdynia. Trzecie miejsce Jędrzejewskiej

Sam Long zwyciężył w wyścigu IRONMAN 70.3 Gdynia. Rywalizację kobiet wygrała Imogen Simmonds. Wśród reprezentantów Polski najlepiej poradziła sobie Aleksandra Jędrzejewska oraz Kacper Stępniak.

Warunki do ścigania były bardzo dobre. Spokojne morze czyniło pływanie łatwiejszym, a częściowo zachmurzone niebo w jakimś stopniu chroniło uczestników wyścigu przed promieniami słonecznymi. Rywalizacja na średnim dystansie rozpoczęła się o godz. 09:30.

Przebieg rywalizacji mężczyzn

Wśród mężczyzn pierwszą konkurencję wygrał wybitny specjalista od aquathlonu Richard Varga (00:21:49). Drugim zawodnikiem w T1 był Jan Stratmann, który do lidera stracił pół minuty. Jako trzeci do strefy zmian dotarł Kacper Stępniak. Polak miał wówczas 90 sekund straty do prowadzącego.

Na rowerze Sam Long szybko rozpoczął odrabianie strat z pływania. Po przejechaniu 49 kilometrów Amerykanin znajdował się już na prowadzeniu. W T2 Varga tracił do Longa jedynie 8 sekund, a trzeci w stawce Stratmann znajdował się o 01:44 od prowadzącego. Kacper Stępniak spadł na 5. pozycję i miał blisko 4 minuty straty do lidera.

Na bieganiu Long pokazał, że jest bardzo mocny i znacząco zwiększył przewagę nad resztą stawki. Amerykanin ukończył wyścig na 1. miejscu z czasem 03:37:55. Richard Varga przekroczył linię mety jako drugi. Jego czas to 03:42:05. Trzecie miejsce zajął Fabian Reuter z wynikiem 03:42:23.

Najlepszy z Polaków Kacper Stępniak ukończył wyścig na 4. miejscu. Czas naszego zawodnika to 03:43:39.

Przebieg rywalizacji kobiet

Wyścig kobiet wygrała Imogen Simmonds. Szwajcarka jako pierwsza wyszła z wody po 00:24:29. Za nią znalazły się jeszcze Niemka Caroline Pohle oraz Brytyjka Rosie Weston. Ta trójka zyskała ponad 2 minuty przewagi nad resztą stawki. W grupie pościgowej znajdowała się m.in. Aleksandra Jędrzejewska.

Na rowerze Simmondis ciągle prowadziła, a zmieniały się tylko zawodniczki za jej plecami. Weston opadła z sił i spadła na miejsca w końcówce pierwszej dziesiątki, za to ciągle mocno trzymała się Pohle oraz Szwedka Sara Svensk. 4. miejsce po rowerze zajmowała Ewa Komander, która do liderki traciła niecałe 7 minut.

W bieganie dobrze weszła Aleksandra Jędrzejewska, która na punkcie pomiaru czasu (6 km) biegła już o ok. 30 sekund przed Ewą Komander. Druga z Polek w drugiej części etapu trochę opadła z sił, za to Jędrzejewska zdołała przegonić Dunkę Nielsen oraz Niemkę Pohle i ukończyła wyścig na 3. miejscu (04:11:21).

Zwyciężyła niezagrożona przez większość czasu Imogen Simmonds, która wbiegła na metę po 04:07:38 od startu. Sara Svensk straciła do prowadzącej 2 minuty i 20 sekund.