Jakie są plany Alistaira Brownlee na sezon 2023? Jak wygląda reżim treningowy dwukrotnego mistrza olimpijskiego?
ZOBACZ TEŻ: Norseman z rekordową liczbą zgłoszeń
Ubiegły rok był dla 34-latka okresem przestoju z powodu kontuzji i choroby. Mimo to udało mu się uzyskać tytuł najszybszego Brytyjczyka w historii na dystansie Ironman podczas wyścigu w Kalmarze. Sezon 2022 zakończył w pierwszej dziesiątce światowego rankingu PTO.
Nowe oblicze długiego dystansu
Jakie są plany Alistaira Brownlee na rok 2023? Przede wszystkim mistrzostwa świata w Nicei oraz wyścigi serii PTO Tour. Jednak póki co, zawodnik swoją uwagę koncertuje głównie na zdrowiu i unikaniu kontuzji.
– Naprawdę koncentruję się na byciu zdrowym i uniknięciu kontuzji. Ostatni rok był w zasadzie pierwszym w mojej karierze, kiedy byłem chory – mówi w podcaście How They Train.
Do działania zachęca go przede wszystkim stale rosnący poziom triathlonu. Brownlee uważa, że charakterystyka zawodów na długim dystansie znacząco się zmieniła. Dynamika wyścigów, a tym samym konkurencja między zawodnikami jest dużo większa.
– To na pewno super konkurencyjna era. Myślę, że są to prawdopodobnie najbardziej konkurencyjne wyścigi, jakie były, co jest fajne dla tego sportu. To, co mnie motywuje do wstania z łóżka, to próba pokonania najlepszych ludzi w wyścigach, które są najlepsze z możliwych. Jestem zmotywowany do tego, widząc, że inni tak dobrze sobie radzą.
Małe cele i indywidualne podejście
Na sezon 2023 Alistair Brownlee patrzy bardzo pozytywnie. Jak mówi: czuje, że ma teraz stosunkowo dobry pomysł, jak ścigać się na dystansie Ironmana. Wśród najważniejszych czynników wymienia odpowiednie dopasowanie tempa, uporządkowanie diety i znalezienie optymalnej pozycji na rowerze.
– Jeśli mam to wszystko dobrze ułożone i nie doznam żadnej kontuzji, chciałbym pomyśleć na linii startu, że mogę być bezkonkurencyjny.
Chociaż w metodzie treningowej Brownlee’iego nauka i nowe technologie odgrywają istotną rolę, to Brytyjczyk podkreśla, jak ważne jest wyznaczanie i realizowanie małych celów. Istotne jest, aby dopasować obciążenia treningowe do indywidualnych potrzeb. Chodzi o to, aby znaleźć balans.
– Jakkolwiek banalnie to brzmi, zawsze skupiałem się na tym, co mogę zrobić dzisiaj, w tym tygodniu, w tym miesiącu, aby zmaksymalizować moje wyniki. Staram się prowadzić rozsądną równowagę między zrozumieniem, jak ludzie trenują, z ogólnym zainteresowaniem i fascynacją sportami wytrzymałościowymi i ludzką wydajnością. Ostatecznie istnieje wiele różnych sposobów trenowania – ludzie są indywidualnościami, a ludzkie ciało w różny sposób reaguje na różne bodźce.
ZOBACZ TEŻ: Luis Vincent marzy o olimpijskim złocie