Czy PRO powinni przechodzić do Age-Group?

Wydarzeniem, które w ostatnim czasie wywołało dyskusję wśród polskiej społeczności triathlonowej, było przejście Marcina Ławickiego z kategorii PRO do Age-Group. Czy profesjonalni zawodnicy powinni móc startować jako amatorzy?

ZOBACZ TEŻ: Marcin Ławicki o rezygnacji z PRO: „Od dłuższego czasu biłem się z tą decyzją w głowie”

W maju tego roku Marcin Ławicki poinformował o rezygnacji ze startów w kategorii PRO. Jak przyznał: „stracił fun z bycia prosem”. Triathlonista nie zamierza jednak całkowicie rezygnować ze sportu i w sezonie 2023 startować będzie jako Age-Grouper w kategorii M35. 

Decyzja Ławickiego spotkała się z krytyką części osób ze środowiska triathlonowego, które zmianę kategorii uznały za nieuczciwą. Jak mówi IronWay, temat przejścia PRO do Age-Group to temat bardzo złożony i trudno znaleźć jest rozwiązanie, które sprawi, że każda ze stron będzie zadowolona. 

Czy polscy PRO są PRO?

Zdaniem IronWaya, w polskim triathlonie zawodników PRO z prawdziwego zdarzenia, których pracą jest triathlon i treningi w wymiarze 20-30 godzin tygodniowo jest zaledwie kilku. Większość innych zawodników startujących w tej kategorii, podobnie jak Age-Grouperzy łączy obowiązki zawodowe z treningami, przez co ich możliwości treningowe, tak samo, jak u amatorów, są ograniczone. 

Większość polskich PRO nie jest PRO. To, że kategoria istnieje dla takich osób, to jest tylko wynik tego, że jest licencja, są zawody z licencją, jest to nieco bardziej prestiżowe, ale nic im ta licencja nie daje – mówi IronWay.

Jeśli przyjąć definicję, że zawodnikiem PRO jest osoba, która zarabia, trenując i startując w zawodach, to jak mówi IronWay: „nie zarabia prawie nikt, a niejeden Age-Gouper na umowach sponsorskich zarabia lepiej, niż większość polskich PRO”. 

Rozumiem, że przechodzenie z PRO do AG wzbudza sporo emocji, tylko nie rozumiem dlaczego. Większość zawodów, w których startujemy, to są zawody ogórkowe z mikronagrodami […] więc zarobków z takiego startu nie ma – mówi IronWay.

Źródło: The Badger Herald / Fot. Katie Cooney

„Za dużo spięcia”

Jak wyjaśnia IronWay, aby sprawdzić stanowisko większej grupy, przeprowadził w swoich mediach społecznościowych ankietę, w której pytał: czy PRO powinni przechodzić do AG? Zdecydowana większość odpowiedzi brzmiała: „nie”. 

Głównym argumentem osób, które wyrażały takie zdanie, był przede wszystkim fakt, że PRO przechodzący do AG odbiera najlepszym AG ze swojej kategorii podium i wygrane. Kontrargumentem zawodników PRO, jest to, że nie chcą rezygnować z wyczynowego sportu, więc decyzja o przejściu do AG, jest podtrzymaniem dotychczasowych przyzwyczajeń treningowych. 

Zdaniem IronWaya problemem jest specyfika polskiego triathlonu, która różni się od tej na Zachodzie, gdzie zawody charakteryzuje dużo większy fun z samego udziału w nich. 

Na Zachodzie jest dużo frajdy, wspólnej zabawy i ścigania się. Byli PRO ścigają się z ambitniejszymi Age-Grouperami […] a AG, którzy startują dla zabawy, jest znacznie więcej. U nas jest dużo więcej spięcia – tłumaczy IronWay. 

ZOBACZ TEŻ: Czy media muszą pisać o Karasiu i ultratriathlonie?

„Cieszyć się sportem wspólnie”

Jednym z rozwiązań problemu może być  stworzenie nowej kategorii dla byłych zawodników PRO. Jednak jak podkreśla IronWay, większość zawodów w Polsce jest nieduża i w takiej kategorii startowałoby zaledwie kilka osób, co mijałoby się z celem rywalizacji. 

Często pojawiają się również postulaty wprowadzenia okresu karencji, w której były PRO nie mógłby startować przez określony czas od zawieszania kariery profesjonalisty. Obecnie jednak takie przepisy nie obowiązują.

Jednym z najlepszych rozwiązań zdaniem IronWaya jest po prostu… wspólne cieszenie się triathlonem. 

Czy nie powinnismy cieszyć się tym sportem wspólnie? Ścigać się wspólnie? Rozwijać triathlon? Wspólnie ściągać do dyscypliny nowych ludzi? Ściągać osoby z zewnątrz, które zobaczą jak fajny to sport, a nie osoby z zewnątrz widzą, że my się wewnątrz środowiska kłócimy o to czy PRO wygrał niesprawiedliwie z Age-Gropuerem na zawodach ogórkowych.

 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

6 KOMENTARZE

  1. Krzysztof, ale Lawicki nie jest biedny, tak jak mowie, stary cwaniak, aby sie przykleic do kogos, teraz startuje z tym niepelnosprawnym, wlasnie to jest szczyt gory lodowej.

  2. A czy piłkarz, który grał w Ekstraklasie może później grać w IV lidze?
    To samo tutaj: chciał/chciała być PRO, ale okazało się, ze:
    A. jest za słaby/słaba
    B. Nie wystarczająco dużo czasu, energii, motywacji do treningu
    C. Jest to nieopłacalne finansowo (nie może wyżyć z dochodów bycia PRO)
    D. Zmieniły się priorytety/warunki życiowe (małżeństwo, lub rozwód z małżonkiem, który/która utrzymywała PRO, dziecko, etc)

  3. Zostawcie tego biednego Lawickiego, który miał chociaż ambicje i startował w PRO. Weźcie się za PSEUDO Age Grouperów, którzy tych ambicji nie mają mimo dużych sponsorów i dowolnych możliwości treingowych a zasłaniają się pseudo ciężką pracą (np. Sobczyk, Krawczyk, Popławski, Szymonik …) 😉

  4. Sytuacja z licencjami w polskim tri to jest jakaś patologia. Niech PZTri weźmie przykład z innych dyscyplin sportu (np. kolarstwo, czy lekkoatletyka, gdzie też większość krajowych zawodników z tego nie żyje ) i albo masz licencje i jesteś zawodnikiem ( czyli pełna kontrola medycyny sportowej itp.) albo jej nie masz i jesteś amatorem i się bawisz. I tym sposobem zawody pucharowe i mistrzowskie i jakiekolwiek tytuły są tylko dla zawodników (licencjowanych, czy tak ja tu nazywamy PRO) a reszta to zabawa o pietruszkę.
    Krajowe podwórko by się zwiększyło ilością zawodników i nikt by nie płakał, że on nie ma licencji pro bo na tym nie zarabia…..

  5. Lawicki to stary cwaniak, niby stracił fun z bycia pro, a prawda jest taka ze szybko chciał się przerzucić na Age groupera jak wycofało się ccc. Dajcie spokój, jak tu się cieszyć takim sportem jak to jest cebulactwo pierwszej wody.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,828ObserwującyObserwuj
23,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane