Nowe formaty wyścigów Super League Triathlon

Organizatorzy ujawnili nowe formaty wyścigów Super League Triathlon, które obowiązywać będą w 4. sezonie rozgrywek. Objaśniamy, na czym polega każdy z nich.

Przed nami czwarty sezon triathlonowej Super League Triathlon. Inauguracja nowej serii odbędzie się 4 września w Londynie. Sezon składać będzie się z czterech wyścigów regularnych oraz wielkiego finału, który odbędzie się 29 października w miejscu jeszcze nieznanym.

Organizatorzy ogłosili trzy formaty, w jakich rozgrywane będą wyścigi Super League Triathlon. Są to: Triple Mix, Enduro oraz Eliminator.

ZOBACZ TEŻ: Super League Triathlon powraca z 4. sezonem

Formaty wyścigów Super League Triathlon – objaśnienie

Triple Mix

Triple Mix to format, który zrywa z tradycją organizowania zawodów triathlonowych w formacie: pływanie, jazda na rowerze, bieg. Zamiast tego w zależności od fazy mamy mieszaną kolejność dyscyplin.

W fazie pierwszej klasyczna kolejność zostaje zachowana. W fazie drugiej kolejność dyscyplin jest odwrócona, czyli najpierw mamy bieg, potem jazdę na rowerze, a na końcu pływanie. W fazie trzeciej (po krótkiej przerwie) zawodnicy rozpoczną rywalizację od roweru, potem przejdą do pływania, a na końcu do biegu.

W pierwszej i drugiej fazie wszyscy zawodnicy startują w tym samym momencie. Inaczej jest w fazie trzeciej, w której zawodnicy z lepszymi czasami startują wcześniej. Dlatego ważne jest to, żeby w pierwszych dwóch fazach jak najmniej stracić, ponieważ stracone sekundy przełożą się na to, kiedy będzie można wyruszyć na trasę w ostatniej fazie wyścigu.

Inne zasady

  • Obowiązuje zasada 90 sekund – każdy zawodnik, który straci do lidera więcej niż 90 sekund w danej dyscyplinie zostanie od razu zdjęty z trasy.
  • Short Chutes – dodatkowa premia, skrót dający od 5 do 10 sekund przewagi dla zawodników, którzy w fazie pierwszej jako pierwsi: a) ukończą pływanie, b) rower, c) wbiegną na metę. Jest to nagroda zdobyta przez zawodnika dla drużyny, a drużyna może skorzystać tylko z jednego skrótu w trakcie wyścigu. Realizacja wygranej odbywa się na pierwszym okrążeniu biegania w fazie trzeciej.

Zawody, które rozgrywane będą w formacie Triple Mix

  • Londyn – 4 września
  • Tuluza – 2 października

ZOBACZ TEŻ: Super League Triathlon ogłasza pierwszych zawodników i zawodniczki nowego sezonu

Enduro

Jak sama nazwa wskazuje, jest to format, w którym trzeba wykazać się wytrzymałością, gdyż nie ma tutaj żadnych przerw. Sekwencja pływania, roweru i biegu powtarza się w każdej z trzech faz.

Obowiązuje zasada 90 sekund oraz premie Short Chutes, które można zdobywać na pierwszym etapie rywalizacji.

Zawody, które rozgrywane będą w formacie Enduro

  • Monachium – 11 września
  • Finał serii – 29 października (miejsce do ustalenia)

Eliminator

Eliminator to rodzaj wyścigów, który od początku występował w Super League Triathlon. W 4. sezonie rozgrywek zostanie on trochę zmodyfikowany.

Jak zwykle zawody odbywają w trzech fazach. Obowiązuje klasyczna kolejność dyscyplin, czyli pływanie, rower, bieg. Pomiędzy fazami będą krótkie przerwy.

Nowością będzie to, że po każdej dyscyplinie, w każdej fazie określona liczba zawodników będzie ściągana z trasy. Dodatkowo trzech ostatnich zawodników na mecie w fazie pierwszej i drugiej również będzie kończyło zawody. Żeby ukończyć wyścig, nie będzie można zostawać w tyle.

Eliminacje nie będą obowiązywać w trzeciej fazie, ale ciągle trzeba pamiętać o stale obowiązującej zasadzie 90 sekund oraz o możliwości zdobycia Short Chutes w pierwszej fazie rywalizacji.

Zawody, które rozgrywane będą w formacie Eliminator

  • Malibu – 17 września

ZOBACZ TEŻ: Super League Triathlon z nowymi zasadami wybierania zawodników

Powiązane Artykuły

Śledź nas

17,298FaniLubię
1,692ObserwującyObserwuj
341SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze