Ruszyła strona internetowa 5150 Warsaw Triathlon. Będzie to druga w Polsce (po Gdyni) impreza na licencji World Triathlon Corporation (właściciela marki IRONMAN). O tym, co wydarzy się 12 czerwca w Warszawie opowiada Michał Drelich, dyrektor zarządzający agencji Sport Evolution, organizator zawodów. Rozmawia Jasiek Szczepłek.
Jasiek Szczepłek: Zaledwie miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że Warszawa będzie gospodarzem prestiżowych zawodów triathlonowych. Pojawiło się mnóstwo pytań. Dziś poznaliśmy odpowiedzi na większość z nich. Ale po kolei. Gdzie pływanie?
Michał Drelich: Pływanie w Zalewie Zegrzyńskim. Start i strefa zmian T1 będą zlokalizowane na terenie ośroda Rewita WDW Rynia. Ośrodek posiada piękną, piaszczystą plażę oraz duży teren wraz z dobrym hotelem.
Wiele osób spekulowało, że może pływanie w Wiśle albo Jeziorku Czerniakowskim. Dlaczego nie zdecydowaliście się na żadne z tych rozwiązań?
Przygotowując szczegółową koncepcję imprezy braliśmy pod uwagę wiele miejsc, ale żadne z wymienionych powyżej nie spełnia wymagań dla tak dużej imprezy jak 5150 Warsaw Triathlon. Wisła jest rzeką nieuregulowaną, w dodatku na odcinku warszawskim stosunkowo płytką i niestabilną. Natomiast Jeziorko Czerniakowskie jest zbyt małym zbiornikiem, by organizować w nim zawody dla tak dużej liczby zawodników. Proszę mi wierzyć, że sprawdziliśmy wszystkie możliwe zbiorniki wodne w Warszawie i okolicach i Zalew Zegrzyński jest optymalnym rozwiązaniem.
Jak będzie wyglądała trasa kolarska?
Zawodnicy będą mieli do pokonania 40 kilometrowy odcinek z Rynii do Warszawy. Trasa jest szybka i płaska. Prowadzi szerokimi drogami wojewódzkimi. Atrakcją będzie z pewnością przejazd Mostem Północnym i Wisłostradą. Strefa T2 będzie zlokalizowana na ul. Senatorskiej przy Placu Teatralnym.
Brzmi świetnie. A trasa biegowa?
Bieganie odbędzie się w sercu Warszawy. Zawodnicy będą mieli do pokonania dwie pętle po 5 km między innymi ulicami Moliera, Krakowskie Przedmieście, Karowa. Przy trasie biegowej znajduje się Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Uniwersytet Warszawski i wiele innych zabytkowych budowli. Meta na Placu Teatralnym przy gmachu Opery Narodowej.
Strefę T1 i T2 dzieli około 30 kilometrów. To może być problem dla części zawodników, szczególnie spoza Warszawy. Czy organizator zapewni transport na start w dniu imprezy?
Nie tylko w dniu imprezy, ale także w przeddzień będą jeździły specjalne, bezpłatne shuttle busy. Będzie można nimi dojechać na start, a także wrócić w okolice mety. Zawody triathlonowe, które mają strefy zmian T1 i T2 w różnych miejscach wcale nie są rzadkością na świecie. Podobnie wygląda to chociażby podczas Mistrzostw Europy IRONMAN we Frankfurcie, gdzie odległość między startem a metą też wynosi około 30 kilometrów.
Kiedy ruszają zapisy i ile będzie wynosiła opłata startowa?
Zapisy ruszają 15 lutego. Opłata startowa dla pierwszych 500 osób wynosi 75 Euro, a dla kolejnych 1000 osób – 100 Euro. W pakiecie zawodnicy otrzymają m.in. pamiątkowy plecak New Balance oraz medal i koszulkę finishera na mecie.
Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję i zapraszam wszystkich gorąco do udziału w 5150 Warsaw Triathlon.
A co oznacza nr.9 na mapce mety?