Powietrze w miastach szczególnie zimą nie jest najlepszej jakości. To powietrze także przenika do naszych domów i biur. Dodatkowo część materiałów budowlanych, farb czy klejów także wydziela szkodliwe dla zdrowia związki. Aby oczyścić atmosferę, którą oddychamy możemy użyć do tego zadania roślin. Jak się okazuje rośliny radzą sobie z tym wyśmienicie, a przy odpowiedniej aranżacji efekt wizualny może być naprawdę ciekawy. Dodatkowo ważne aby wybrane kwiaty miały spokojny kolor, który nie rozprasza.
Kamal Meattle to indyjski aktywista środowiskowy, prezes Paharpur Business Centre & Software Technology Incubator Park w Delhi, któremu pewnego dnia lekarz zdiagnozował astmę i spadek pojemności płuc do 70%. Po tym jak Kamal zastosował trzy rodzaje kwiatów w swoim biurze zanotował wyraźny wzrost jakości życia i pracy swoich pracowników. Przebadanych zostało 300 pracowników, na każdego pracownika w tamtym czasie przypadały po 4 kwiaty. U 52% pracowników zmniejszyło się podrażnienie oczu, u 34% pracowników zmniejszyła się częstotliwość występowania problemów z układem oddechowym, u 24% pracowników zmniejszyła się częstotliwość występowania bólów głowy, a 9% mniej pracowników miało problemy z astmą. Tym samym wzrosła produktywność pracowników o 20%, a zmniejszyło się zużycie energii w budynku o 15%, ze względu na mniejsze użycie wentylacji.
Kwiaty zaprezentowane przez Kamala Meattle
Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) – nadaje się do pomieszczeń dziennych takich jak salony i biura, wymiana gazowa dwutlenku węgla na tlen zachodzi w dzień. Nawilża powietrze i usuwa substancje szkodliwe dla zdrowia. Aby w pełni wykorzystać możliwości tej rośliny autor poleca 4 kwiaty na jedną osobę. Kwiat pochodzi z Madagaskaru, w warunkach domowych rośnie powoli i dorasta do około 150 cm.
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)– idealna do sypialni ponieważ zamienia CO2 w tlen w nocy. Jest to dosyć rzadka cecha w przyrodzie, która nazywana jest fotosyntezą CAM. Jedna roślina będzie już w stanie zmienić parametry powietrza w pomieszczeniu, lecz autor poleca nawet 6 sztuk na jedną osobę. Lepszy sen to szybsza regeneracja. Roślina w doniczce zazwyczaj nie przekracza 80 cm.
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – kwiat do zadań specjalnych, oczyszcza powietrze z trujących czynników takich jak formaldehyd (stosowany przy produkcji dywanów, materiałów budowlanych i wykończeniowych) i inne lotne substancje takie jak benzen, ksylen i toluen.
Całą prezentację można obejrzeć pod linkiem TED – Kamal Meattle How to grow your own fresh air
Równie skutecznych jest także wiele innych roślin. Aby kwiaty dobrze pełniły swoją rolę, muszą być oczywiście zdrowe i zadbane. Liście należy regularnie przecierać. Jeżeli chcielibyście dobrać inne rośliny można skorzystać także z listy opracowanej przez NASA, która przeprowadziła badanie nad roślinami oczyszczającymi powietrze Clean Air Study. Na tej liście znajdują się takie rośliny jak: Skrzydłokwiat, Nefrolepis wyniosły, Anturium Andrego, Bluszcz pospolity, Dracena obrzeżona, Dracena wonna, Figowiec benjamina, Aloes zwyczajny, Gerbera Jamesona, Chryzantema wielkokwiatowa, Liriope spicata, Zielistka Sternberga, Rapis wyniosły, Aglaonema modestum, Daktylowiec niski.