Baseny z duszą. Zabytkowe pływalnie w Polsce

Pogoda za oknem nie zachęca do treningu? Pora na basen! Jeśli twój najbliższy ośrodek zaczyna być nieco monotonny – zobacz, czy masz w okolicy jakieś zabytkowe pływalnie. Poniżej znajdziesz kilka miejsc, gdzie można popływać w ciekawym klimacie.

ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze stadiony lekkoatletyczne na świecie

Co do zasady, kryte baseny powinny stwarzać komfortowe warunki do ćwiczeń, niezależnie od pogody na zewnątrz. Stan wody jest bowiem regulowany prawnie. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. określa normy mikrobiologiczne i fizykochemiczne, których pływalnie muszą przestrzegać. Za standardową temperaturę basenu sportowego uznaje się 25 – 28°C.

Zabytkowe pływalnie w Polsce

Szukasz miejsca, które będzie nie tylko funkcjonalne, lecz także ciekawe wizualnie? Wybraliśmy kilka klimatycznych basenów, na które warto zwrócić uwagę.

Baseny sportowe

  • Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – w budynku znajduje się basen, którego wygląd i wielkość mogą onieśmielić. Całość wraz z trybunami i mechanizmami znajdującymi się pod niecką zajmuje kilka pięter. Do tego marmurowe kolumny i imponująca, dziesięciometrowa skocznia. Niestety obiekt jest dosyć głęboki – 1,6 m w najpłytszym miejscu, dlatego do nauki podstaw pływania może się nie nadać.
źródło: pkin.pl

W latach 2013-2014 basen był w remoncie. Został wówczas przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Niektóre elementy, jak chociażby wygląd trybun, mogą się wydawać nieco przestarzałe. Do takich rzeczy trzeba po prostu przywyknąć – przebudowa zabytkowych budynków jest bardzo utrudniona.

  • Siemianowice Śląskie – tu znajdziesz jeden z najstarszych basenów w Polsce. Powstał w 1908 roku, a w 2019 r. przeszedł generalny remont. Siemianowicka huta zbudowała pływalnię dla swoich pracowników. Przez lata działalności była przebudowywana i okresowo zamykana. W 2016 roku miała zostać całkowicie wycofana z użytku, jednak o basen zawalczyli mieszkańcy.
źródło: pm-siemianowice.pl

Podczas remontu niecka basenowa została uszczelniona, ponieważ pęknięcia dna uniemożliwiały użytkowanie. Wymieniono całą instalację wentylacyjną. Przebudowano i unowocześniono szatnie. W późniejszym etapie pracy obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oczyszczono również i uzupełniono elewację budynku.

ZOBACZ TEŻ: Pływanie w triathlonie a pływanie na basenie

  • Wrocław, ul. Teatralna – pływalnia w tym miejscu powstała w 1897 r., a w latach 2006-2008 przeszła renowację. Obecnie obiekt należy do Wrocławskiego Centrum SPA. W środku znajdziesz 3 baseny różniące się nieco głębokością. Przez lata pierwsza niecka przeznaczona była dla mężczyzn, a druga (krótsza) – dla kobiet. Obowiązujący zakaz koedukacji sprawił, że część stałych użytkowników nie wiedziała, ile basenów znajduje się w budynku.
fot.: Paweł Relikowski/wroclaw.naszemiasto.pl

Przy ul. Teatralnej znajdziesz obiekty dostosowane do nauki pływania. Oko cieszą piękne kolumny i zdobione sklepienia. Budynek przetrwał wojnę i oblężenie Wrocławia. W całej swojej historii był czynny niemal nieprzerwanie.

Basen rekreacyjny

  • Lądek Zdrój – basen termalny Zdrój Wojciech jest nazywany najpiękniejszą pływalnią w Polsce. Wyróżnia się neobarokowym wnętrzem i bryłą wzorowaną na tureckich łaźniach. Historia basenu sięga 1680 roku! Kąpieli w tym miejscu zażywał m.in. pruski król Fryderyk II. Oko cieszą zdobione kolumny i przepiękna kopuła rozciągająca się nad kąpieliskiem.
źródło: osrodekbolko.pl

Zdrój Wojciech niestety nie nadaje się do sportowych treningów. Jest natomiast bardzo popularnym obiektem rekreacyjnym. Część architektury można obejrzeć podczas zwiedzania uzdrowiska, jednak najpiękniejsze zabytkowe zdobienia są dostępne jedynie na basenie termalnym. Wejdziesz do niego wyłącznie w czepku, dlatego warto zabrać go ze sobą przed wizytą.

Zabytkowe baseny – trening czy rekreacja?

Nieprzecenioną zaletą ćwiczeń na basenie jest możliwość doskonalenia techniki. Zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz trening pływania. Wskazówki doświadczonego instruktora bardzo pomogą w takim wypadku wyeliminować błędy i poprawić wyniki. Znacznie łatwiej też z realizacją planu treningowego – pokonane długości łatwo policzyć. W każdej chwili możesz złapać linę lub wyjść z wody, by złapać oddech i chwilę odpocząć. A estetyka otoczenia może na niektórych działać motywująco. Przyjemniej przecież ćwiczyć w ładnym miejscu, prawda?

Jednak jeśli zastanawiasz się nad treningiem w obiektach o wartości historycznej – sprawdź koniecznie, czy są w nich baseny sportowe. Czasem na zabytkowych pływalniach możliwy jest jedynie odpoczynek. Wynika to z ograniczeń przestrzennych – są po prostu za małe, a ich przebudowa jest niemożliwa.

ZOBACZ TEŻ: Hipoksyjny basen dla pływaków. Czy pływanie wysokogórskie ma sens?

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane