Finis Tempo Trainer Pro – pływaj w rytmie

Tempo Trainer Pro to niewielkie elektroniczne urządzenie treningowe, które emitując słyszalny sygnał pomaga osiągnąć równy rytm i tempo podczas treningu. Gdy dostałem propozycję przetestowania tego urządzenia, PRO w nazwie wzbudziło moje zaniepokojenie gdyż, mam tyle wspólnego z PRO, co polska piłka nożna z Ligą Mistrzów. Na szczęście jak się później okazało w czasie poznawania sprzętu, moje obawy były nieuzasadnione.

 

Tempo Trainer Pro pozwala nam na trening w trzech trybach.

Tryb 1 służy głównie do monitorowania i ustalania częstotliwości ruchów lub tempa. Zakres czasu można ustawić począwszy od 00:20 (0,2 sekundy), a skończywszy na 99:99, przeskakując o setne sekundy. W tym trybie urządzenie wydaje pojedynczy sygnał. Przykładowo, na basenie 50m, jeśli chcielibyśmy przepływać interwały 400 m w czasie 6.00, ustawiamy urządzenie, aby wydawało dźwięk, co 45 sekund, co oznacza, że idealne tempo osiągalibyśmy w momencie dotknięcia ściany, gdy słyszymy sygnał.

 

Tryb 2 służy do monitorowania i ustalania tempa długości basenów/okrążeń, dystansów lub interwałów. Zakres czasu można ustawić począwszy od 00:01 (1 sekundy), a skończywszy na 9:59 (9 minut i 59 sekund) przeskakując, co sekundę. W tym trybie urządzenie wydaje potrójny sygnał. Wydaje się, że ten tryb jest bardziej przydatny na wodach otwartych, aby mieć ogólne pojęcie ile czasu treningu upływa.

 

Tryb 3 jest podobny do trybu 1, ten tryb jest również do monitorowania i ustalania częstotliwości ruchów lub tempa. Różnica polega jednak na tym, że w Trybie 3 są to cykle (ruchy) na minutę. Interwały zawierają się w przedziale od 10 do 300, wartości pomiędzy 10 a 120 przeskakują o jedną liczbę a wartości pomiędzy 120 a 300 przeskakują, co pięć. W tym trybie urządzenie wydaje pojedynczy sygnał. Dźwięk wydawany jest za każdym razem, gdy powinniśmy włożyć rękę do wody, lub wykonać ruch nogą. Ten tryb przydatny jest w szczególności wtedy, gdy chcemy poprawić częstotliwość pracy rąk lub nóg, gdzie szczególnie u początkujących pływaków, jest ona zbyt niska.

 

Każdy Tempo Trainer Pro wyposażony jest w baterię CR1620 3V. Niewielka komora z tyłu urządzenia umożliwia wymianę baterii w przypadku jej wyczerpania. Przeznaczeniem urządzenia Tempo Trainer Pro jest pomoc w znalezieniu przez użytkownika optymalnej kombinacji długości kroku pływackiego (DPS – Distance-per-Stroke) i częstotliwości ruchów/cykli. W dołączonej instrukcji znajduje się kilka sugestii oraz praktycznych przykładów treningów jak nad tymi elementami popracować oraz jak w efektywny sposób wykorzystać wszystkie cechy Tempo Trainer Pro.  

 

W ostatnim miesiącu użytkowałem Tempo Trainer Pro zwykle dwa razy w tygodniu. Raz podczas mocnych treningów interwałowych 100, 200 lub 400 m gdzie używałem trybu pierwszego, a drugi raz podczas pracy nad częstotliwością pracy rąk lub nóg gdzie wykorzystywałem tryb trzeci. Urządzenie jest w pełni wodoszczelne i pławne tak, aby uniemożliwić jego zgubienie w basenie czy jeziorze. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta nawet po pobieżnym zapoznaniu się z instrukcją. Tempo Trainer Pro może być włożony pod czepek pływacki lub przymocowany do paska okularów pływackich Jest to małe i lekkie urządzenie niesprawiające kłopotu, czy przeszkadzające w jakikolwiek sposób w trakcie treningu bez względu na miejsce jego ulokowania. Osobiście bardziej preferowałem umieszczenie urządzenia pod czepkiem gdyż wydawało mi się bardziej stabilne. Oczywiście, jeśli chcemy być bardziej „aero” lub właściwie w tym wypadku hydro, umieszczamy urządzenie z tyłu, a nie z boku. Bez względu na miejsce ulokowania dźwięk jest bardzo dobrze słyszalny i co ważne, nie dla współtowarzyszy treningu. Jakość dźwięku i napisów na wyświetlaczu nie uległa zmniejszeniu po miesiącu intensywnego użytkowania. Testowanie wymiany baterii nie sprawiło mi żadnego problemu i było dziecinnie proste, ale należy przy tym zachować ostrożność, aby nie uszkodzić urządzenia. Pozytywną cechą urządzenia jest to, że nie trzeba od nowa wprowadzać ustawień treningowych, gdyż urządzenie zapamiętuje ostatnie dane, co jest przydatne, jeśli chcielibyśmy zrobić taki sam trening jak ostatnio. Jedyną cechą, która dla niektórych może być wadą to dźwięk, który po dłuższym użytkowaniu może stać się dość irytujący, a nie ma możliwości jego zmiany, choć zdaję sobie sprawę, że jest to kwestia dość subiektywna.

 

 

          tempo1    tempo2

Głównym założeniem urządzenia jest poprawa rytmu oraz tempa podczas treningu i przyznaję, że Tempo Trainer Pro jest idealnym gadżetem do osiągnięcia tego celu. Odczułem to na własnej skórze urywając kilka sekund na 400m po miesiącu treningów. Nie jest dobrą opcją na poprawienie czysto technicznych aspektów treningu pływackiego. Wydaję się, że urządzenie będzie najbardziej przydatne dla zawodników prezentujących przynajmniej średni poziom umiejętności pływackich, już z wyrobioną odpowiednią techniką, chcących poprawić tempo i szybkość. Przydaje się głównie do pływania, ale z powodzeniem można również go używać w czasie biegania czy jazdy na rowerze. Urządzenie jest idealnym narzędziem do samokontroli podczas treningu.

 

Cena detaliczna: 169,99 zł

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. rozumiem że bez problemu wysyłają?
    co do znalezienia infomacji – to szukam szuka i nie widze gdzie jest taki opis ;/

    ps. fajnie jakby przychodził mailz info że dostałem odp na komentarz 🙂

  2. gdzie można to kupić?
    rozumiem ze moge ustawić sobie tak to aby pływac 50m w danym czasie i mi powie czy zrobiłem to w tym czasie co zakładałem czy nie? czy jest gdzies jaka baza ile ruchów rękoma powinienem wykonac na 25m basenu przy wzroście 173? 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane