Hipoksyjny basen dla pływaków. Czy pływanie wysokogórskie ma sens?

Czy pływanie w warunkach wysokogórskich może poprawić wydolność organizmu zawodników? To jedno z pytań, na które spróbują odpowiedzieć naukowcy testujący basen hipoksyjny na krakowskiej AWF.

ZOBACZ TEŻ: Sam Long: „Bycie PRO jeszcze nigdy nie było takie trudne”

Jak treningi w warunkach hipoksji normobarycznej wpływają na poprawę wyników sportowców? Być może wkrótce właśnie tego się dowiemy. Na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie stoi obecnie hipoksyjny tunel pływacki. Jest to jedyny taki tunel na świecie! Badania mają potrwać do końca lipca.

Tunel to instalacja, która ma szerokość 2,3 metra oraz 1,8 metra wysokości. Warunki wytworzone w środku mają odzwierciedlać przebywanie sportowców na wysokości większej niż najwyższy polski szczyt, czyli Rysy. Symulowana wysokość wynosi bowiem 2660 metrów nad poziomem morza.

Cały projekt to współpraca AWF, firmy Hypoxico oraz Klubu Sportowego Centrum sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, który jest największym na świecie ośrodkiem badań metod hipoksyjnych. Ośrodek zajmuje się wykorzystaniem hipoksji normobarycznej w sporcie i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Poniżej zobaczyć możecie, jak działa tunel:

Hipoksyjny tunel pływacki

😍🙃😊Hipoksyjny tunel pływacki jest obecnie testowany na naszym obiekcie sportowym. To jedyna tego typu instalacja na świecie, która służy prowadzenia bardzo specjalistycznych badań protokołu treningowego w hipoksji dla pływaków. W tunelu o szerokości 2,5m i wysokości 1,8m na całej długości basenu wytworzone są warunki wysokogórskie, tj. ok. 2500 m n.p.m. Generator hipoksyjny K2-1000 firmy HYPOXICO w zabudowie kontenerowej zlokalizowany jest poza budynkiem pływalni i połączony odpowiednimi przewodami z tunelem. Specjalny system sterowania i monitorowania parametrów powietrza wewnątrz tunelu umożliwia wytworzenie w nim specyficznych warunków hipoksji normobarycznej.

🤝👏👍Projekt jest realizowany we współpracy z Klubem Sportowym Centrum sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, największym na świecie Centrum Badawczo-Rozwojowym Metod Hipoksyjnych. Jako Ośrodek Badawczy realizuje największe projekty z obszaru wykorzystania hipoksji w sporcie i leczeniu chorób cywilizacyjnych.
BASEN AWF w Krakowie
Hypoxico Polska

Opublikowany przez Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie Czwartek, 20 lipca 2023

Firma Hypoxico, która odpowiada za dostarczony tunel, od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem pionierskiego sprzętu do hipoksji normobarycznej. Współpracują z nią zawodnicy, trenerzy i instytucje. Nie jest to też pierwsza taka współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego. Kilka miesięcy temu prowadzono wspólne badania naukowe w hipoksyjnej komorze termoklimatycznej, aby zrozumieć, jak warunki hipoksyjne wpływają na funkcjonowanie osób z cukrzycą typu I.

Po co jest trening hipoksyjny?

Trening hipoksyjny ma na celu poprawienie wydolności organizmu na poziomie morza i wysokości. Sprawia między innymi, że poprawione jest pobieranie i transport tlenu przez organizm. Niektórzy zawodnicy decydują się na spanie w namiocie hipoksyjnym lub wykonywanie ćwiczeń w warunkach hipoksji, aby zwiększyć moc i wytrzymałość. Trening stosowany jest również przez triathlonistów.

W ostatnich latach prowadzono szereg badań, które zakończyły się opublikowaniem prac na temat wpływy tego typu treningu na organizm. Wynika z nich, że efektem może być poprawienie VO2max i progu mleczanowego.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,784ObserwującyObserwuj
20,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane