Yee vs. Wilde. Kto wygra na Igrzyskach Wspólnoty Narodów?

Już za kilkanaście dni rozpoczną się XXII Igrzyska Wspólnoty Narodów, które odbędą się w Birmingham. Na starcie staną także najlepsi triathloniści na świecie, którzy zawalczą dla swoich drużyn o jak najwyższe lokaty w wyścigach indywidualnych i w sztafetach.

Wielkie emocje zapowiadają się na Commonwealth Games w dniach 29-31 lipca w angielskim Birmingham. To wtedy planowane są wyścigi triathlonowe na dystansie sprinterskim. Do rywalizacji staną światowej klasy zawodnicy oraz zawodniczki z całego globu, w tym m.in. reprezentanci gospodarzy.

Wilde oraz Yee faworytami Igrzysk Wspólnoty Narodów w triathlonie

Analizując ostatnie wyścigi WTCS nie można zaprzeczyć temu, że głównym pretendentem do zwycięstwa jest Nowozelandczyk Hayden Wilde oraz Brytyjczyk Alex Yee. Zawodnicy stoczyli ze sobą wiele efektownych bitew na triathlonowym polu, w tym podczas wyścigu w Montrealu.

Patrząc na ostatnie osiągnięcia dwóch sportowców, zauważyć można, że „okupują” oni na zmianę pierwsze i drugie miejsca. Ich bilans wynosi kolejno: 1:0 dla Yee [Yokohama], 1:1 [Leeds], 2:1 dla Yee [Montral] oraz 2:2 dla Wilde’a [Hamburg]. Na ostatnim WTCS w Hamburgu Brytyjczyka jednak nie było.

Spektakularne w ich wykonaniu jest zwłaszcza bieganie. To na tej części wyścigu triathloniści pokazują, na co naprawdę ich stać. Nic w tym dziwnego — Yee bowiem zaczynał swoją karierę jako biegacz długodystansowy. Zdobył on m.in. krajowe mistrzostwo w biegu na 10 000 m oraz regularnie biegał poniżej 14 minut na dystansie 5 km.

Wilde fantastyczną klasę na bieganiu pokazuje zwłaszcza w tym sezonie. Nawet wychodząc z T2 jako jeden z ostatnich zawodników, potrafi już na pierwszych kilkuset metrach wysunąć się na prowadzenie i wypracować przewagę pozwalającą mu na pewne zwycięstwo.

ZOBACZ TEŻ: Nieco ponad miesiąc na to, by wywalczyć slota na Konę

Kiedy pojawią się triathlonowe listy startowe na Commonwealth Games?

Aktualnie World Triathlon nie opublikowało jeszcze oficjalnych list startowych na zbliżające się Igrzyska Wspólnoty Narodów. Powinny pojawić się one w ciągu kilku kolejnych dni na stronie globalnej federacji triathlonu, którą znajdziecie tutaj.

Swoją obecność jednak potwierdzili właśnie wspomniani wcześniej Yee oraz Wilde. Dodatkowo w czerwcu pojawiła się informacja o selekcji triathlonistów, którzy reprezentować będą Walię. Jest to Non Stanford, Olivia Mathias, Issy Morris, Dominic Coy oraz Iestyn Harret.

Logo Igrzysk Wspólnoty Narodów 2022
źródło: Birmingham 2022

„Gry dla każdego” – motto Igrzysk Wspólnoty Narodów

Commonwealth Games to multisportowa impreza międzynarodowa organizowana dla wszystkich członków Wspólnoty Narodów. Rozgrywają się one co cztery lata. W tym roku odbędą się właśnie w Birmingham. Po raz pierwszy w historii zmagania w ramach tej imprezy odbyły się w roku 1930.

Event nadzorowany jest przez Federację Igrzysk Wspólnoty Narodów [CGF], która nie tylko sprawuje nadzór nad obowiązującym programem sportowym, ale i wybiera kolejnych gospodarzy wydarzenia. Pomimo iż do Wspólnoty Narodów należy obecnie 54 członków, w tym roku do rywalizacji staną 72 drużyny. Wynika to z tego, iż zależne terytoria posiadać będą własne drużyny. Przykładem jest Wielka Brytania wystawiająca cztery oddzielne reprezentacje [Anglia, Irlandia Północna, Szkocja i Walia].

Commonwealth Games rozpoczynają się 28 lipca i trwać będą 12 dni. Uczestnicy rywalizować będą na takich dyscyplinach, jak pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, boks, kolarstwo, gimnastyka, hokej, siatkówka, wioślarstwo, tenis stołowy, zapasy, nurkowanie, badminton, nurkowanie oraz triathlon.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane