Flora Duffy poza zasięgiem rywalek na Commonwealth Games

Flora Duffy zdobyła złoty medal w sprincie na Commonwealth Games w Birmingham. Bermudka, która na tych zawodach triumfowała po raz drugi w karierze, była dzisiaj absolutnie poza zasięgiem swoich rywalek.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili mężczyźni. Fani, którzy czekali na pojedynek Haydena Wilde’a z Alexem Yee z pewnością nie mogli narzekać na emocje. Po świetnym biegu zwyciężył Yee, a jego największy rywal zajął 2. miejsce.

Niespodziewana liderka po pływaniu

O godz. 15:32 wyścig rozpoczęły kobiety. W tej rywalizacji również mieliśmy dwie wyraźne faworytki do zwycięstwa: mistrzynię olimpijską z Tokio Florę Duffy oraz mistrzynię świata na dystansie olimpijskim i sprinterskim z 2020 roku Georgię Taylor-Brown.

Nadspodziewanie dobrze w wodzie poradziła sobie Beth Potter, która na brzegu pojawiła się po 9 minutach i 20 sekundach. Do tej pory Potter była znana raczej ze świetnego biegania, dlatego jej zwycięstwo w pierwszej dyscyplinie było dużym zaskoczeniem dla obserwatorów. Duffy wyszła z wody jako druga, a Taylor-Brown trzecia. Obie straciły do liderki kilka sekund.

Duffy i Taylor-Brown odskakują

Od samego startu roweru na czele wyścigu uformowała się się 5-osobowa grupa, w której jechały: Duffy, Potter, Taylor-Brown, Emy Legault oraz Sophie Coldwell. „Spokojna jazda” nie trwała jednak długo. Na drugim okrążeniu Duffy nacisnęła mocniej na pedały i z łatwością zyskała ok. 10 sekund przewagi nad pozostałymi zawodniczkami. Wraz z Bermudką w ucieczkę zabrała się Taylor-Brown. Przewaga tej dwójki sukcesywnie rosła.

Do T2 obie zawodniczki wbiegły w tym samym momencie. Duffy szybciej zaczęła bieg i od początku zyskała kilka metrów przewagi nad Brytyjką. Grupa pościgowa złożona z Potter, Coldwell i Legault pojawiła się w strefie zmian blisko minutę po prowadzących.

Bezkonkurencyjna Duffy

Po pierwszej 2,5 km pętli Duffy prowadziła z przewagą 16 sekund nad Taylor-Brown. Ponad minutę do liderki traciła Potter. W drugiej części dystansu Duffy jeszcze bardziej odskoczyła od Brytyjki i na metę dotarła z 41 sekundową przewagą.

Czas Flory Duffy to 55 minut i 25 sekund. Georgia Taylor Brown ukończyła wyścig na drugim miejscu z wynikiem 56 minut i 6 sekund. Brązowy medal zdobyła Beth Potter, która trasę sprintu pokonała w 56 minut i 46 sekund.