Brasil Ultra Tri – pytania i odpowiedzi

W sobotę 20 maja Robert Karaś, Jurand Czabański i Rafał Godzwon rozpoczęli rywalizację w zawodach Brasil Ultra Tri na dystansie 10x Ironman. Gdzie odbywają się te zawody? Jakie jest obecny rekord świata na tym dystansie i które rekordy ma Robert Karaś?

Zastanawiasz się, gdzie odbywają się zawody ultratriathlonu Brasil Ultra Tri? Ile wynosi rekord, który chce poprawić Robert Karaś? Gdzie śledzić relację na żywo? Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania.

Brasil Ultra Tri – FAQ

Gdzie odbywają się zawody Brasil Ultra Tri?

Zawody rozgrywane są w Rio De Janeiro w Brazylii i stanowią część pucharu świata IUTA.

Jaki jest limit czasu ukończenia zawodów 10x Ironman Brasil Ultra Tri?

Maksymalny czas ukończenia wyścigu wynosi 324 godziny (13 dni i 12 godzin).

Gdzie mogę znaleźć wyniki Brasil Ultra Tri?

W relacji prowadzonej na stronie Akademii Triathlonu. Wyniki od organizatorów dostępne są w tym miejscu.

Co oznacza, że wyścig prowadzony jest w formacie continuous lub one per day?

Wyścig w formacie continuous oznacza, że zawody rozgrywane są bez przerwy. Czas liczony jest od startu do przekroczenia mety przez zawodnika. Forma one per day oznacza, że zawodnik musi dziennie pokonać dokładnie jeden pełny dystans Ironman.

ZOBACZ TEŻ – Brasil Ultra Tri [Relacja na żywo]

Jaki jest obecny rekord świata na 10x Ironmanie?

Aktualny rekord świata na dystansie 10x Ironman wynosi 182 godziny, 43 minuty i 43 sekundy. Kenneth Vanthuyne ustanowił rekord podczas imprezy swissultra, która odbyła się w sierpniu 2022 roku w szwajcarskim mieście Buchs.

Jaki dystans jest do pokonania w 10x Ironmanie?

Zawodnicy, którzy startują w zawodach 10x Ironman mają do pokonania 38 kilometrów pływania, 1800 kilometrów na rowerze, a całość kończą 422 kilometry biegu.

Jakie rekordy ma Robert Karaś?

Aktualnie Robert Karaś jest rekordzistą świata na dwóch dystansach: podwójnego i potrójnego Ironmana.

W 2019 roku w litewskim Poniewieżu poprawił własny rekord świata 2x Ironman. Wynosi 18 godzin, 44 minuty i 38 sekund. Rekord na dystansie 3x Ironman poprawił w Lensahn (Niemcy) w 2018 roku. Wynosi teraz 30 godzin, 48 minut i 57 sekund.

Co się stało na Swiss Ultra Triathlon?

Podczas zawodów swissultra w 2022 roku Robert Karaś walczył o poprawienie rekordu świata. Po 38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze i 65 km biegu lekarze zabronili mu dalszego uczestnictwa w wyścigu – musiał się wycofać. Powodem była sytuacja zdrowotna zawodnika. Wcześniej przeszedł zabieg, a rana pooperacyjna otworzyła się podczas zawodów.

Czy podczas ultratriathlonu można spać?

Podczas ultratriathlonu zawodnicy mogą spać. Tylko od nich zależy, jak długi będzie odpoczynek w czasie wyścigu.

Jacy inni Polacy startują w triathlonie ultra?

Oprócz Roberta Karasia w ultratriathlonie startują między innymi Adrian Kostera, Rafał Godzwon, Jurand Czabański, Tomasz Lus, Aleksandra Krawczyk i wiele innych osób. Na listach startowych zawodów ultratriathlonu znajduje się wielu Polaków.

Kim jest Adrian Kostera?

Adrian Kostera jest ultratriathlonistą i rekordzistą świata na dystansie 5x Ironman. Ma na koncie wygrane i sukcesy w wielu międzynarodowych zawodach. W 2019 roku przebiegł 100 maratonów w 100 dni. W 2020 pokonał trasę najdłuższego duathlonu na świecie (120 km biegu, 1800 km roweru, 422 km biegu).

Rok temu został wicemistrzem świata na dystansie 10x Ironman. Obecnie rozpoczyna projekt Triathlon 365. Celem jest ustanowienie rekordu najdłuższego triathlonu. Kostera zamierzać ukończyć 780 dystansów olimpijskich, czyli łącznie 40.170 kilometrów.

ZOBACZ TEŻ: Projekt 365 Triathlon. Poznajemy kolejne szczegóły wyzwania Adriana Kostery

Adrian Kostera
Foto: IG Adriana Kostery

Jaki jest najdłuższy Ironman?

Najdłuższym dystansem ultratriathlonu jest 30-krotny Ironman (triple deca ultratriathlon). To 114 kilometrów pływania, 5.400 kilometrów jazdy na rowerze i 1.260 km biegu.

Jakie są dystanse w ultratriathlonie?

Dystanse w ultratriathlonie rozpoczynają się od pojedynczego Ironmana (tzw. single ultratriathlon). Kolejne dystanse to podwójny, potrójny i pięciokrotny Ironman. Trzy najdłuższe dystanse to 10-krotny, 20-krotny oraz 30-krotny Ironman.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane