500 plus, 300 plus i … trenażer plus. Ministerstwo Sportu i Rekreacji zapowiada, że kluczowym celem na następne lata jest zwiększenie aktywności fizycznej wśród Polaków. Rządzący opracowali nowy program socjalny.
ZOBACZ TEŻ: Konkurent Zwift stawia na e-sport? Wirtualna La Vuelta od Rouvy
– Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie – możemy przeczytać na oficjalnej stronie NFZ.
Trenażer plus
Jak tłumaczą urzędnicy, pomysł na program aktywizujący Polaków narodził się jeszcze w czasach pandemii koronawirusa. Światowy lockdown pokazał, jak ważne jest dbanie o zdrowie fizyczne. Władze ministerstwa dostrzegły w tym czasie wyjątkowy potencjał, rozwijającej się dyscypliny jaką jest e-sport, w tym przede wszystkim kolarstwo stacjonarne. Narastający problem otyłości w społeczeństwie zmusił rządzących do podjęcia odpowiednich kroków. Efektem ich działań, jest kolejny program socjalny o nazwie „trenażer plus”.
Zdaniem polityków trenażer jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, pozwalającym zaktywizować największą grupę społeczną. Ministerstwo poinformowało na swojej stronie o podpisaniu kontraktu z firmą SportFun, mającą zapewnić dostawę ponad 10 milionów trenażerów rolkowych.
Krytyka programu trenażer plus
Chociaż minęło ledwie kilka godzin od ogłoszenia programu, część społeczeństwa wyraża oburzenie i niezrozumienie dla działania władzy. Internauci, komentujący ustawę, wprowadzającą dodatkowy program, zarzucają rządzącym, że jest to pogłębienie inflacji i niszczenie, już i tak nadszarpniętego, budżetu państwa.
Kluczowy problem stanowi jednak… brak roweru.
– Po co mi trenażer, skoro nie mam nawet roweru? Skala absurdu w tym państwie przekracza wszelkie normy – brzmi jeden z komentarzy.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie, z pracownikiem Ministerstwa Pawłem Żanerem, który zapowiada, że kolejnym etapem programu, rozwijanym w przyszłości, będzie wprowadzenie dofinansowań na rowery.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Jak podaje ministerstwo wnioski, będzie można składać od 1 kwietnia 2023 roku, aż do 10 września 2023 roku. Ministerstwo ostrzega jednak, że wnioski mogą zostać nierozpatrzone pozytywnie ze względu na… prima aprilis.