Jak oczyścić powietrze w pomieszczeniu

Powietrze w miastach szczególnie zimą nie jest najlepszej jakości. To powietrze także przenika do naszych domów i biur. Dodatkowo część materiałów budowlanych, farb czy klejów także wydziela szkodliwe dla zdrowia związki. Aby oczyścić atmosferę, którą oddychamy możemy użyć do tego zadania roślin. Jak się okazuje rośliny radzą sobie z tym wyśmienicie, a przy odpowiedniej aranżacji efekt wizualny może być naprawdę ciekawy. Dodatkowo ważne aby wybrane kwiaty miały spokojny kolor, który nie rozprasza.

 

Kamal Meattle to indyjski aktywista środowiskowy, prezes Paharpur Business Centre & Software Technology Incubator Park w Delhi, któremu pewnego dnia lekarz zdiagnozował astmę i spadek pojemności płuc do 70%. Po tym jak Kamal zastosował trzy rodzaje kwiatów w swoim biurze zanotował wyraźny wzrost jakości życia i pracy swoich pracowników. Przebadanych zostało 300 pracowników, na każdego pracownika w tamtym czasie przypadały po 4 kwiaty. U 52% pracowników zmniejszyło się podrażnienie oczu, u 34% pracowników zmniejszyła się częstotliwość występowania problemów z układem oddechowym, u 24% pracowników zmniejszyła się częstotliwość występowania bólów głowy, a 9% mniej pracowników miało problemy z astmą. Tym samym wzrosła produktywność pracowników o 20%, a zmniejszyło się zużycie energii w budynku o 15%, ze względu na mniejsze użycie wentylacji.

 

 JakOczyscicPowietrzeWPomieszczeniu1

Kwiaty zaprezentowane przez Kamala Meattle 

 

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) – nadaje się do pomieszczeń dziennych takich jak salony i biura, wymiana gazowa dwutlenku węgla na tlen zachodzi w dzień. Nawilża powietrze i usuwa substancje szkodliwe dla zdrowia. Aby w pełni wykorzystać możliwości tej rośliny autor poleca 4 kwiaty na jedną osobę. Kwiat pochodzi z Madagaskaru, w warunkach domowych rośnie powoli i dorasta do około 150 cm.

 

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)– idealna do sypialni ponieważ zamienia CO2 w tlen w nocy. Jest to dosyć rzadka cecha w przyrodzie, która nazywana jest fotosyntezą CAM. Jedna roślina będzie już w stanie zmienić parametry powietrza w pomieszczeniu, lecz autor poleca nawet 6 sztuk na jedną osobę. Lepszy sen to szybsza regeneracja. Roślina w doniczce zazwyczaj nie przekracza 80 cm.

 

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – kwiat do zadań specjalnych, oczyszcza powietrze z trujących czynników takich jak formaldehyd (stosowany przy produkcji dywanów, materiałów budowlanych i wykończeniowych) i inne lotne substancje takie jak benzen, ksylen i toluen.

 

Całą prezentację można obejrzeć pod linkiem TED – Kamal Meattle How to grow your own fresh air

Równie skutecznych jest także wiele innych roślin. Aby kwiaty dobrze pełniły swoją rolę, muszą być oczywiście zdrowe i zadbane. Liście należy regularnie przecierać. Jeżeli chcielibyście dobrać inne rośliny można skorzystać także z listy opracowanej przez NASA, która przeprowadziła badanie nad roślinami oczyszczającymi powietrze Clean Air Study. Na tej liście znajdują się takie rośliny jak: Skrzydłokwiat, Nefrolepis wyniosły, Anturium Andrego, Bluszcz pospolity, Dracena obrzeżona, Dracena wonna, Figowiec benjamina, Aloes zwyczajny, Gerbera Jamesona, Chryzantema wielkokwiatowa, Liriope spicata, Zielistka Sternberga, Rapis wyniosły, Aglaonema modestum, Daktylowiec niski.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,511ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane