“Od Friela zacząłem”

1

Joe Friel to jeden z najwybitniejszych autorów książek i poradników dla triathlonistów – zarówno zawodników, jak i trenerów. Z pewnością każdy uprawiający tę dyscyplinę sportu słyszał o takich pozycjach jak: „Triatlon – biblia treningu”, „Paleodieta dla sportowców”, „Biblia treningu kolarza górskiego”, „Dziennik treningowy triathlonisty”. Jednym z pierwszych kroków jakie wykonałem, zaczynając przygodę z triathlonem, była wizyta w księgarni internetowej i zakup dwóch książek: Biblii treningu i Dziennika Treningowego. Będzie jeszcze okazja, aby przed konferencją podzielić się z Wami doświadczeniem związanym z prowadzeniem Dziennika opracowanego przez Friela. Był dla mnie nieodłącznym elementem przygotowań do Triathlonu w Londynie.

 

Joe Friel jest trenerem od 1980 roku. Jego podopiecznymi są zarówno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy triathlonu, duathlonu, kolarstwa górskiego i szosowego. Wśród nich również uczestnicy mistrzostw kraju, świata i igrzysk olimpijskich, jak np. Ryan Bolton, zwycięzca zawodów Ironman z Lake Placid w 2002 roku. Myślę, że obecność Friela w Polsce to wydarzenie ważne nie tylko dla świata triathlonowego – to również okazja dla wszystkim amatorów sportów wytrzymałościowych. Z Frielem można się nie zgadzać, jak z każdym trenerem. Na tym polega wielobarwność systemu szkolenia, że każdy ekspert stara się szukać swojej drogi dojścia na szczyt i takiego wypracowania planu, systemu treningowego, który będzie unikalny, będzie jego, ale pewne aspekty są wspólne dla wszystkich. Pamiętam dyskusje z czasów studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kiedy wielu z przyszłych i już pracujących trenerów było „najmądrzejszych” i krytykowało innych. W tym zawodzie, jak w każdym innym, a już szczególnie w dziennikarstwie 🙂 trzeba umieć słuchać i cały czas się doskonalić, cały czas się kształcić i życzliwie podpatrywać innych. My dziennikarze jesteśmy trochę podobni do trenerów – wszystko wiemy najlepiej, mamy tysiące gotowych rozwiązań na rządzenie Państwem, na rozwiązywanie problemów ZUS-u, KRUS-u, czy innej nieudolnie funkcjonującej instytucji. Niiektórzy potrafią nawet krzyczeć na swoich rozmówców albo notorycznie im przerywać, próbując udowodnić, że wiedzą lepiej. Dla mnie każda rozmowa w Radiu czy Telewizji jest ogoromnym wyzwaniem, bo za każdym razem uświadamiam sobie, że mało wiem. Mam nadzieję, że spotkanie z Frielem będzie dla Was – zawodników i trenerów – okazją do poszerzenia wiedzy, poznania innego spojrzenia na trening i uzupełnienia tego, co już nabyliście przez lata cieżkiej pracy.

 

Spotkanie 19 listopada traktuję jak wyzwanie, jak możliwość usłyszenia i poznania człowieka, dla którego sport jest sposobem na życie a skoro mu się udało, to znaczy, że COŚ w tym sporcie robi doskonale. Najlepszą puentą będzie ostatni wpis Joe Friela na Twitterze – celowo w oryginale, ponieważ cytat ze światowej sławy boksera w języku angielskim brzmi pięknie:

 

“Champions aren’t made in gyms. Champions are made from something they have deep inside: a desire, a dream, a vision.” – Muhammad Ali

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam czytać teksty Łukasza! 🙂 I ja się uczę i kiedyś napisałam nawet takie własne (autoskie) motto: “IM WIĘCEJ WE MNIE WIEDZY, TYM WIEM, ILE JESZCZE WIEDZY POZA MNĄ”. Serdeczności i lekkiego pióra – always :-)) J

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here