IO w Paryżu: Najpopularniejsza budowla stolicy Francji przetopiona na medale

Medal olimpijski to marzenie wielu sportowców. Te z Paryża będą naprawdę wyjątkowe. Do ich produkcji wykorzystano stop trzech różnych metali szlachetnych oraz elementy najsłynniejszej budowli stolicy Francji.

ZOBACZ TEŻ: Trasa triathlonu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu jest nudna?

„Posiadanie tego kawałka to kawałek historii”

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w swoim projekcie medali od początku chcieli zawrzeć symbolikę kojarzącą się z Paryżem. Nietrudno było więc domyślić się, że umieszczą na nim najbardziej popularną budowlę stolicy Francji – wieżę Eiffla.

Podczas wczorajszej prezentacji okazało się jednak, że organizatorzy poszli o krok dalej, ponieważ medale… wykonane zostały z wieży Eiffla! W każdym z nich, oprócz połączenia złota, srebra i brązu znajdzie się 18-gramowy kawałek oryginalnego żelaza z wizytówki Paryża.

„Żelazna Dama” trafiła do stolicy Francji na Wystawę Światową w 1889 roku z okazji 100. rocznicy rewolucji francuskiej. Po 20 latach miała zostać zdemontowana, jednak na swoim miejscu stoi już od 135 lat. Wieża Eiffla, której nazwa pochodzi od nazwiska jej projektanta, Gustave Eiffela, przechodzi jednak liczne remonty i renowacje. Niektóre z usuniętych metalowych elementów zostały zakonserwowane i to właśnie je wykorzystano do stworzenia krążków dla zawodników tegorocznych igrzysk olimpijskich.

Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment wieży Eiffla będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii — mówi Joachim Roncin, kierownik projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk.

Wieża Eiffla, Nike i alfabet Braille’a

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Na ich rewersie znajduje się znany już z poprzednich lat wizerunek Akropolu oraz Nike – greckiej bogini, będącej uosobieniem zwycięstwa. Na paryskich medalach w tle umieszczona została jednak dodatkowo wieża Eiffla.

Medale paraolimpijskie mają wytłoczony napis „Paris 2024” w alfabecie Braille’a. Jest to hołd dla Francuza Louisa Braille’a, który wynalazł system czytania i pisania dla osób niedowidzących.

Każdy z medali będzie miał 8,5 cm średnicy i niemal centymetr grubości. W zależności od koloru waga będzie wahała się między 455 a 529 gramów. Wyprodukowanych zostało ponad 5 tys. egzemplarzy.

Źródło: Olympics.com
Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,784ObserwującyObserwuj
20,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane