2 x podium Age Group dla Polski i Agnieszka Jerzyk wysoko na IM 70.3 Dubai

Alistair Brownlee GBR i Anne Haug GER wygrali trzecią edycję Ironman 70.3 Dubai. Połówka w Dubaju to pierwsze zawody w roku, które przyciągają czołówkę triathlonistów. Alistair był bezkonkurencyjny, swoje zwycięstwo przypieczętował kosmicznym wynikiem 3:35:30. To był jego pierwszy start po operacji biodra. Alistair pokonał etap pływacki w 22 min. 35 sek. czyli jego tempo wyniosło 1:11 min/100 m. Średnia prędkość jaką osiągnął na płaskiej trasie 90 km to 45.49 km/h. Półmaraton pobiegł w niewiele ponad 1 godz. 9 minut i uzyskał średnią 3.18 min/km! Trasa w Dubaju należy do jednej z najszybszych na świecie, pierwsza dziesiątka mężczyzn uzyskała czas poniżej 3 godz. 48 min., a 17 zawodników złamało 4 godziny. Niesamowity czas jaki uzyskał Alistair Brownlee jednak nie jest rekordowy. Najlepszy czas do jakiego udało mi się dotrzeć to wynik Michaela Raelerta 3:34:04 z 2009 roku, z Ironman 70.3 Clearwater. Zwycięstwo Alistaira w Dubaju otwiera mu drogę do ekstra premii Triple Crown w wysokości 1 miliona dolarów. Aby tego dokonać będzie musiał jeszcze wygrać Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 i Ironman 70.3 Bahrain. Pierwsza kobieta na mecie Anne Haug otarła się o historyczne złamanie bariery 4 godzin w triathlonach marki Ironman 70.3, zabrakło jej zaledwie 25 sekund.

W Dubaju oprócz licznej reprezentacji amatorów mieliśmy dwóch triathlonistów PRO: Agnieszkę Jerzyk i Kacpra Adama. Agnieszka Jerzyk w silnie obsadzonych zawodach za zajęcie 5 miejsca wygrała 4.163 zł tym samym otworzyła polski ranking nagród pieniężnych w triathlonie 2018. Dodatkowo zgarnęła 345 punktów do rankingu Ironman 70.3. Do 8 lipca obowiązują jeszcze stare zasady zdobywania punktów dla zawodników PRO. Po tym terminie zawodowcy będą rywalizować podobnie jak amatorzy o sloty na mistrzostwa świata w 2019 roku. Kacper Adam zajął 23 miejsce w kategorii mężczyzn PRO, czas z jakim przekroczył metę to 04:05:06. Na liście startowej kategorii PRO widniała także Maria Cześnik, która niestety nie poleciała na zawody.

Dwie polskie triathlonistki startujące w kategoriach Age Group stanęły na podium. Najlepiej wypadła Alicja Medak startująca w kategorii wiekowej K40-44, zajęła 2 miejsce uzyskując czas 05:06:28. Warto także wspomnieć o Joannie Krawiec, która również bardzo dobrze się zaprezentowała. Stanęła na 3 miejscu kategorii K25-29 podium, jej wynik to 4:52:55.

Najlepszym Polakiem Age Group tego dnia był Rafał Medak, który zajął 13 miejsce w kategorii M45-49, jego czas to 04:35:11.

W zawodach brał udział Jego Wysokość Szejk Nasser bin Hamad Al Khalifa znany od lat z pasji do triathlonu, założyciel międzynarodowej zawodowej grupy triathlonowej Bahrain 13. Czas jaki uzyskał to 4:09:27 dał mu dopiero 4 miejsce w kategori M30-34.