Najnowsza aktualizacja oprogramowania zegarków Garmin przynosi sporą liczbę zmian i modyfikacji. Dla triathlonistów najważniejsze będzie zapewne wprowadzenie automatycznego wykrywania zmiany dyscypliny, co sprawdzi się podczas wyścigów.
ZOBACZ TEŻ: Sleep Coach. Zegarek Garmina doradzi, ile powinieneś spać
Niedawna aktualizacja oprogramowania zegarków Garmin wprowadza szereg ciekawych modyfikacji. Najważniejszą z punktu widzenia triathlonistów będzie automatyczna zmiana dyscypliny w triathlonie. Oprócz tego Garmin wprowadził między innymi opcję Sleep Coach, czyli trenera snu, która dostępna była dotychczas tylko w modelach Venu i Vivoactive.
Jak działa automatyczne wykrywanie zmiany dyscypliny?
Opcja zmiany dyscypliny nie jest w zegarkach niczym nowym. Wcześniej wprowadziła ją firma Wahoo, a w zeszłym roku pojawiła się w zegarkach Apple.
Teraz zawodnik będzie musiał tylko włączyć automatyczną zmianę sportu w profilu triathlonu. Przy zakończeniu pływania i przejściu do T1, a następnie zakończeniu jazdy na rowerze i T2, zegarek wykryje i sam zmieni dyscypliny. Nie trzeba już nic naciskać.
Co więcej, przy ewentualnym błędzie przy zmianie dyscypliny, będzie można jeszcze cofnąć się do poprzedniej. Może się zdarzyć, że zegarek sam wykryje, że np. pływanie nie zostało jeszcze zakończone. To może stać się np. podczas biegu pomiędzy okrążeniami.
Trener snu i baza bieżni lekkoatletycznych
W zeszłym roku firma Apple wprowadziła w swoich zegarkach opcję Track Detection. Zegarek wykrywał rozpoczęcie treningu na standardowej bieżni i rozpoczynał pomiar. Firma opierała się przy tym na danych GPS, ale opcja działa niestety tylko w wybranych krajach.
Garmin postanowił w najnowszej aktualizacji pójść jeszcze dalej. Stworzył bazę bieżni lekkoatletycznych, która ma aż 11.000 pozycji. Teraz przed rozpoczęciem treningu zegarek użytkownika wykryje automatycznie bieżnie lub jeśli nie ma jej w bazie, „nauczy się” jej po 2-3 okrążeniach.
Sleep Coach, czyli asystent snu, to kolejna duża modyfikacja oprogramowania. Po modelu Venu teraz pojawi się między innymi w Forerunnerach, Epixach i modelach Fenix. Dzięki tej funkcji każdy z użytkowników będzie mógł poznać zapotrzebowanie na sen. Opcja jest połączeniem danych zebranych od użytkownika z poradami ekspertów.
Dodajmy, że wymienione tutaj zmiany dostępne są jako Beta. Chętni na przetestowanie muszą dołączyć do programu (w Garmin Connect), a następnie ręcznie pobrać aktualizacje. Za kilka tygodni wspomniane modyfikacje będą dostępne dla wszystkich użytkowników Garminów.