„Mój sport, moja radość – 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport” – to tyłu książki, która ukazała się w 2015 roku nakładem wydawnictwa GWP. Znajdziecie tam rady dla dzieci, trenerów i rodziców. Pomogą one z pewnością uniknąć wielu błędów w wychowaniu dziecka. Książkę można kupić w księgarniach online, a także w wersji audiobooka.
Rodzic jest pierwszą osobą odpowiedzialną za socjalizację pierwotną swojego dziecka. Z biegiem lat za wychowanie oraz wsparcie odpowiadają także trenerzy. Jedni i drudzy bardzo często emocjonalnie angażują się w działanie, chcą jak najlepiej dla dzieci, ale popełniają wiele błędów. Dlatego istotne jest, aby relacja między dzieckiem a rodzicem, między dzieckiem a trenerem była konstruktywna, przyczyniała się do zwiększania siły psychicznej dzieci, ich zasobów oraz szeroko pojmowanego dobrego życia. W tym celu warto pracować nad komunikacją, uświadamiać o potrzebach, oczekiwaniach dzieci, rodziców, trenerów, a te ze względu na wiek i specyfikę obowiązków często są rozbieżne.
Psycholodzy sportu, Jan Blecharz i Małgorzata Siekańska, napisali krótką książkę, opierającą się na konstruktywnych założeniach, która pokazuje dzieciom i rodzicom, jak czerpać radość ze sportu w duchu zdrowiej rywalizacji.
Zasad jest 10. My przedstawiamy 5 i zachęcamy do kupienia książki!
1. Czerpię przyjemność z trenowania i udziału w zawodach. Lubię to, co robię.
2. Umysł, tak jak mięśnie, potrzebuje gimnastyki. Mogę trenować swój umysł, tak jak trenuję ciało.
3. Warto się starać, choć czasem na efekty trzeba poczekać.
4. Każdego dnia mogę zrobić coś, co przybliża mnie do celu.
5. Wiem, w czym jestem dobry i co potrafię oraz w czym mogę osiągnąć więcej.
Autorzy, korzystając z doświadczenia w pracy, tłumaczą wszystkie zasady i odwołują się do anegdot z życia zawodników i zawodniczek. To na pewno zwiększa siłę pozytywnego wpływu na dzieci, które widzą w Adamie Małyszu, Andre Agassim i wielu innych, swoje autorytety godne naśladowania. Zasady zawarte w książce mogą stanowić cenne wskazówki dla rodziców i trenerów, którzy w dobie nacisków i presji, koncentracji na szybkim rozwoju i byciu „NAJ”, często sami, bezrefleksyjnie, decydują o życiu dzieci. Nie rozmawiają z nimi i nie wsłuchują się w ich potrzeby.
Wielu trenerów zapomina o zachowaniu równowagi między sportem a życiem osobistym, która jest niezbędna do optymalnego funkcjonowania dzieci. W związku z tym zachęcamy do przeczytania tej krótkiej pozycji i poddania się refleksji.
Przypominamy też o książce, którą wydaliśmy my! Nakładem Wydawnictw Sportowych i Naukowych ukazała się kilka lat temu “Sportowa rodzinka” – książka z wierszykami o różnych dyscyplinach sportu i zdrowym żywieniu. Przeczytasz w niej zabawne historie dotyczące triathlonu, biegania, pływania, jazdy rowerem. To fantastyczna lektura do wspólnego czytania razem z dziećmi wieczorem, przed snem, w czasie długiej podróży.
Co znajdziecie w środku? Odpowiedzi na wiele ważnych dla dzieci pytań: Dlaczego pan Burak jest zdrowszy od pana Cukierka? Dlaczego zawsze warto grać fair play? Dlaczego sport jest jak pyszny tort?
TUTAJ KUPISZ “SPORTOWĄ RODZINKĘ”