Najciekawsze stadiony lekkoatletyczne na świecie

Trening biegowy na tle Mont Blanc? Może sprint na specjalnej bieżni 3D, która symuluje lekkie wzniesienia? Urozmaicony trening na oryginalnym „placu zabaw biegowych”? Oto najciekawsze stadiony, na których trening biegowy nie będzie już monotonny i zostawi niezapomniane wrażenia!

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej odjechane baseny na świecie

Czy bieganie w kółko ma swoje zalety? Oczywiście! Stadion daje wiele możliwości. Dzięki równej nawierzchni możesz utrzymać równe tempo, kontrolować czas albo poćwiczyć szybkość i popracować nad wytrzymałością. Co jednak powiesz na nieco urozmaicony trening w oryginalnym miejscu? Redakcja Akademii Triathlonu wybrała najciekawsze stadiony na świecie!

Trójwymiarowa bieżnia w Alicante (Hiszpania)

Nasz projekt to hołd złożony wielkim innowatorom sportu, którzy wymyślili nowoczesne zasady rywalizacji – mówią hiszpańscy architekci, którzy stworzyli bieżnię 3D w Alicante.

Za projekt tej bardzo niecodziennego stadionu odpowiada firma Subarquitectura. Stworzyli oni typowy tor o długości 400 metrów z pewną znaczącą zmianą. Dodali do niego jeden odcinek, który skręca w innym miejscu niż reszta toru, ale też dodatkowo wznosi się nad poziom ziemi!

W ten sposób nie dość, że stworzyli odcinek, który przyda się biegaczom w niektórych treningach, to uzyskali jeszcze dodatkowe funkcje, bo pomiędzy torami wybudowano małą trybunę dla widzów, a całe wzniesienie skrywa szatnię dla sportowców.

fot. David Frutos Ruiz – Subarquitectura

Stadion Narodowy w Singapurze (Singapur)

Stadion Narodowy w Singapurze jest niesamowitym dziełem nowoczesnej architektury. Posiada największy na świecie rozsuwany kopułowy dach. Stadion zaprojektowany został w taki sposób, aby można go było łatwo dostosować do meczów piłkarskich, rugby lub zawodów lekkoatletycznych.

Chociaż amatorzy nie mogą biegać na samym stadionie, to mogą skorzystać z 888-metrowej bieżni, która znajduje się na zewnątrz stadionu i również przykryta jest efektowną kopułą. Biegać można przez cały dzień, a miejsce jest otwarte dla wszystkich – nie trzeba płacić za wstęp.

fot. Singapore Sports Hub

Chamonix (Francja)

Przez niektórych to miejsce nazywane jest „najpiękniejszą bieżnią na świecie”. To właśnie tam w 1924 roku rozegrano pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. Stadion w Chamonix to miejsce gwarantujące widoki zapierające dech w piersiach, bo zawodnicy biegają na tle Mont Blanc!

Kilka miesięcy temu ogłoszono, że powstanie tam całkowicie nowy kompleks sportowy. Całość ma być gotowa do 2026 roku. Jak wygląda trening na tej bieżni? Pokazywał to kiedyś ultrabiegacz Ben Parkes na swoim kanale YouTube. Zobacz tutaj.

fot. Núria Lila – Running.es

Stadion COS w Szczyrku

Nie trzeba wybierać się do Francji, aby zobaczyć pięknie usytuowany stadion otoczony górami. Takie widoki oferuje Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, umiejscowiony przy zboczach Skalitego i rzeki Żylicy.

Stadion spełnia szereg funkcji – trenują tam przykładowo lekkoatleci i piłkarze. Przy konkurencjach biegowych możliwy jest elektroniczny pomiar czasu.

fot. COS Szczyrk

Athletics Exploratorium Odense (Dania)

Czy tradycyjne owalne tory o długości 400 metrów są już nudne i należą do przeszłości? Być może do takich wniosków doszli architekci z firmy Keinicke & Overgaard Arkitekter, którzy zaprojektowali stadion na Uniwersytecie Południowej Danii w Odensie.

Stadion współfinansowany przez Danish Foundation for Culture and Sports Facilities jest dość niesamowitą konstrukcją, która jest prawdziwym… placem zabaw dla sportowców. Zamiast zwykłego toru, zawodnicy mogą biegać na torze w kształcie ósemki.

Bieżna posiada między innymi specjalne światła LED wbudowane co 10 metrów, dzięki którym zawodnicy mogą oceniać swoje postępy. To nie wszystko, bo na środku umieszczono tor z nachyleniem. Całość nie jest przeznaczona tylko dla sportowców – obiekt ma na celu aktywizowanie lokalnej społeczności i promowanie amatorskiego sportu.

Zobacz film prezentujący ten oryginalny obiekt:

Michael Johnson Track, Oregon (Stany Zjednoczone)

Michael Johnson to złoty medalista igrzysk olimpijskich na dystansie 200 i 400 metrów. Wielokrotnie zdobywał również mistrzostwo świata. W Oregonie, gdzie mieści się siedziba firmy Nike, zbudowano bieżnię, którą nazwano jego imieniem i nazwiskiem.

Jest to być może najsłynniejszy tor treningowy na świecie. Trenują na nim najlepsi amerykańscy biegacze. Umiejscowienie w lesie pośród drzew i pomnik Michaela Johnsona, na którym zawodnik ubrane ma swoje słynne złote buty z Atlanty, sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce. Niestety, aktualnie dostępne jest tylko dla pracowników firmy Nike.

fot. Charles Chesnut – Nike

Osaka Air Track, Osaka (Japonia)

Bieżnia na dachu centrum handlowego lub szkoły? Nie jest to już wcale tak rzadki widok. Takie konstrukcje są już między innymi w Chinach oraz Japonii.

Jedna z takich bieżni znajduje się na dachu Qmall w Osace. Ten 300-metrowy tor zbudowano z myślą o ruchu i zdrowiu lokalnych mieszkańców. Tokyu Fudosan Holding, właściciel centrum handlowego, zapytał najpierw mieszkańców, czego potrzebowaliby w nowym obiekcie. Ci odpowiedzieli, że priorytetem ma być zdrowie i kondycja. W efekcie na dachu powstała efektownie wyglądająca bieżnia. Miejsce otwarte jest dla wszystkich chętnych. Jeden z torów przeznaczony jest do spacerowania, a dwa pozostałe do biegania.

fot. Gigazine. net

Znasz jakieś ciekawe i oryginalne stadiony? Daj nam znać w komentarzach pod tekstem!

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawy artykul. Szkoda, ze w naszym kraju dostepnosc biezni lekkoatletycznych jest tak niska, ale na szczescie jest coraz lepiej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,538ObserwującyObserwuj
444SubskrybującySubskrybuj

Polecane