XTERRA Triathlon z nowym formatem mistrzostw świata. Dobre informacje dla amatorów

XTERRA Triathlon zmienia format mistrzostw świata. Do rywalizacji we włoskim Trentino zostaną dopuszczeni również amatorzy, chcący spróbować swoich sił w sztafecie. 

ZOBACZ TEŻ: Pionier cross triathlonu. Czym jest XTERRA Triathlon?

Do 2022 flagową imprezą były mistrzostwa świata XTERRA Triathlon, rozgrywane w miejscu ich narodzin, czyli na wyspie Manui. Jednak w ubiegłym roku, pierwszy raz od 25 lat, wydarzenie zmieniło swoją lokalizację. 

1 października 2022 roku zawodnicy rywalizowali w Trentino we Włoszech. Organizatorzy podkreślali, że istotne jest dla nich promowanie XTERRA Triathlon na wszystkich kontynentach. Rok 2023 przyniósł kolejne zmiany.

Nowy format dla amatorów 

W Trentino, w niedzielę, 24 września 2023 roku, dzień po oficjalnych mistrzostwach świata do rywalizacji, po raz pierwszy w historii staną sztafety amatorów. 

Jak podają dziennikarze endurance.biz: nowy format wyścigów triathlonowych XTERRA Short Track Off-road jest otwarty dla amatorów w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Sztafeta, wprowadzona jako wydarzenie pokazowe, ma liczyć 50 czteroosobowych zespołów. Kombinacja płci zawodników jest dowolna. 

Każdy zawodnik musi ukończyć 200m pływania, 3km rowerem górskim i 1,2km biegu po szlaku, zanim kolejny członek drużyny będzie mógł rozpocząć zmagania. 

Źródło: Triathlete

Reakcja na potrzeby społeczności 

Jak podkreśla Nico Lebrun, dyrektor techniczny XTERRA, nowy format jest odpowiedzią na pojawiające się od lat głosy społeczności triathlonowej. Amatorzy chcieli pójść śladem zawodników PRO, ścigających się w sztafetach. 

– Po każdym wyścigu Short Track, który kiedykolwiek zorganizowaliśmy, zawodnicy z grup wiekowych podejdą do mnie i mówią: „Hej, chcemy tego [sztafety] spróbować, zrób to dla nas”. Więc to jest dla nich. Jesteśmy naprawdę podekscytowani, aby zaoferować ten zabawny format wszystkim w rodzinie XTERRA – mówi Lebrun. 

ZOBACZ TEŻ: Mistrzyni świata w triathlonie zdobywa Oscara!  

Międzynarodowe sztafety 

W inauguracyjnym wydarzeniu rejestracja jest otwarta dla wszystkich, którzy zakwalifikowali się do pełnodystansowego wyścigu XTERRA World Championship.

Zawodnicy będą mieli możliwość własnoręcznego wyboru swojego zespołu lub zlecenia XTERRA stworzenia dla nich zespołu ze sportowcami z innych krajów.

Nie ma żadnej presji dla sportowców, aby mieć gotowy zespół. W rzeczywistości myślimy, że będzie to o wiele bardziej zabawne dla sportowców, aby dołączyć do zespołu z zawodnikami, których jeszcze nie znają z trzech innych krajów. Będą mogli poznać kilku nowych przyjaciół – twierdzą organizatorzy.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,446ObserwującyObserwuj
439SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze