Ponad setka dzieci z 16 klubów i szkółek triathlonowych wzięła udział w specjalnym zgrupowaniu w Spale. Był to jeden z elementów programu Tri-POP prowadzonego przez Polski Związek Triathlonu. – Celem było pokazanie, że sport jest fajny – mówi koordynatorka programu Monika Małecka.
ZOBACZ TEŻ: Wspierają dziecięco-młodzieżowy triathlon. Wkrótce druga edycja Tri-POP
Projekt Tri-POP skierowany jest do klubów zrzeszających dzieci i młodzież. To sposób na aktywizowanie najmłodszych, którzy zapoznają się z pływaniem, jeżdżeniem na rowerze i bieganiem. Jednym z elementów programu wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki było zgrupowanie w Spale. W tej 3-dniowej integracji, która odbyła się w miniony weekend, udział wzięło prawie 130 dzieci w wieku 9-13 lat. Zawodnicy reprezentowali 16 klubów i szkółek z całej Polski.
Rozkochać dziecko w trenowaniu
Koordynatorka programu Monika Małecka wyjaśnia, że wydarzenie w Spale miało kilka celów. Pierwszym było przeprowadzenie próbnych aquathlonów – młodzi zawodnicy wiosną wystartują w Grand Prix Polski właśnie w tej dyscyplinie. Drugim było przeprowadzenie testów sprawnościowych, a trzecim i najważniejszym, pokazanie, że sport i integracja potrafią być świetną zabawą.
– To wiek, w którym należy rozkochać dziecko w trenowaniu. Właśnie regularny trening w fajnej atmosferze z grupą rówieśników i aktywność fizyczna same w sobie powinny być dla niego najważniejsze. Taki młody zawodnik nie powinien być motywowany do przyjścia na trening wyłącznie medalami i nastawiony na same sukcesy. Wtedy wystarczy kilka niepowodzeń i więcej go nie zobaczymy – wyjaśnia Małecka.
Trzy dni treningu, zabawy i integracji
W piątek młodzicy zawodnicy rozpoczęli od treningów w grupach wiekowych. Mogli przy tym również zapoznać się z rówieśnikami. Wieczorem wszyscy spotkali się na hali, gdzie wzięli udział w sportowym quizie Tri-Pop. Była to też okazja, aby pokazać dzieciom bliższe i „ludzkie” oblicze trenerów. Oni również wzięli udział w quizie, rywalizując też w zawodach sprawnościowych.
Najlepszym 2-osobowym zespołem zostali Adrian Zarzycki (Ostrobramska) oraz Przemysław Gorczyca (Cartusia). Dodajmy, że trenerskie zawody przyniosły młodym zawodnikom sporo emocji.
W sobotę uczestnicy zgrupowania wzięli udział w aquathlonie i testach sprawnościowych (wymaganych przez ministerstwo). Poranna sesja odbyła się na basenie. Popołudniem zawodnicy spotkali się na hali. Całość zakończyła dekoracja najlepszych zawodników i zawodniczek.
Nie mniej działo się w niedzielę. Zorganizowano bowiem międzyklubowe zawody sztafetowe. Zawodnicy z różnych klubów rywalizowali połączeni w 4-osobowe drużyny. Pośród 32 zespołów najlepszym okazał się ten w składzie: Nela Wójtowicz (WMKS Olsztyn), Jurek Maciejko (WMKS Olsztyn), Olek Litwiniuk (WMKS Olsztyn) i Mikołaj Cieślicki (TS Akwedukt Kielce).
– Pozytywny feedback, z którym do tej pory się spotkałam, bardzo cieszy. Wydaje się, że event w Spale zrealizował wszystkie 3 założone cele na piątkę z plusem. To efekt świetnej współpracy wszystkich trenerów. Dodatkowo przeprowadzamy właśnie krótką ankietę ewaluacyjną, której wyniki będą bardzo wartościowym materiałem pomocnym w organizacji kolejnego takiego zgrupowania – oceniła Małecka.
Więcej o programie Tri-Pop przeczytasz na stronie Polskiego Związku Triathlonu.