ITU wszczęło postępowanie wobec Henriego Schoemana – sprawa dopingu

Międzynarodowa Unia Triathlonu (ITU) wszczęła postępowanie w sprawie Henriego Schoemana RSA, który stosował niedozwoloną w sporcie substancję – prednizon. Cała sprawa dotyczy Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 i wyszła dopiero 1,5 roku po tamtych zawodach za sprawą rosyjskich hakerów Fancy Bears.

Największym zaskoczeniem Igrzysk w Rio był triathlonista z Republiki Południowej Afryki Henri Schoeman. Zdobył on brązowy medal chociaż nigdy wcześniej nie stanął na podium serii Mistrzostw Świata WTS. Wyczyn ten był o tyle bardziej niecodzienny gdyż jak sam twierdził dzień wcześniej był jeszcze chory, miał gorączkę a lekarze nie dawali jemu zielonego światła do udziału w zawodach. Po okresie 1,5 roku od igrzysk wyszły na jaw dokumenty, które ujawniają sprawę Henriego, której warto się bliżej przyjrzeć. Triathlonista w formularzu kontroli dopingowej podał, że stosował prednizon do 17.07.2016 roku. Więc oficjalnie przestał go brać na miesiąc przed igrzyskami. Już na tym etapie dla kibica triathlonu taka informacja świadczy o nie do końca czystej rywalizacji tego zawodnika. Badania laboratoryjne mówią jasno, że nawet przez krótki czas zażywania tego leku znacząco poprawia się wydolność i czas regeneracji organizmu. W tej samej próbie placebo nie wykazało takiej różnicy.

W dalszej części opublikowanych dokumentów znajduje się rzekoma korespondencja mailowa pomiędzy pracownikiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) a dyrektorem medycznym, który twierdzi, że podczas badania w dniu rozgrywanej konkurencji wykryto u niego prednizon. W korespondencji poruszano problem braku TUE Henriego Schoemana. Korespondencja urywa się i nie jest jasne czy Związek RPA przedstawił takie zaświadczenie. Brak oficjalnej reakcji Międzynarodowej Komisji Dopingowej (WADA) może świadczyć o dostarczeniu takich dokumentów. W wymianie korespondencji można także przeczytać, że nie będzie wyglądało to dobrze jeśli będziemy długo zwlekać z brakiem dokumentów TUE ponieważ sportowiec zdobył brązowy medal.

Prednizon jest trzecim najczęściej stosowanym dopingiem ogólnie w sporcie. W statystykach Międzynarodowej Komisji Antydopingowej w 2014 roku stanowił 17% wszystkich dyskwalifikacji związanych z dopingiem. Nie wolno go stosować ustnie ani dożylnie lub domięśniowo. Dozwolony jest jedynie pod postacią maści. Wyjątek stanowi TUE, czyli lekarskie pozwolenie stosowania danej substancji w celach leczniczych.

Na chwilę obecną zarówno sam zawodnik jak i jego manager nie wydali żadnego oświadczenia w tej sprawie. Henri nie jest aktywny w mediach społecznościowych od tygodnia (ostatni wpis na Instagramie – 13 stycznia 2017).

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,436ObserwującyObserwuj
438SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze