Zmagania triathlonistów w ramach Arena Games włączone do programu Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 2028? Taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.
ZOBACZ TEŻ: Wirtualny triathlon częścią programu igrzysk olimpijskich?
E-sport w ostatnim czasie przechodzi niezwykle dynamiczny rozwój. Rok 2023 z pewnością będzie przełomem dla tego formatu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział pierwszy w historii Olympic Esports Week. Sporą popularnością cieszyła się również 2. edycja wyścigów SLT Arena Games. Czy innowacyjny format triathlonowych wyścigów zostanie doceniony przez MKOI?
Arena Games na igrzyskach? Oficjalna oferta złożona
Dyrektor generalny Super League Triathlon Michael D’hulst nie kryje swoich ambicji i chęci rozwoju formatu Arena Games. Dotychczas, o włączeniu Arena Games do oficjalnego programu Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 2028 mówił raczej jak o dość odległych plan. Jednak jak podają dziennikarze TRI247, Super League Triathlon złożył oficjalną ofertę, proponując wprowadzenie Arena Games do programu igrzysk.
Aby, Arena Games mogło stać się oficjalną częścią programu, Super League Triathlon musiało nawiązać współpracę z World Triathlon. Owocem umowy między organizacjami jest nie tylko możliwość złożeniu wniosku o Los Angeles 2028, lecz także włączenie, jako wydarzenie pokazowe, e-triathlonu do Olimpic Esports Week 2023 – przełomowej imprezy dla świata wirtualnego sportu.
Olimpic Esports Week, czyli tydzień e-sportu to inicjatywna Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wydarzenie, które odbędzie się między 22 a 25 czerwca 2023 przy współpracy MKOI z Singapurskim Ministerstwem Kultury, Społeczności, Młodzieży i Sportu oraz z Narodowym Komitetem Olimpijskim Singapuru przez przewodniczącego MKOI, Thomasa Bacha nazywane jest „kamieniem milowym”.
– Również World Triathlon widzi ten format jako coś nowego i docenia, że wprowadzamy niektóre z tych kolorowych dzikich kart [które obejmowały występy Lionela Sandersa w Montrealu i Gustava Idena w Londynie], które pomagają napędzać więcej mediów i uwagi – mówi o podjętej współpracy D’hulst.
Coraz bliżej igrzysk
Jak podkreśla Michael D’hulst, potencjał Arena Games jest ogromny, zwłaszcza w kontekście komercjalizacji i dalszego postępu. Wyniki oglądalności, w porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosły. Arena Games stwarza również możliwości dla nowych, młodych zawodników, którzy mają szansę rozwijać się wraz z innowacyjnym formatem.
– Jeśli chodzi o media, patrzyłem na liczby z Montrealu. Oglądalność na żywo była o 20% wyższa niż w zeszłym roku. I to jest Montreal, który nie był szczytowym czasem oglądalności dla Europy […] Widzimy kilka młodszych talentów, które naprawdę biorą to na siebie – będą przyszłością tego sportu.
Głównym założeniem organizatorów Arena Games jest nieustanny rozwój, który ma przyczynić się do możliwości włączenia zmgań triathlonistów do programu igrzysk olimpijskich. Przedstawiciele Super Legaue podkreślają przede wszystkim, że spędzili bardzo dużo czasu nad stworzeniem „produktu”, który będzie jak najbardziej dopracowany. Kluczowe dla najbliższych lat będzie niwelowanie wszelkich błędów i czerpanie wiedzy ze zdobywanego doświadczenia, przede wszystkim w zakresie technicznym.
Czy, jeśli organizatorom Arena Games uda się spełnić te założenia to w 2028 roku w Los Angeles będziemy mogli oglądać zmagania triathlonistów w nowym formacie? Z pewnością z każdym kolejnym udanym wydarzeniem e-triathlon jest coraz bliżej.