12 lat oczekiwania na mistrzostwa świata. Zmiany w programie IRONMAN Legacy 

Dwanaście lat starania się o mistrzostwa świata zamiast sześciu? Aktualizacji uległ program IRONMAN Legacy, który umożliwia sportowcom zdobycie slota ze względu na ilość pokonanych wyścigów. 

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN tworzy nowe kategorie startowe

Program IRONMAN Legacy cieszy się ogromną popularnością wśród triathlonistów, ułatwiając zdobycie kwalifikacji do mistrzostw świata IRONMAN. Rok 2023 jest jednak ostatnim okresem, w którym obowiązują stare przepisy. Wraz z jego końcem regulamin ulegnie znaczącym zmianom. 

Czym jest program IRONMAN Legacy?

Program IRONMAN Legacy został wprowadzony w 2012 roku jako sposób na wyróżnienie i nagrodzenie naszych najbardziej lojalnych i oddanych sportowców. Dzięki IRONMAN Legacy zawodnicy, którzy nigdy nie startowali w mistrzostwach świata IRONMAN, mają możliwość zdobycia specjalnego slotu na start – możemy przeczytać na oficjalnej stronie IRONMAN. 

Program Legacy jest oparty na aplikacji. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów można ubiegać się o status zawodnika Legacy w określonym miesięcznym okresie na początku lub końcu roku. Jeśli sportowiec zostanie przyjęty do programu Legacy, jego nazwisko zostanie dodane do listy oczekujących na udział w mistrzostwach świata IRONMAN. 

Obecny program Legacy obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku. Przewiduje, że zawodnicy, którzy chcą ubiegać się o udział w programie muszą:

  • Ukończyć 12 pełnoodystansowych wyścigów pod szyldem IRONMAN
  • Ukończyć co najmniej dwa pełnodystansowe wyścigi pod szyldem IRONMAN w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku
  • Być zarejestrowanym na co najmniej jeden wyścig na pełnym dystansie pod szyldem IRONMAN w roku składania wniosku
  • Zadeklarować, że nigdy nie ścigali się w mistrzostwach świata IRONMAN

W 2021 IRONMAN ogłosił duże zmiany w programie Legacy, które wejdą w życie z początkiem 2024 roku. 

Nowy program IRONMAN Legacy

Program IRONMAN Legacy zyskał na popularności od czasu jego powstania w 2012 roku, do tego stopnia, że zawodnicy przyjęci do programu niekiedy spędzali lata na liście oczekujących na swoją szansę na start w mistrzostwach świata IRONMAN. 

IRONMAN ogłosił kluczowe zmiany w programie w 2021 roku, aby „dać czas zawodnikom na zakwalifikowanie się w ramach istniejącego programu”, zanim nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku.  

Okres przejściowy dobiega jednak końca i wraz z nadchodzącym rokiem 2024 w życie wejdą nowe wymagania. Naśladują one stary program, jednak zmienia się istotna kwestia związana z okresem uczestnictwa w wyścigach.

Wcześniej zawodnicy mogli ukończyć 12 wyścigów Ironman w dowolnym czasie tzn. zakładając, że sportowiec zaplanował dwa starty rocznie, jego okres spełniania warunków możliwości aplikacji do programu IRONMAN Legacy skracał się o połowę. Nowe regulacje nakazują ukończenie 12 wyścigów Ironman na przestrzeni 12 lat. Okres 12 lat nie może zostać skrócony i zaczyna być liczony od momentu ukończenia pierwszego wyścigu Ironman. Aby zawodnik należał do programu musi upłynąć wskazane 12 lat. Przestaje mieć więc znaczenie sama ilość ukończonych wyścigów, a istotny staje się czas przynależności do zawodów pod szyldem IRONMAN.

Popyt i liczba zawodników ubiegających się o udział w programie Legacy wciąż rośnie. Te aktualizacje zostały wprowadzone, abyśmy mogli  zapewnić, że sloty na mistrzostwa świata Ironman są zdobywane i przyznawane w ramach programu w duchu, w jakim został stworzony, a także, aby pomóc w zminimalizowaniu liczbę lat, w których zawodnik musi być na liście oczekujących – podaje IRONMAN.

Niezależnie od ilości pokonanych wyścigów sportowcy muszą spełnić wymagania programu Legacy do 31 grudnia 2023 roku, aby móc ubiegać się o udział w programie na zasadach sprzed 2024 roku. Po tym terminie wszyscy zawodnicy będą traktowani według zaktualizowanego zestawu zasad. Aplikacje na rok 2024 zawodnicy chcący uczestniczyć w programie, będą musieli złożyć w dniach 29 listopada – 31 grudnia 2023. 

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN. Nowe przepisy dotyczące obuwia startowego

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze